1440921635462_635747440273266570_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: توسعه فرهنگی از اولویت‌های اصلی این دانشگاه است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، حجت‌الاسلام واعظی در نشست مشترک امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه آزاد ابراز امیدواری کرد انتخابات پیش رو فارغ از نتیجه، با پیروزی نظام همراه باشد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه قم دانشگاه آزاد اسلامی را یکی از رهاوردهای نظام اسلامی خواند و تاکید کرد در شرایطی که نیاز حیاتی به تحصیلات عالی وجود داشت، این دانشگاه موفقیت قابل توجهی رقم زد.

واعظی گفت: در دورانی که امکانات دولت اجازه تامین نیاز به تحصیلات عالی نمی‌داد، این دانشگاه با ابتکار موسسانش از جمله مقام معظم رهبری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و جمع دیگری از بزرگان، این نیاز را تدبیر کرد و خلاقیت تاثیرگذاری را شاهد بودیم.

حجت الاسلام واعظی با بیان اینکه برآوردها از دانشگاه آزاد اسلامی، موفقیت این دانشگاه است، ادامه داد: من به واسطه حضوری که در دانشگاه آزاد اسلامی داشته ام، شاهد یک واقعیت در دانشگاه بوده‌ام و آن هم رشد طبیعی و گستردگی آن است.

رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، این دفتر را دفتری چندبعدی خواند و گفت: این دفتر هم مبلغ اعزام می‌کند و هم پژوهشگاه و پژوهشگر دارد و هم دانشگاهی دارد که تعداد دانشجو در آن زیاد نیست اما رشته‌های متنوعی در دو مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا دارد و بعضی رشته‌ها برای اولین بار در آن‌ها اجرا می‌شود.

وی افزود: دفتر تبلیغات، انتشارات مهمی در اختیار دارد که شاید بزرگترین انتشارات مذهبی کشور باشد. در برخی سال‌ها ۵۰۰ کتاب منتشر می‌کنیم که ۲۵۰ تا ۳۰۰ کتاب آن چاپ اول هستند. با این تنوع کاری، زمینه همکاری گسترده‌ای وجود دارد.

واعظی به وسعت دانشگاه آزاد اسلامی و تعداد قابل توجه دانشجویان آن اشاره کرد و این دانشگاه را میدان بسیار مناسبی برای تبلیغ دین و صیانت از ارزش‌های اسلامی توصیف کرد. واعظی ابراز امیدواری کرد آغاز همکاری متقابل بین حوزه و دانشگاه از مصادیق وحدت حوزه و دانشگاه باشد.

همکاری حوزه و دانشگاه امکان استفاده از قابلیت ها را به دو طرف می دهد

دکتر میرزاده در جلسه امضای این تفاهم‌نامه همکاری با دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم را مایه افتخار دانشگاه آزاد اسلامی خواند و آن را فرصتی مغتنم برای آغاز همکاری با مجموعه‌ای فاخر دانست.

وی دانشگاه آزاد اسلامی را از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی در عرصه‌های علمی و آموزشی خواند و گفت: در حال حاضر این دانشگاه در حدود ۴۰۰ نقطه در سراسر کشور گسترده است و ۵ شعبه هم در خارج از کشور دارد. حدود ۱میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو در همه مقاطع از کاردانی تا دکترای تخصصی فعالیت می‌کنند و تقریباً شرایط توسعه همه رشته‌ها و بیش از ۸۰ درصد رشته‌های تحصیلات تکمیلی از نظر استاد و امکانات فراهم شده است.

وی افزود: خوشبختانه ۵۶درصد تحصیلات تکمیلی کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است و حدودد ۲۹٫۵ درصد دانشجویان این دانشگاه در تحصیلات تکمیلی مشغول تحصیل هستند. هدف برنامه ۱۴۰۴ این بوده که این سهم به ۳۰ برسد و خوشحالم که اعلام کنم دانشگاه به این سطح نزدیک شده است.

میرزاده گفت: همه امکانات خود را صرف کرده‌ایم که استاد تمام‌وقت در واحدها برای تدریس در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری فراهم شود. از مهر ۹۲، مقدمه استخدام ۱۱هزار نفر فراهم شده و سال آینده ۲۶هزار استاد تمام‌وقت با درجه دکتری خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم‌چنین به طرح ساها اشاره و تاکید کرد: با این طرح، بیش از ۱۱هزار آزمایشگاه و کارگاه تجمیع شده‌اند و ابزار توسعه تحصیلات تکمیلی به وسیله آن فراهم شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به اهتمام جدی دکتر سیدطه هاشمی، معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه فرهنگی اشاره کرد و افزود: ۴۰درصد دانشجویان ما در حوزه علوم انسانی تحصیل می‌کنند. توسعه فرهنگی هم از امهات و اولویت‌های اصلی در دانشگاه آزاد اسلامی است و از همان ابتدای مسئولیت، اولین شورایی که تشکیل شد، شورای فرهنگی و اجتماعی بود.

میرزاده گفت: توسعه فرهنگی لازمه توسعه اقتصادی و اجتماعی است. اگر ناهنجاری‌های اجتماعی را آسیب‌شناسی کنیم، می‌بینیم بسیاری از آن‌ها به خاطر ضعف‌های فرهنگی است. دانشگاه‌ می‌تواند در رفع مشکلات فرهنگی تاثیرگذار باشد اما قبل از آن باید خودش توسعه پیدا کند.

وی در ادامه یادآوری کرد ۳۰۰ طرح ماندگار فرهنگی در ۸ حوزه در دانشگاه به اجرا درآمده و برنامه‌های فرهنگی با بودجه‌های فرهنگی در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ اجرا شده‌اند و ابراز امیدواری کرد این برنامه‌ها با بودجه معین در سال ۹۵ ادامه پیدا کند.

میرزاده به تفاهم‌نامه بین دانشگاه آزاد اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اشاره کرد و گفت: این تفاهم‌نامه در موضوعات فرهنگی و آموزشی، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری، برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و هنری، برگزاری دوره‌های مشترک پژوهشی و دکتری، ممیزی علوم انسانی و پیش‌بینی برای تعریف پایان‌نامه‌ و پذیرش طلاب بندهایی دارد. دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند با این دفتر، هم در داخل و هم خارج کشور همکاری کند.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی تعهد می‌کند به تمام مفاد این تفاهم‌نامه عمل کند، گفت: هر کدام از این دو مجموعه ویژگی‌ها و تجربیات جداگانه‌ای دارند که منحصر به خودشان است. این نوع ارتباطات می‌تواند کمبودهای دانشگاه را برطرف کند و این امکان را به حوزه بدهد که از امکانات و قابلیت‌های دانشگاه استفاده کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به آخرین ملاقاتی که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقام معظم رهبری داشته‌اند، اشاره کرد و گفت: در آخرین ملاقاتی که با مقام معظم رهبری داشتیم، ایشان دو توصیه جدی داشتند. اول تاکید کردند بچه‌های ما شخصیت‌های غربی را بیشتر از بزرگان ایران می‌شناسند. مثلا مرد عنکبوتی را می‌شناسند اما فارابی را نمی‌شناسند. دانشگاه‌ها باید شخصیت‌های بزرگ را معرفی کنند و جوانان را با ریشه‌های خود آشنا کنند. تاکید دیگر ایشان حفظ و گسترش زبان فارسی بود که می‌توان برای تحقق نظرات ایشان با تکیه به همین تفاهم‌نامه اقدام کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم‌چنین پیشنهاد کرد نگاه و فعالیت علمی کانون‌های قرآن و عترت و شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی که از سوی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه پیگیری می‌شود، از محورهای فعالیت مشترک دانشگاه آزاد اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم قرار گیرد.

دفتر تبلیغات اسلامی می تواند پاسخگوی سوالات شرعی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی باشد

دکتر طه هاشمی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه ضمن تسلیت ایام فاطمیه گفت: با توجه به اینکه بنده سال ها به عنوان عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم فعالیت داشته ام، جامع ترین مجموعه ای که در شهر مقدس قم در زمینه های فرهنگی و دینی فعالیت می کند، این دفتر است.

وی در ادامه گفت: با توجه به ظرفیت های ‍پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات، دانشگاه آزاد اسلامی می تواند همکاری های گسترده ای با این نهاد داشته باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، طه هاشمی در ادامه گفت: همچنین می توانیم در زمینه طرح های ملی ماندگار نظیر طرح سبک زندگی که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده، طرح مفاخر و مشاهیر، طرح نگاه علمی به قرآن، طرح اخلاق حرفه ای که در آموزش عالی کشور دانشگاه آزاد اسلامی پرچم دار آن است، همکاری هایی داشته باشیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در حوزه نگاه علمی به قرآن و موضوع آینده پژوهی با توجه به رشته های گوناگون و پژوهشکده های دانشگاه آزاد اسلامی می توانیم با همکاری دفتر تبلیغات حوزه علمیه این موضوعات را پوشش دهیم.

دکتر طه هاشمی افزود: در زمینه طرح مفاخر و بزرگان هم می توانیم همکاری های مناسبی با این دفتر انجام دهیم. همچنین دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه می تواند پاسخگوی سوالات شرعی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی باشد.