علوم پزشکی شیراز سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  شیراز – در پی انجام طرح مشترک تحقیقاتی اثر هم افزایی داروی “سیکلوفوسفامید” و سم باکتری “پاراسپورین” بر روی سرطان سینه برای نخستین بار بر روی نمونه های حیوانی به اثبات رسید.

 به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز که به عنوان استاد مشاور در این پروژه، همکاری داشته است، با اعلام این خبر، گفت: با پیشنهاد یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز مبنی بر انجام این پروژه تحقیقاتی، این کار به طور مشترک با همکاری دو دانشگاه، انجام شد.

نگار آذرپیرا افزود: بر همین اساس، پس از ارزیابی ها، کار کشت سلولی و کارهای پاتولوژی این پروژه تاثیرگذار علمی، در مرکز تحقیقات پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز، انجام شد.

پاتولوژیست و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: پس از اثبات اثر سم باکتری در کشت سلولی بر روی سلول های سرطانی، نمونه هایی از پنج گروه موش که پس از ایجاد تومور سرطان سینه، داروی “سیکلوفوسفامید” و سم باکتری “پاراسپورین” را به طور ترکیبی دریافت کرده بودند، بیشترین واکنش مثبت را به این موضوع نشان داده و اثر هم افزایی این دو دارو در کنار هم به اثبات رسید.

آذرپیرا با بیان اینکه سرآغاز این ایده، پروژه تحقیقاتی پایان نامه دکتر “الهام معظمیان” است که هم اکنون به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، فعالیت می کند و در این پژوهش هم به عنوان استاد راهنما، همکاری داشت، گفت: در پروژه تحقیقاتی دکتر معظمیان، این اثر بر روی سرطان کولون و خون، بررسی شده بود که در این پروژه، بر روی سرطان سینه پیگیری شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: داروی “سیکلوفوسفامید”، نوعی داروی شیمی درمانی است که برای مبتلایان به سرطان سینه استفاده می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز هم گفت: از بین مجموع باکتری هایی که برای این پروژه پیش بینی شده بود، سم باکتری “پاراسپورین” که از “باسیلوس تورنجینسیس” به دست آمده است، بیشترین اثر را در این زمینه، نشان داد و بر همین اساس، پس از انجام مراحل نخستین، بر روی نمونه های حیوانی در محیط آزمایشگاهی بررسی شد.

الهام معظمیان افزود: داروی شیمی درمانی “سیکلوفوسفامید”، نوعی دارو است که هم اکنون مبتلایان به سرطان سینه مصرف می کنند و عوارضی مانند ریزش مو، مشکلات کبدی و ناباروری را برای فرد به همراه دارد و با انجام این پروژه تحقیقاتی بر روی نمونه حیوانی برای نخستین بار در دنیا، با ترکیب این سم باکتری، در عین کاهش تزریق میزان “سیکلوفوسفامید”، اثری مطلوب تر دریافت شد.

وی اضافه کرد: نمونه های حیوانی که تنها داروی “سیکلوفوسفامید” را دریافت کرده و در این پروژه برای کنترل، بررسی شدند، اثر مثبتی به مراتب کمتر از نمونه هایی نشان دادند که  داروی “سیکلوفوسفامید” و سم باکتری “پاراسپورین” را به طور ترکیبی دریافت کرده بودند.

معظمیان یادآور شد: این پروژه تحقیقاتی، به عنوان پروژه پایان نامه “شکوفه بی آزار”، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، دفاع شد.