1412582295880__MG_0086.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: هدف این است اتاق های فکر به سوی دانشگاه‌ها سوق داده شوند تا دانشگاه به عنوان کانون مشاوره نظام و بازوی فکری دولت ایفای نقش کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، دکتر سید ضیا هاشمی در اولین همایش گفتگوی عقلانی در فضای دانشگاهی مقدمه ای برای تحقق همدلی و همزبانی ملت و دولت که در دانشگاه هرمزگان برگزار شد، اظهار کرد: تشکیل اتاق های فکر استانی در دانشگاه ها طرحی برای استفاده از دانشگاه به عنوان بازوان مشورتی نظام است که این طرح به دنبال دریافت ایده از دانشگاهیان و تدبیر و اجرای آن توسط متولیان دولتی است.

وی با بیان اینکه در این طرح به دنبال این هستیم که در دانشگاه نخبگان را جمع کرده و ایده ها را جمع آوری و به مدیران ارائه دهیم، افزود: پس از تحولی که با اجرای برجام ایجاد شده زمان آن است که نخبگان شرایط جهش جدیدی را در کشور فراهم کنند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه این طرح در هفت حوزه در کشور پیگیری می شود، گفت: در هرمزگان قرار است در حوزه های مشارکت اجتماعی، خانواده، جمعیت، کیفیت زندگی، گروه های خاص، اخلاق، فرهنگ، ورزش و آسیب های اجتماعی در این طرح کار شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه به عنوان کانون اصلی نخبگان تلاش می کند سایر نخبگان را دور هم جمع کند، خاطرنشان کرد: پیوند بین نخبگان نشاط و حرکت ایجاد می کند و می تواند نخبگان را به مدیریت پیوند بزند و دانشگاه باید مفصلی بین دولت که مسئولیت اجرا را دارد و نخبگانی که اهل ایده و فکر هستند، ایجاد کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اتاق های فکر را کانونی برای بررسی چالش های کشور دانست و تصریح کرد: برای پیشرفت باید عقلانی به این موضوع فکر کنیم و پیشرفت زمانی اتفاق می افتد که مبنا داشته باشیم و کار علمی کنیم.

هاشمی در ادامه یکی از آسیب های اجتماعی را عدم همزبانی عنوان و بیان کرد: دانشگاه معدن ایده است و می تواند نقشی را ایفا کند که نه دریا و نه چاه های نفت نمی توانند آن را ایفا کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر به سمت همدلی پیش برویم آن زمان امر به معروف و نهی از منکر محقق می شود و نیاز است توجه داشته باشیم که حجاب و بدحجابی تنها معروف و منکر نیستند بلکه پیشرفت کشور یک معروف است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه در دانشگاه باید مشارکت دیدگاه های مختلف جلب شود، اضافه کرد: ما به دنبال این هستیم که اساتید و دانشجویان را وارد گفت و گوی منطقی کنیم و افرادی که می خواهند نماینده مجلس شوند برنامه و ایده خود را برای جامعه دانشگاهی مطرح و در معرض سوال اساتید و دانشجویان قرار گیرند.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: هدف ما ارتقای مطالبات علمی دانشگاهیان و ارائه دیدگاه ها و ایده های نو است و کانون های فکر در دانشگاه ها باز کننده راه گفت و گو و مشورت خواهد بود.