دانشجو.دانشگاه سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – در هفته جاری آموزش عالی کشور شاهد رویدادهای مختلفی چون پایان انتظار برای تصویب طرح آمایش آموزش، آمارهای مصرف مواد مخدر در میان دانشجویان و لغو فستیوالی در دانشگاه صنعتی شریف بود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، مهم ترین رویداد این هفته آموزش عالی تعیین تکلیف طرح آمایش آموزش عالی کشور بود که پس از مدت ها بررسی در وزارت علوم و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور این طرح با رای اکثریت اعضای این ستاد تصویب شد و برای طی مراحل نهایی به زودی قرار است به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: موضوعات مصوب این ستاد درخصوص طرح آمایش آموزش عالی موارد و مصوبات مورد نیاز وزارت علوم بود.

وی افزود: مراحل قانونی تصویب و ابلاغ را در شورای عالی انقلاب فرهنگی و طی می شود.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تصریح کرد: یکی از محورهای این طرح، ساماندهی واحدهای آموزش عالی است که تعداد دانشجویان آن از حدی کمتر است. بنابراین مجموعه مصوبه به این گونه شد که این سازماندهی با آیین نامه‌های خاصی اعلام و ابلاغ شود. بعضی دانشگاه‌ها که تقلیل دانشجو داشته‌اند، به ویژه در بخش دولتی، تجمیع و ساماندهی شوند.

کبگانیان درخصوص طرح آمایش پیشنهادی دانشگاه آزاد نیز گفت: این آمایش از جلسات دیگر در دستور کار ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور قرار خواهد گرفت.  

لغو برنامه موسیقیایی دانشگاه شریف

از خبرهای این هفته آموزش عالی می توان به لغو برنامه موسیقیایی دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد. فستیوال موسیقی این دانشگاه که قرار بود طی روزهای ۲۵ تا ۲۹ بهمن ماه در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه برگزار شود طبق اعلام کانون موسیقی دانشگاه، این برنامه لغو و به زمان دیگری موکول شده است.

فستیوال موسیقی این دانشگاه قرار بود در سبک های سنتی، کلاسیک، پاپ و محلی برگزار شود و هدف از برگزاری این برنامه کشف استعدادی های هنری دانشجویان اعلام شده بود.

مرحله جدید ممیزی رشته های دانشگاه آزاد

آغاز مرحله دوم ممیزی رشته های دانشگاه آزاد از دیگر رویدادهای این هفته آموزش عالی بود که توسط فرهاد حسین زاده لطفی معاون آموزشی دانشگاه آزاد مطرح شد.

وی عنوان کرد: مرحله دوم ممیزی رشته‌های این دانشگاه از ابتدای اسفندماه امسال آغاز می شود و ظرفیت پذیرش در رشته های مختلف این دانشگاه براساس نتایج ممیزی ها تعیین خواهد شد.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: ممیزی رشته ها برای شناسایی نقاط ضعف و قوت دانشگاه در زمینه کمبود هیات علمی بسیار موثر بوده است و بر اساس ممیزی صورت گرفته واحدها فراخوان دوم جذب هیات علمی برای این دانشگاه در سال ۹۴ تنظیم شده است.

 پای دانشگاه های معتبر دنیا به کشور باز می شود

هموار سازی ورود دانشگاه های معتبر دنیا به ایران برای برگزاری دوره های آموزشی از دیگر رویدادهای مهم این هفته آموزش عالی بشمار می رود که مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در این خصوص گفت: اولویت برگزاری این دوره ها با کشورهایی است که از نظر سیاسی مشکلی با آنها نداریم و در عین حال از رشد علمی بالایی برخوردار هستند.

وی عنوان کرد: به دنبال راهکارهایی هستیم تا بتوانیم دوره مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا برقرار کنیم.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در حال حاضر در جریان تدوین برنامه های برگزاری این دوره ها هستیم و اگر شرایط آن فراهم شود، زمینه خوبی خواهد بود تا دانشگاه های مطرح کشور بتوانند دوره های مشترک را برگزار کنند.

لیسانسه ها در صدر آمار سوء مصرف مواد

اعلام آمارهای سوء مصرف مواد در میان دانشجویان از حاشیه های مهم این هفته آموزش عالی بود چراکه طبق اعلام علیرضا جزینی قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر بالاترین آمار سوء مصرف مواد مخدر مربوط به دانشجویان دوره کارشناسی است.

وی همچنین از افزایش مصرف ماده مخدر «گل» در میان دانشجویان خبر داد و افزود: این باور غلطی است که بین دانشجویان تبلیغ شده که مصرف ماده مخدر «گل» اعتیاد آور نیست، با توجه به خسارت هایی که این ماده مخدر دارد و روان گردان هایی که وجود دارد ما معتقدیم که باید بحث آموزش و آگاه سازی میان دانشجویان و دانشگاهیان ترویج یابد.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص اینکه مصرف مواد بیشتر در بین کدام مقطع دانشجویی بیشتر است، عنوان کرد: در هر مقطعی که تعداد دانشجویان بیشتر باشد، مصرف نیز بیشتر اتفاق می افتد. بنابراین با توجه به این مساله که تعداد دانشجویان کارشناسی بیشتر است، بالطبع مصرف در این مقطع نیز بیشتر است.

جزینی ادامه داد: در حال حاضر با ۱۲دانشگاه تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم. برنامه ما این است که با تمام دانشگاه‌های کشور تحت پوشش وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های خصوصی در این زمینه همکاری داشته باشیم.

برگزاری اجلاس مرکزی دانشگاه آزاد

هفتادمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز ۲۸ و ۲۹ بهمن ماه با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی با شعار دانش، فرهنگ و اقتصاد برگزار شد که در حاشیه این اجلاس از موسسان برگزیده واحدهای دانشگاه تقدیر شد.