2-6.jpeg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نیاز ما به دانشگاه‌های تخصصی پرستاری در قسمت علمی و عرصه بالینی است و هدف اصلی رشته‌های تخصصی در فوق‌لیسانس تربیت درمانگر بالینی پرستاری بوده که در کنار این هدف نقش‌آموزشی و پژوهشی نیز دنبال می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، محمدعلی چراغی در حاشیه گردهمایی روسای دانشکده‌های پرستاری و مامایی سراسر کشور و نشست هم‌اندیشی برنامه آموزشی کارشناسی ارشد پرستاری بالینی- گرایش داخلی جراحی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه‌های تخصصی در مقطع کارشناسی‌ ارشد پرستاری قبلا به صورت گرایشی بوده و بعد از بازنگری به صورت رشته درآمده است.

وی ادامه داد: این رشته‌ها شامل رشته‌های داخلی – جراحی است که در واقع تحت عنوان سلامت بزرگسال مطرح است و رشته سلامت جامعه که قبلا به عنوان پرستاری در جامعه قلمداد می‌شود.

رییس دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، پرستاری اطفال و نوزادان و پرستاری مراقبت‌های ویژه را از دیگر رشته‌های کارشناسی‌ ارشد پرستاری دانست و گفت: در حال حاضر بحث پرستاری با چالش روبه رو شده است؛ چراکه این رشته‌ و زیر مجموعه های آن علی رغم تخصصی بودن، در مقطع فوق‌لیسانس نیز دانشجو می‌پذیرند.

چراغی با اشاره به هدف اصلی این مقاطع که به صورت تخصصی در نظر گرفته شده، افزود: قبلا خروجی این رشته‌ها به عنوان معلم و مدرس در دانشکده‌های پرستاری بوده که این نگاه تغییر یافته و دانشکده‌ها در مقطع فوق لیسانس نیاز به مدرس و هیئت علمی ندارند و این خروجی‌ها باید به سمت دکتری برود.

وی هدف از برگزاری این گردهمایی را ارزیابی افراد تربیت شده دانست و خاطرنشان کرد: در این گردهمایی کار ارزیابی این افراد به عنوان پرستاران متخصص بالینی در حوزه متخصصی خاص(مراقبت‌های ویژه بزرگسالان، کودکان، اورژانس، روان‌پرستاری، اطفال و…) انجام می‌شود.