سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: رئیس جمهور قول داده است که امسال ۱ درصد از سرانه بودجه کشور به تحقیقات اختصاص پیداکند.

 

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ خرم خورشید رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی امروز در گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری این دانشگاه با اشاره به اینکه در کشور ما به حوزه تحقیقات و فناوری بهای لازم داده نشده است، گفت: با اینکه ۳۸ درصد از مقالات پزشکی توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود اما بودجه اختصاص یافته به پژوهش بسیار ناچیز است‌. 
وی ادامه داد: وضعیت پژوهش خوب نیست زیرا هر جا بودجه کم می‌آورند از بودجه تحقیقات و آموزش کم می‌کنند البته امیدواریم با حمایت‌های وزارت بهداشت بتوانیم قدم‌های بهتری برداریم. 
خرم‌خورشید همچنین عنوان کرد: رئیس جمهور قول داده است یک درصد از سرانه بودجه کشور را به تحقیقات و فناوری اختصاص دهد. برای توسعه تحقیقات و فناوری راهی غیر از تحقیقات اقتصاد دانش‌بنیان نداریم به دلیل اینکه دراین حوزه به صورت علمی گام برداشته نمی‌شود دچار بروکراسی شده‌ایم. 
وی اضافه کرد: وضع قوانین و مقررات در حوزه تحقیقات و فناوری نقایصی دارد که باید بر طرف شود. از جمله این نقایص می‌توان به قوانین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد. متاسفانه در این حوزه صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت یک بنگاه اقتصادی در آمده است. 
رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار کرد: وزارت علوم دارای ۱۹ پارک علم و فناوری است اما وزارت بهداشت از این امکان برخوردار نیست. از جمله مهمترین مسائل توسعه نیروی انسانی و همکاری های بین بخشی است که اکنون به آن دسترسی نداریم. برای تحقق این اقدام بزرگ وزارت بهداشت یا وزارت علوم به تنهایی نمی‌توانند گام موثری بردارند. 
وی ادامه داد: باید دانشگاه‌های علوم پزشکی را از حیث تحقیقات به سمت دانشگاه‌های نسل سوم ببریم.