1443508421387_635770562933390614_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه سیاست این دانشگاه ارتقای کیفیت است گفت:‌دکتر جاسبی رییس پیشین دانشگاه آزاد اعتقاد داشت که دهه چهارم تاسیس دانشگاه دهه کیفی سازی است، ما نیز راه ایشان را ادامه می‌دهیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر حمید میرزاده در هفتادمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دستاورد علمی و آموزش انقلاب اسلامی است گفت: به طور کلی ۲۸۵۵ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۵۰۵ واحد متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است. به عبارت دیگر دانشگاه آزاد باید با ۲۳۰۰ دانشگاه دولتی، پیام نور، جامع علمی کاربردی، غیر انتفاعی و غیره رقابت و همکاری کند.

وی با اشاره به کاهش تعداد دانشجویان در سطح کشور اظهار کرد: در کنار افزایش تعداد رقبا، کشور با کاهش تعداد جمعیت دانشجویی مواجه شد و از طرف دیگر اثربخشی دانشگاه آزاد اسلامی در دولت قبل کاهش یافت و رشد دانشجویی دانشگاه آزاد به دلیل اعمال سیاست‌های محدود کننده در قبال این دانشگاه به کمتر از چهار درصد رسید. در حال حاضر نزدیک به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند که سهم دانشگاه آزاد از این تعداد در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ ۳۵٫۱ درصد است. در حالی که سهم این دانشگاه از تعداد دانشجویان در سال تحصیلی ۸۴-۸۵، ۵۰٫۲ درصد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه در مورد دستاوردهای دانشگاه آزاد گفت: تجمیع ساختاری سازمان مرکزی دانشگاه در پونک، تشکیل ۲۰ شورای راهبردی برای استفاده از نظرات نخبگان به عنوان کمیسیون‌های تخصصی شورای دانشگاه، اجرای اسناد بالادستی نظام در بخش آموزش عالی، توسعه تحصیلات تکمیلی ممیزی رشته‌ها و تقویت نظارت آموزشی، دستیابی به هدف سند توسعه دانشگاه و کسب سهم ۵۶ درصدی تحصیلات تکمیلی در کشور، جذب اعضای هیئت علمی تمام وقت، اصلاح هرم هیئت علمی، ارتقای جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه بندی‌های معتبر جهانی، تجمیع و بازآرایی ساختار، اجرای طرح ممیزی و ارزشیابی رشته‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی، توسعه فعالیت‌های بین المللی، حمایت از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، حمایت از فعالیتهای تشکل‌های اسلامی سیاسی اساتید و دانشجویان، کاهش وابستگی بودجه دانشگاه به شهریه، تجمیع طرح‌های عمرانی ناتمام، تکمیل بیمارستان‌های دانشگاه و توسعه حوزه علوم پزشکی،‌توسعه سازمان سما و غیره از جمله دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی است.

میرزاده در ادامه با اشاره به ساختمان‌های سازمان مرکزی دانشگاه گفت: تعداد ساختمان‌های سازمان مرکزی دانشگاه از ۱۳ ساختمان در مهر سال ۹۲ به پنج ساختمان در بهمن سال ۹۴ کاهش یافته است. در صورتی که زیربنای مفید این ساختمان‌ها از ۲۷ هزار مترمربع در مهر ۹۲ به ۴۱ هزار متر مربع در بهمن ۹۴ افزایش یافته است.

افزایش تعدادجلسات هیئت‌های امنای استانی

وی از افزایش تعداد جلسات هیت‌های امنای استانی خبر داد و گفت: تعداد جلسات هیئت‌های امنای استانی بر اساس مصوبه ۷۲۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب آبان سال ۹۱ تا مهر سال ۹۲ ۱۶ جلسه بوده که این تعداد تا بهمن سال ۹۴ به ۲۵۲ جلسه افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه در مورد فعالیت‌های بین المللی این دانشگاه نیز توضیح داد: تعداد واحدها و مراکز بین الملل در مهر سال ۹۲ هشت واحد بود که در بهمن سال ۹۴ به ۱۱ واحد افزایش پیدا کرد. همچنین تعداد تفاهم نامه‌ها و قراردادهای بین المللی از ۱۹۸ تفاهم نامه در مهر سال ۹۲ به ۲۱۹ تفاهم نامه در بهمن سال ۹۴ افزایش پیدا کرد. تعداد دانشجویان خارجی نیز از ۴۵۱۳ دانشجو در مهر سال ۹۲ به هشت هزار و ۸۰۲ دانشجو در بهمن ۹۴ افزایش یافت.

میرزاده با بیان اینکه تعداد رشته محل‌های گروه علوم پزشکی از ۱۷۴ رشته محل در مهر سال ۹۲ به ۲۸۷ رشته محل در بهمن سال ۹۴ افزایش یافته است اظهار کرد: تعداد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فعال و در حال راه اندازی از ۱۰ بیمارستان در مهر ۹۲ به ۱۴ بیمارستان در بهمن ۹۴ و تعداد تخت‌های بیمارستانی از ۱۱۲۵ تخت در مهر ۹۲ به ۱۷۶۹ در بهمن ۹۴ افزایش یافته است.

ادامه دارد…