سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: متاسفانه در ده سال گذشته در کنار افزایش تعداد رقبا و کاهش جمعیت و کاهش اثر بخشی دانشگاه رشد جمعیت دانشجو در دانشگاه آزاد به کمتر از ۴ درصد رسیده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در هفتادمین اجلاس شورای مرکزی این دانشگاه گفت: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی در بین ۲ هزار و ۸۵۵ دانشگاه در کل کشور، ۵ واحد آن مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی است.
میرزاده گفت: متاسفانه در ده سال گذشته در کنار افزایش تعداد رقبا و کاهش جمعیت و کاهش اثر بخشی دانشگاه رشد جمعیت دانشجو در دانشگاه آزاد به کمتر از ۴ درصد رسیده است.
وی خاطر نشان کرد: ۴ میلیون دانشجو در کشور وجود دارد که یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر آن که معادل ۳۵ درصد کل دانشجویان کشور است به دانشگاه آزاد اختصاص دارد.
میرزاده دستاورد‌های دانشگاه آزاد اسلامی را بی شمار دانست و گفت: تجمیع‌ ساختار سازمان مرکزی دانشگاه، تشکیل ۲۰ شورای راهبردی برای استفاده از نظرات نخبگان، تجمیع و باز آرایی سازمان مرکزی، حمایت از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، تجمیع‌ طرح‌های عمرانی و وصل شدن به پایگاه‌های جهانی از دستاورد‌های دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی در ادامه گفت: گسترش عظیمی در مقاطع ارشد و دکترای تخصصی داشته‌ایم و اکنون بیشتر شهرهای بزرگ ایران دارای رشته‌های دکترا هستند و با جذب اساتید و ارتقای مربیان می‌توان دغدغه‌ خانواده‌ها را در مورد انتقال دانشجویان به سایر نقاط شهرها کاهش داد.
میرزاده با بیان اینکه تعداد اعضای هیئت علمی افزایش یافته است، گفت: از اول مهر ۹۲ تا اول دی ماه ۹۴ دانشگاه آزاد اسلامی سهم ۴۲ درصدی در جذب اعضای هیئت علمی داشته‌ایم و پیش بینی‌ می‌کنیم تا پایان سال ۹۵ بین ده هزار الی ۲۰ هزار دانشجو جذب کنیم.
نسبت استاد به دانشگاه در بین کل دانشگاه‌های کشور ۱ به ۶۵ است و نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد ۱ به ۴۷ است که از متوسط کشوری بالاتر است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان کرد: تغییر هرم سنی جمعیت کشور، بالا رفتن هزینه‌‌های جاری دانشگاه، باقی ماندن زیان دهی برخی از واحد‌های دانشگاهی، کمبود اعضای هیئت علمی استادیار و بالاتر در واحد‌ها، و عدم حضور تمام وقت اعضای هیئت علمی در واحد‌های دانشگاهی از جمله چالش‌ها و نقاط ضعف دانشگاه آزاد اسلامی است که پیش بینی می‌شود با برنامه‌ریزی منظم و دقیق امسال میزان آنها را کاهش دهیم.