New Image1.JPG

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه جامع علمی – کاربردی کشور دانشگاه علمی – کاربردی را بزرگترین دانشگاه نظام مهارتی کشور دانست که توانسته آموزش، پژوهش و فناوری را به صورت توامان به دانشجویان ارائه کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان‌جنوبی، محمد اخباری، صبح امروز (۲۶ بهمن ماه) در دیدار با استاندار خراسان‌جنوبی، با بیان اینکه در حال حاضر ۵۵۰ هزار نفر دانشجو در ۳۱ استان در سطح کشور در مراکز دانشگاهی علمی- کاربردی مشغول به تحصیل هستند، گفت: بالندگی شغلی برای شاغلین، مهارت افزایی و کارآفرینی برای دانشجویان اساس کار در دانشگاه عملی – کاربردی در سطح کشور است.

وی با بیان اینکه ۸۰۰ رشته تحصیلی در ۱۱۰۰ مرکز دانشگاهی در سطح کشور ارائه می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر ۷۸ درصد از فارغ التحصیلان این دانشگاه شاغلین در دستگاه‌های اجرایی هستند.

رییس دانشگاه جامع علمی – کاربردی کشور با اشاره به اینکه رشته‌های تحصیلی دانشگاه جامع علمی- کاربردی کشور در ۴ گروه صنعت، خدمات، کشاورزی و فرهنگ و هنر وجود دارند، یادآورشد: در حال حاضر ۴۶ درصد از مراکز دانشگاهی در کشور خصوصی بوده و ۵۴ درصد دیگر نیز دولتی و خودگردان هستند؛ این در حالیست که دانشگاه علمی- کاربردی در کشور با ۱۸ وزارتخانه ارتباط کاری دارد.

اخباری با بیان اینکه بالغ بر ۵ هزار دانشجو در خراسان‌جنوبی مشغول به تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: از این تعداد ۲۷ درصد از دانشجویان در این استان در بخش صنعت، ۷۰درصد در بخش خدمات و ۳ درصد نیز در بخش کشاورزی مشغول به تحصیل هستند.

اقتضائات هر استان در ایجاد مراکز دانشگاهی بسیار مهم است

وجه‌الله خدمتگزار، استاندارخراسان جنوبی نیز در این دیدار گفت: دانشگاه جامع عملی – کاربردی از دانشگاه‌های تقاضا محور بوده که و بر اساس نیاز هر منطقه نسبت به ایجاد رشته‌های تحصیلی و جذب دانشجو اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اقتضائات هر استان در ایجاد مراکز دانشگاهی بسیار مهم است باید بر اساس کار کارشناسی شده دقیق و مبتنی بر نیازهای بومی هر منطقه نسبت به ایجاد رشته‌های جدید تحصیلی و جذب دانشجو در مراکز دانشگاهی علمی- کاربردی اقدامات لازم صورت گیرد.

استاندار خراسان جنوبی به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی و فرهنگی خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: این استان در زمینه معادن و تجارت دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی است که می‌تواند مورد توجه مسئولین امر در دانشگاه جامع علمی- کاربردی قرار گیرد.

خدمتگزار تصریح کرد: باتوجه به وجود مرز مشترک با کشور افغانستان و با توجه به توافقات قبلی، این آمادگی وجود دارد تا در صورت نیاز نسبت به جذب دانشجو از این کشور همسایه در مراکز جامع علمی- کاربردی استان و نیز تربیت اساتید در این مراکز برای تدریس در افغانستان اقدام لازم صورت گیرد.

وی ظرفیت‌های گردشگری استان را مورد اشاره قرارداد و گفت: باید بین دانشجو و جامعه ارتباط معناداری از حیث کاری برقرار شود تا بتوان از مهارت‌هایی که در دانشگاه های علمی- کاربردی آموخته می‌شود در راستای ایجاد اشتغال، کسب درآمد و خلق ثروت استفاده کرد.

خراسان‌جنوبی دانشگاهی‌ترین استان‌های کشور

استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی- کاربردی باید از هر حیث ممتاز و متفاوت باشد، یادآورشد: در حال حاضر ۵۸۸۰ نفر دانشجو در مراکز علمی- کاربردی استان مشغول به تحصیل هستند که ظرفیت خوبی برای دستگاه های اجرایی محسوب می‌شوند.

خدمتگزار ضمن تاکید بر دارا بودن تخصص لازم از سوی مدرسین مراکز علمی – کاربردی در استان، گفت: لازم است تا اساتید و مدرسینی که در این مراکز مشغول به تدریس هستند در قالب‌های مشخص و در فرایندهای زمانی معین ارزیابی شده و مهارت آنان در زمینه‌های شغلی مورد نظر سنجیده شود تا بتوان نسبت به تحقق اهداف مورد نظر امیدواری بیشتری داشت.

به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی،وی خراسان جنوبی را جزو دانشگاهی‌ترین استان‌های کشور دانست و خاطرنشان کرد: بخش اعظمی از اهداف اقتصاد مقاومتی را می‌توان از طریق ارتقای سطح علمی و مهارت‌های رفتاری و شغلی در مراکز دانشگاهی از جمله مراکز عملی – کاربردی محقق ساخت.