سید علی عماد سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهش حوزه‌های علمیه کشور گفت: در مراسم اختتامیه همایش کتاب سال حوزه از صاحبان ۳۹ اثر برگزیده، شایسته تقدیر و شایسته تحسین، تقدیر می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سید علی عماد روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه همایش کتاب سال حوزه ۲۹ بهمن ماه برگزار می‌شود، افزود: این همایش ویژه کتاب‌ها و پایان‌نامه‌هایی است که از سوی حوزویان در سال ۹۳ تالیف شده است.

وی با بیان اینکه مراسم اختتامیه همایش کتاب سال حوزه در مدرسه علمیه امام موسی کاظم (ع) با حضور جمعی از اندیشمندان، بزرگان و علمای حوزه برگزار می‌شود، اظهار داشت: ۹۱۱ عنوان اثر در قالب تک جلد یا مجموعه به هفدهمین دوره همایش کتاب سال حوزه ارسال شده که ۸۳۸ اثر در قالب کتاب و ۷۳ اثر در قالب پایان نامه بوده است.  

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه تعداد آثار در قالب کتاب افزایش داشته است افزود: سال گذشته ۷۸۰ اثر به این همایش واصل شده بود که امسال به ۸۳۸ اثر ارتقا پیدا کرده است. در بخش پایان نامه نیز امسال تعداد ۲ پایان نامه کمتر از سال گذشته دریافت شده است.  

وی بیان کرد: در این دوره از همایش کتاب سال حوزه ۸۷۸ اثر از آقایان و ۳۳ اثر از بانوان معرفی و ارسال شده است که نسبت به سال گذشته در بخش آقایان و خانم‌ها تعداد اثرهای ارسال شده افزایش یافته است.  

حجت‌الاسلام عماد با بیان اینکه امسال یک خانم در میان برگزیدگان همایش است، افزود: سال گذشته بانوان ۲۶ اثر را ارسال کرده بودند اما امسال به ۳۳ اثر رسیده است.  

وی بیان کرد: در این دوره از همایش کتاب سال حوزه، ۷۹۶ اثر به زبان فارسی، ۱۰۲ اثر به زبان عربی و ۱۳ اثر به سایر زبان‌های زنده دنیا ارسال شده است.

حضور طلاب خارجی

رئیس شورای علمی کتاب سال حوزه گفت: به لحاظ ملیت، امسال ۸۱۷ اثر تولیدشده از سوی طلاب ایرانی ارائه شده و ۹۴ اثر نیز از سوی مهاجران و یا مراکز غیرایرانی حوزه بوده است.  

وی با اشاره به کاهش تعداد آثار ارسال شده از سوی افراد غیر ایرانی افزود: سال گذشته ۹۵ اثر از افراد غیر ایرانی به این همایش ارسال شده بود که امسال به ۹۴ اثر کاهش یافته است.  

حجت‌الاسلام عماد بیان کرد: در مجموع در این دوره از کتاب سال حوزه، ۳۹ اثر نامزد برگزیده هستند که از این تعداد ۱۳ اثر برگزیده، ۸ اثر شایسته تقدیر و ۱۸ اثر نیز شایسته تحسین خواهند بود.  

وی گفت: در این دوره از همایش کتاب سال حوزه توانستیم همزمان با بررسی‌های علمی و محتوایی و همچنین ارزیابی کتاب سال حوزه در گروه‌های علمی و شورای علمی، کار تحلیلی و ارزیابی وضعیت تولید کتاب را در رشته‌های مختلف همزمان با انجام فرآیند داوری انجام دهیم.  

معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد: در این همایش گزارش علمی و پیشنهادات و راهکارهای بهبود پژوهش‌ها، به طلاب ارایه می‌شود؛ ضمن اینکه امسال برای اولین بار ۶ نشست مقدماتی قبل از همایش اصلی برگزار می‌شود.  

وی بیان کرد: گروه علمی که در جشنواره حضور دارد شامل هیئت مدیره انجمن علمی زیربط و سه تن از اعضای شورای علمی می‌شود و مجموعه‌ای از نقاط قوت و ضعف ناظر بر شاخص‌ها بررسی شده و پیشنهاداتی ارائه دادند.  

حجت‌الاسلام عماد گفت: شورای سیاستگذاری تصمیم گرفت به عنوان یک همایش و فعالیت علمی، همسان و متناظر با کتاب سال حوزه، همایش تقدیر و ارزیابی و شناسایی از مقالات بر‌تر حوزه‌های علمیه را نیز برگزار کند و این همایش نیز به دنبال خود، شناسایی بر‌ترین نشریات فعال در حوزه‌های علمیه را نیز مشخص خواهد کرد که در سال ۹۵ نخستین همایش مقالات بر‌تر حوزه‌های علمیه برگزار خواهد شد.  

وی عنوان کرد: در بخش استعدادهای بر‌تر ۲۵۹ نفر شناسایی شده‌اند که امیدواریم با حمایت‌های علمی و معنوی شاهد رشد و ارتقای آن‌ها باشیم.  

رئیس شورای علمی کتاب سال حوزه اظهار کرد: برای حمایت از کتاب‌های طلاب و فضلای جوان حوزه‌های علمیه برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است و اطلاع رسانی لازم انجام گرفته تا طلابی که آثاری دارند مورد بررسی قرار گیرند.