1455520292846_127368.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: پرورش هزاران کارشناس و فارغ‌التحصیل و تلاش آن‌ها در کاهش وابستگی به بیگانگان، سهم کوچکی از تأثیرگذاری این دانشگاه در کشور است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر غلام‌حسین خواجه در آیین بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه شهید چمران اهواز که امروز، ۲۶ بهمن‌ماه در دانشکده تربیت بدنی این دانشگاه برگزار شد، با بیان این‌که ایران همواره یکی از کانون‌های خردورزی بوده است، اظهار کرد: خردورزی همواره در تمدن ایران ارجمند بوده و از همین جهت نخستین دانشگاه جهان یعنی دانشگاه جندی‌شاپور با سابقه‌ای بیش از چهار هزار سال در این تمدن وجود داشته است. دانشگاه جندی‌شاپور پس از اسلام نیز تأثیرات ارزشمندی بر شکوفایی تمدن اسلامی گذاشته است.

وی افزود: تلاش‌ها و خدمات آموزشی و پژوهشی دانشگاه شهید چمران از آغاز راه‌اندازی تا به امروز را نمی‌توان در توسعه ایران در جنوب غرب کشور نادیده گرفت. پرورش هزاران کارشناس و فارغ‌التحصیل و تلاش آن‌ها در کاهش وابستگی به بیگانگان، سهم کوچکی از تأثیرگذاری دانشگاه در کشور است.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به نقش دانشگاه در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: استقرار ستاد جنگ‌های نامنظم در دانشگاه شهید چمران در طول دفاع مقدس و پس از آن، ارائه خدمات فنی و آموزشی، اختصاص بیمارستان دانشگاه و اقدامات درمانی به رزمندگان گوشه‌ای از همراهی دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران در سربلندی میهن اسلامی است.

خواجه با اشاره به اهمیت برگزاری این آیین گفت: از برگزارکنندگان مراسم بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه تقدیر می‌شود و امیدواریم که موفقیت‌های دانشگاهیان همچنان ادامه داشته باشد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار ایسنا؛ آیین بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه شهید چمران با حضور چمران رئیس شورای شهر تهران، صدیقی معاون دانشجویی وزیر علوم، مقتدایی استاندار خوزستان، رییس فعلی و روسای سابق دانشگاه، اعضای هیات علمی، اساتید، پیشکسوت و جمعی از مسئولان و دانشجویان و با رونمایی از تندیس شهید مصطفی چمران در دانشکده تربیت‌بدنی آغاز شد.

دانشگاهیان نسبت به نام”جندی‌شاپور” و “شهید چمران” رسالتی تاریخی دارند

اولین رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با تأکید بر این‌که دانشگاه جندی‌شاپور افتخار تاریخی ما و به استناد پژوهش انجام‌شده توسط یکی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه اولین مرکز فکری، آموزشی و پژوهشی در دنیا است، گفت: دانشگاهیان شهید چمران در مکان پرافتخاری هستند و یک رسالت تاریخی نسبت به ۲ نام بسیار درخشان این دانشگاه در تاریخ ملت بر عهده دارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، دکتر منوچهر دوایی نیز در سخنانی، با بیان این‌که هر دو اسم این دانشگاه یعنی “جندی‌شاپور” و “شهید چمران” افتخار کشور و ملت است، اظهار کرد: شهید چمران الگوی یک انسان والا و نه تنها افتخار جنگ بلکه افتخار ملت و جندی‌شاپور نیز یک عنوان و افتخار ابدی برای کشور ما است.

وی با اشاره به این‌که وقتی درباره دانشگاه صحبت می‌شود نمی‌توان نام شهید چمران را در کنار افتخار تاریخی جندی‌شاپور فراموش کرد، گفت: دانشگاه جندی‌شاپور افتخار تاریخی ما و اولین مرکز فکری، آموزشی و پژوهشی در دنیا بوده و بر اساس پژوهش انجام‌شده توسط یکی از فارغ‌التحصلان این دانشگاه این مطلب به‌طور مستند ثابت شده است.

اولین رییس دانشگاه شهید چمران اهواز خطاب به دانشگاهیان و دانشجویان این دانشگاه، تصریح کرد: مطمئن باشید در مکان پرافتخاری قرار گرفته‌اید و یک رسالت تاریخی نسبت به این دو نام بسیار درخشان در تاریخ ملت ما بر عهده دارید؛ حضور در این دانشگاه یک افتخار برای تمام کسانی است که پرچم این دانشگاه را در اهتزاز نگه داشتند و این پرچم همچنان در اهتزاز است.

رییس اسبق دانشگاه شهید چمران اهواز همچنین با اشاره به این‌که یک محقق آلمانی نیز در کتاب خود راجع به جندی‌شاپور بر این موضوع صحه گذاشته که دانشگاه جندی‌شاپور نخستین مرکز آکادمیک جهان بوده است، خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی نیز یکی از مراکز مهم و نقش‌آفرین در تقویت این انقلاب باشکوه، همین دانشگاه شهید چمران بوده است. من نیز این افتخار را داشتم که به‌عنوان اولین سرپرست و رییس دانشگاه پس از پیروزی انقلاب و آخرین کسی که مدیریت این دانشگاه جامع (قبل از تفکیک علوم پزشکی) را بر عهده گرفت، در انجام وظیفه خود نسبت به این دانشگاه ایفای نقش کنم.

دوایی افزود: در آن زمان که دانشگاه شهید چمران در این مکان مقدس قرار داشت، نیز شاخه‌های فراوانی از آن در خرمشهر (رشته‌های علوم دریایی)، تهران(بیمارستان فیروزگر، شهدای فعلی)، خرم‌آباد، دزفول و … گسترده بود و دانشگاه در ایفای رسالت تاریخی خود برای ارتقای علم و پیشرفت استان نقش مهمی ایفا می‌کرد.

وی یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی که رییس سابق دانشگاه مدتی در خارج از کشور بود و دانشگاه در وضعیت نابه‌سامان و آشفته‌ای به‌سر می‌برد، برای برعهده گرفتن سرپرستی دانشگاه از من درخواست شد و نه تنها اساتید و اعضای هیأت‌علمی، کارکنان و دانشجویان بلکه مردم شهر نیز به من اظهار تمایل کردند که احساس کردم در این خصوص مسئولیت تاریخی بر عهده دارم. به همین دلیل در تمام سال‌های پرتنش آن دوران سعی کردم پرچم پرافتخار دانشگاه را در اهتزاز نگه دارم که خداوند متعال نیز یاری کرد و اساتید سرافراز این دانشگاه همچون پروفسور کرم‌زاده و دیگر رادمردان و دانشمندان بزرگوار آن کمک کردند تا این پرچم همچنان با افتخار در اهتزاز نگه داشته شد.

رییس اسبق دانشگاه شهید چمران اهواز یک ویژگی بزرگ دانشگاه جندی‌شاپور یا شهید چمران را بار بزرگ مسئولیت آن در دوران جنگ عنوان کرد و گفت: اگر چه تمام دانشگاه‌های کشور به‌نوعی از جنگ تحمیلی خسارت دیدند و در این خصوص فداکاری و انجام وظیفه کردند، اما پرچم خدمت دانشگاه شهید چمران به دفاع مقدس بدون تردید در اهتزاز بود و دانشگاه شهید چمران در دفاع مقدس نقش بی‌بدلیلی ایفا کرد.

دوایی همچنین به ذکر خاطره‌ای از آشنایی خود با شهید دکتر چمران در آن دوران پرداخت و تصریح کرد: با نام دکتر چمران آشنا بودم و بسیار دوست داشتم که از نزدیک با وی دیدار کنم. آن زمان در یک روز بسیار فراموش‌نشدنی برای من که شماری از مجروحان در فتح سوسنگرد را به بیمارستان جندی‌شاپور منتقل کردند متوجه شدم دکتر چمران در نهایت تواضع و بزرگواری میان مجروحان قرار دارد و با لباسی خاک‌آلود و پاره‌شده از اصابت ترکش مجروح شده بود که مسئولیت عمل جراحی وی در این زمان بر عهده من قرار گرفت.

رییس اسبق دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: هنگامی که در یکی از اتاق‌های بیمارستان مشغول مداوای انبوهی از مجروحان بودم، شهید چمران بدون آن‌که خود را معرفی کند وارد شد و با توجه به عدم امکان بیهوشی وی در همان وضعیت و با بی‌حسی موضعی با همکاری یکی از فارغ‌التحصیلان برجسته دانشگاه عمل جراحی وی انجام شد.

دوایی تصریح کرد: وقتی که در حین انجام عمل به دکتر چمران گفتم ببخشید اگر درد زیادی را باید تحمل کنید گفت “من کار خود را انجام می‌دهم، شما هم کار خودتان را انجام دهید”، وقتی بیشتر دقت کردم متوجه شدم که وی در حال ذکر گفتن است.

وی با بیان این‌که در مقابل تمام کسانی که در اعتلا، تأسیس و تداوم دانشگاه جندی‌شاپور و شهید چمران سهمی داشتند سر تعظیم فرود می‌آورم، گفت: امیدوارم این دانشگاه همواره سرافراز باقی بماند و افتخار می‌کنم که دانشگاهی به نام شهید چمران در کشور وجود دارد که نقش تاریخی آن در اعتلای علم بی‌بدیل است.

اولین رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به این‌که اکنون کشور از نقطه‌نظر توسعه علمی بسیار پیشرفت کرده است، تصریح کرد: تنها یک توصیه به‌ویژه برای دانشجویان دارم و آن این‌که امیدوارم این پیشرفت و توسعه در آن روی سکه که عبارت از ارزش‌های انسانی‌، اخلاقی و معنویت است، همپای علم و تکنولوژی بدرخشد که این حق جامعه علمی و ملت ماست.