1442645233205_hamid forootan-1.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه علامه طباطبایی خروج دانشگاه‌ها از کشمکش‌های جناحی و سیاسی را مهم‌ترین مطالبه دانشگاهیان از مجلس دهم دانست.

حسین سلیمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،اظهار کرد:به نظر من خروج دانشگاه‌ها از کشمکش‌های جناحی و سیاسی و پرداختن به دانشگاه‌ها با انگیزه رشد علمی کشور مهم‌ترین مطالبه دانشگاهیان از مجلس دهم است.زیرا تا زمانی که آموزش عالی کشور و دانشگاه‌ها موضوع کشمکش‌های سیاسی هستند، به دشواری می توانند به محیطی آرام برای تصمیم گیری تبدیل شوند.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت احساس امنیت مالی در دانشگاه‌ها گفت:خواسته دیگر جامعه دانشگاهی از مجلس این است که به دانشگاه‌ها از نظر اعطای امکانات و بودجه به چشم موسسات هزینه بر نگاه نشود، زیرا هزینه در دانشگاه‌ها سرمایه گذاری است و نباید آن را با هزینه‌های عمومی،اجرایی یا اداری یکسان دانست.درواقع هرچه دانشگاه‌ها احساس امنیت بیشتری از نظر مالی و اقتصادی داشته باشند، امکان رشد علمی درون آن‌ها بیشتر فراهم می‌شود.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه باید ارتباط نزدیکی بین دانشگاه‌ها،حوزه اجرا و بازار کار در جامعه فراهم شود،توضیح داد:باید از دوباره کاری در محیط آموزشی احتراز کرد و از اینکه همه دستگاه‌های اجرایی صاحب آموزشگاه،دانشگاه یا پژوهشگاه باشند جلوگیری شود.همچنین باید برای بخش خصوصی در این زمینه امتیاز قائل شد و حوزه‌های دولتی موظف شوند نیازهای آموزشی و پژوهشی خود را از دانشگاه‌ها اخذ کنند.

سلیمی وجود احساس امنیت و آرامش را باعث بالا رفتن رتبه علمی ایران دانست و گفت:مجلس باید به دانشگاهیان کمک کند تا در محیط دانشگاهی،احساس امنیت و آرامش داشته باشند، زیرا نظریه پردازی،آزاد اندیشی، تولید علم و بالا بردن رتبه علمی ایران در جهان نیازمند محیطی آرام است.