1438503565728_download (2).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  وزیر علوم از تصویب ایجاد یک شورای تخصصی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های دولتی خبر داد و گفت: این دانشگاه‌ها به سه رتبه مورد قبول، ممتاز و خوب رتبه‌بندی می‌شوند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد فرهادی در حاشیه در مراسم تقدیر از برگزیدگان بیستمین المپیاد علمی دانشجویی سال ۹۴ و نفرات برتر کنکور سراسری سال ۹۴ در جمع خبرنگاران با اشاره به رتبه‌بندی دانشگاه‌های دولتی اظهار کرد: شورایی تخصصی برای بررسی دانشگاه‌های سراسر کشور وجود دارد که براساس ارزیابی‌ها و بازدیدهایی که از دانشگاه‌ها به عمل می‌آورد، آنها را رتبه‌بندی کرده و به سه رتبه مورد قبول، ممتاز و خوب دسته‌بندی می‌شوند و نتایج این رتبه‌بندی همه ساله در سایت وزارت علوم قرار می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش تعاملات بین‌المللی در آموزش عالی گفت: یکی از برنامه‌های اساسی وزارت علوم، پس از برجام، دیپلماسی علمی بود که براساس آن دانشگاه‌های ما در رده بین‌المللی قرار گیرند که این کار صورت گرفته است و تعامل با دانشگاه‌ها معتبر دنیا در ماه‌های اخیر انجام شده و در این راستا هیات‌های بین‌المللی مختلفی از اروپا و آسیا به ایران آمده و هیات‌های زیادی نیز از ایران به کشورهای خارجی اعزام شده‌اند.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: این تعاملات یا در چارچوب تفاهم‌نامه‌هایی است که امضا می‌شوند یا در بین وزارتخانه‌ها و به صورت کلان مانند آنچه که بین وزارت علوم و وزارت مشابه در فرانسه در زمینه تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف به خصوص در سطح دکتری برگزار شد، اجرایی می‌شوند. همچنین مقرر شد هر یک سال ، دوسال و سه سال یک بار در حوزه تحقیقات مشترک و پروژه‌های تحقیقی در قالب طرح جندی‌شاپور با فرانسه در تعامل خواهیم بود که اجرای این طرح فعلا ۵۰ – ۵۰ است.

فرهادی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: این امور در برنامه ششم توسعه به خوبی دیده شده و احکامی که نیاز است ان‌شاءالله مصوب شود تا بتوانیم با دانشگاه‌های معتبر خارجی تعامل و همکاری داشته باشیم.

وی در مورد جذب دانشجوی خارجی توضیح داد: افزایش ظرفیت‌ جذب دانشجوی خارجی مساله ای میان سازمان امور دانشجویان، معاونت آموزشی وزارت علوم و کارگروه امور بین‌الملل مشترک است البته باید ساختارهایی نیز برای این افزایش ظرفیت داشته باشیم که این ساختارها به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و دانشگاه‌ها موظف هستند که اعلام کنند دانشجوی خارجی پذیرش می‌کنند. این امر در رشته‌های پزشکی در وزارت بهداشت و در رشته‌های غیرپزشکی در وزارت علوم صورت می‌گیرد البته مقدماتی مانند صدور ویزای تحصیلی و دریافت اقامت و مجوزهای لازم نیز باید صورت بگیرد که این امور به صورت جدی پیگیری می‌شود.

تحصیل ۲۱ هزار دانشجوی خارجی در کشور

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در ادامه از تحصیل ۲۱ هزار دانشجو از ۴۷ کشور دنیا در ایران خبر داد و گفت: البته این رقم ناچیز است و هدف‌گذاری ما این است که به میزان ۱۵ درصد دانشجویان کشور، دانشجوی خارجی داشته باشیم.

فرهادی در ادامه با اشاره به واگذاری اختیار بورس به دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه تفویض این اختیار به دانشگاه باعث سوءاستفاده نمی‌شود، افزود: دانشگاه‌ها برحسب نیازشان رشته‌ها را مشخص می‌کنند و افراد واجد شرایط آیین‌نامه را پذیرش می‌کنند. همچنین متقاضیان توسط دانشگاه‌ها بررسی شده و در همان دانشگاه بورس می‌شوند. البته بورس خارج با آزمون است و داوطلبان باید در آزمون دکتری شرکت کنند.