کنکورسایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس سازمان سنجش گفت: موضوع رأی کنکوری دیوان عدالت اداری به منظور ابطال تاثیر قطعی ۲۵ درصد سوابق تحصیلی در انتظار استفساریه مجلس است و اگر مجلس نظری نداشته باشد، رأی دیوان را اجرا می کنیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، ابراهیم خدایی امروز در مراسم تقدیر از برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی کشور و نفرات برتر کنکور سراسری ۹۴، افزود: موضوع رأی دیوان عدالت اداری درباره ابطال یک بند از مصوبه تأثیر قطعی ۲۵ درصد سوابق تحصیلی، انعکاس زیادی در بین داوطلبان داشت.

وی افزود: البته ما پیش از این هم درباره این رأی خبر داشتیم اما یک موضوع قابل توجه است که در عرض چند دقیقه پس از انتشار این خبر، حدود ۷۰۰ کامنت برای این خبر گذاشته شد که من تقریباً ۸۰ درصد آنها را خواندم و متوجه شدم که نگرانی‌های بسیاری در این زمینه میان داوطلبان وجود دارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: قوانین الزام‌آور هستند و این موضوع که ما بحث هیأت عمومی دیوان عدالت اداری را اجرا کنیم یا نه؛ به موضوع قوانین بازمی‌گردد.

خدایی تاکید کرد: هیأت دولت و شورای سنجش و پذیرش موضوع تاثیر سوابق تحصیلی را به این‌گونه مطرح کرده‌ بودند که این تاثیر از ۲۵ درصد آغاز شود و به تناسب سال‌هایی که نمرات پیش‌دانشگاهی و سال‌های تحصیلی افزایش پیدا می‌کند، بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: اختلاف در برداشت قانون در این زمینه بوجود آمده که از همین رو ما نامه‌ای با امضای وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم و از مجلس درخواست استفساریه کرده‌ایم. اگر مجلس برداشت دیگری به ما ارائه ندهد، ما همان رأی دیوان را اجرا خواهیم کرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاری بیستمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور، گفت: سه رشته علوم جغرافیا، علوم زمین و مهندسی مواد و متالوژی به رشته‌های المپیاد اضافه شده‌اند و از سال آینده المپیاد در ۲۰ رشته برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در المپیاد امسال رقابت از دو طریق کنکور کارشناسی ارشد و قطب‌های علمی کشوری انجام شد.

خدایی افزود: در بحث کنکور کارشناسی ارشد، دانشجویان از میان ۳۰۰ هزار نفر، ۲۴۶ نفر به مرحله دوم المپیاد راه‌ یافته‌اند که این تعداد به همراه ۵۳۱ نفر که از مسیر قطب‌های کشوری به مرحله بعدی راه یافته بودند؛ در مجموع رقابتی را با حضور ۷۷۷ نفر برگزار کردند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: برگزیدگان المپیاد در ۱۷ رشته تقدیر می‌شوند که از میان ۶۸ نفر برگزیده، دانشگاه شریف با ۱۶ مدال، دانشگاه تهران با ۹ مدال و دانشگاه شیراز با ۷ مدال پیشتاز هستند.

وی با اشاره به برگزاری المپیاد علمی دانشجویی در سه رشته به صورت بین‌المللی، گفت: در سه رشته ریاضی، شیمی و آمار، مسابقات به صورت بین‌المللی است که ایران با ۱۰ کشور در این دوره رقابت داشت و در رشته ریاضی ایران اول، روسیه دوم و تاتارستان سوم شد. در رشته شیمی، روسیه اول، ایران دوم، ترکمنستان سوم و در رشته آمار ایران اول و ترکمنستان دوم شد.

خدایی با اشاره به تسهیلاتی که برای نفرات برتر در المپیادها در نظر گرفته شده است، گفت: علاوه بر ۱۵ نفر اول که می‌توانند بدون آزمون وارد دانشگاه‌ها شوند، در مجموع ما ۱۲۶ نفر به دانشگاه‌ها برای استفاده از تسهیلات استعداد درخشان معرفی کرده‌ایم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاری آزمون سراسری سال ۹۴، گفت: این آزمون در روزهای ۲۱ و ۲۲ خرداد ۹۴ برگزار شد. از میان ۸۷۰ هزار داوطلب در نهایت ۴۲۸ هزار نفر وارد دانشگاه شدند و این در حالی بود که ما ۷۷۰ هزار ظرفیت داشتیم و ۳۳۰ هزار ظرفیت خالی ماند.

وی گفت: این روند کاهشی ادامه می‌یابد و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی باید با نگاه بیرونی و بین‌المللی به سمت پذیرش دانشجو از کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی حرکت کنند.

خدایی با اشاره به تقدیر از نفرات برتر کنکور گفت: در سه گروه علوم انسانی، علوم ریاضی و علوم تجربی، نفرات اول تا پنجم و در گروه هنر، سه نفر اول تقدیر می‌شوند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: در آزمون سراسری غیر از گروه علوم تجربی، در سایر گروه‌ها رقابت سختی وجود ندارد چنانچه در گروه علوم ریاضی برای ۱۸۰ هزار داوطلب، ۲۷۰ هزار ظرفیت داریم؛ اما اصل بحث، رقابت در نوع صندلی و کیفیت صندلی‌ها است که دانشگاه‌ها باید به این امر توجه کنند.

وی با اشاره به زمانبندی برگزاری و اعلام نتایج کنکور سراسری سال ۹۵، گفت: امسال با توجه به تقارن ماه رمضان با خرداد ماه، کنکور در روزهای ۲۴ و ۲۵ تیرماه ۹۵ برگزار می‌شود و در همین جا به روسای دانشگاه‌ها اعلام می‌کنیم که آمادگی لازم را برای اعلام نتایج کنکور داشته باشند؛ چرا که ممکن است به هفته اول مهرماه بکشد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: تمامی فرآیندهای سنجش به صورت الکترونیک صورت می‌گیرد و ما در سازمان سنجش هیچ اطلاعات بیشتری از فرد داوطلب نداریم و همه اطلاعات مربوط به داوطلبان بر روی سایت قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به موضوع آزمون‌های استخدامی که برگزاری آن بر عهده سازمان سنجش قرار گرفته است، گفت: با برگزاری آزمون‌های استخدامی دولت استخدام را شفاف کرد؛ با این کار ضوابط جذب نیروی انسانی را درست کرده‌ایم.