68551.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با تأکید بر لزوم جبران عقب‌ماندگی دانشگاه گفت: دانشگاه شهید چمران در دوران جنگ تحمیلی در اختیار نیروهای رزمنده قرار داشت و فعالیت‌های علمی آن عملا متوقف بود، به این دلیل ۸ سال از دانشگاه‌های هم‌ تراز خود عقب ماند؛ باید این عقب‌ماندگی جبران شود، این حق دانشگاه و خوزستان است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر غلامحسین خواجه در نشست خبری که به مناسبت بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه شهید چمران اهواز امروز ۲۴ بهمن‌ماه در محل سالن جلسات حوزه ریاست این دانشگاه برگزار شد، با بیان این‌که این آئین روز دوشنبه ۲۶ بهمن برگزار می‌شود، اظهار کرد: در این مراسم شخصیت‌های ملی، دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه اعم از بازنشسته و شاغل حضور خواهد داشت.

وی با اشاره به این‌که برنامه‌های اجرایی این آیین از دو سال گذشته در حال برنامه‌ریزی است، افزود: از تمام کسانی که در طول این دو سال در جهت برگزاری این مراسم همکاری داشته‌اند، قدردانی می‌کنم و ان‌شاءالله نتیجه آن را در این مراسم به مردم استان و کشور ارائه خواهیم کرد؛ این آیین می‌تواند منشأ خیر و برکت برای استان باشد و دانشگاه در پرتو آن خدمات بیشتری به استان ارائه کند.

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که وزیر علوم و دبیرشورای امنیت ملی در آیین شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه حضور خواهند داشت، تصریح کرد: در این آیین از تمام افراد و اساتیدی که در این شصت سال در جهت اهداف دانشگاه زحمات و تلاش‌هایی داشته‌اند، تقدیر خواهد شد و این یکی از محورهای اصلی برگزاری این آیین است. رونمایی از کتاب‌های دانشگاه و تندیس شهید چمران نیز از برنامه‌های جانبی این مراسم است.

خواجه درباره آمار دانش‌آموختگان و مفاخر دانشگاه در مدت ۶۰ سال فعالیت آن، ادامه داد: در این خصوص به تمام دانشگاه‌ها نامه‌نگاری شده است تا اساتید در حال فعالیت آن‌ها، اگر مرحله‌ای از تحصیل خود را در دانشگاه شهید چمران گذرانده‌اند معرفی شوند و از این طریق اطلاعات دانش‌آموختگان دانشگاه به‌طور جامع و کامل گردآوری شود.

وی افزود: دانشگاه شهید چمران با وجود این سابقه دیرباز فارغ‌التحصیلان بسیاری در تمام کشور و مناصب مختلف دارد؛ دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز به‌عنوان فارغ‌التحصیل دانشگاه شهید چمران به این مراسم دعوت شده است.

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که باید به مردم خوزستان برای داشتن این دانشگاه با قدمت و عظمت تبریک گفت، تصریح کرد: دانشگاه شهید چمران افتخاری برای مردم استان است و مردم از سوی دیگر باید به رشد و توسعه این مرکز علمی کمک کنند تا بیش از پیش بتواند خدمات خود را ارائه دهد. دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی موتور محرکه توسعه استان هستند به همین دلیل این انتظار وجود دارد که مراکز آموزش عالی مورد حمایت مردم و مسئولان قرار بگیرند.

مسئولان دست زمین خواران را از دانشگاه کوتاه کنند

روی با اشاره به تعرض به دانشگاه و تخریب دیوار آن در سال گذشته، گفت: از مسئولان تقاضا داریم که در مقابل متعرضان به دانشگاه بایستند و دست زمین‌خواران را کوتاه کنند و اجازه ندهند وقت اساتید و مسئولان داشنگاه صرف پاسخ‌گویی به زیاده‌خواهی عده‌ای سودجو شود؛ با این وجود دانشگاهیان اجازه نخواهند داد یک وجب از زمین‌های دانشگاه کم شود.

خواجه بیان کرد: بخشی از زمین‌های دانشگاه بر اثر مصوبات قانونی یا اختیارات ارگان‌های دیگر از دست دانشگاه خارج شده است؛ مانند احداث پل پنجم و جاده ساحلی که تحت عنوان توسعه شهری اتفاق افتاد و علی‌رغم این‌که دانشگاه موافق این طرح‌ها نبود اما بنا بر تشخیص مسئولان وقت این اقدام انجام شد. در مقابل این انتظار وجود داشت که شهرداری به دانشگاه کمک و اراضی از دست‌رفته دانشگاه را جبران کند اما کمک‌زیادی به دانشگاه نشد.

وی با بیان این‌که عده‌ای از زمین‌خواران می‌خواهند بر اراضی دانشگاه تسلط پیدا کنند، اظهار کرد: هزینه‌ای که به دانشگاه بر اثر تخریب دیوار وارد شد قابل جبران نیست. تخریب دیوار دانشگاه به نوعی بازی‌کردن با حیثیت دانشگاه بود و آسیبی به روحیه دانشگاهیان وارد کرد که غیرقابل جبران است.

یکبار و برای همیشه بودجه دانشگاه اصلاح شود

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: از وزیر علوم انتظار داریم یک بار برای همیشه با اصلاح پایه بودجه دانشگاه برای جبران عقب‌ماندگی‌ها اقدام کند تا برای همیشه بودجه دانشگاه اصلاح شود تا دانشگاه که موتور متحرک استان است بیش از این آسیب نبیند.

خواجه ادامه داد: دانشگاه شهید چمران یکی از دانشگاه‌های مهم کشور است اما در جنگ تحمیلی در اختیار نیروهای رزمنده قرار گرفت و فعالیت‌های علمی آن عملأ متوقف شد به همین دلیل هشت سال از دانشگاه‌های هم‌تراز خود عقب ماند. این عقب‌ماندگی باید جبران شود. دانشگاه شهید چمران پس از جنگ تحمیلی در توسعه آموزش عالی در استان نقش فعالی ایفا کرده و تمام شعبه‌های اقماری آن به دانشگاه‌های مستقل تبدیل شدند.

وی با تأکید بر لزوم جبران عقب‌افتادگی‌های دانشگاه گفت: این حقی است که از دانشگاه ضایع شده است و برگزاری این آیین‌ها و مراسم‌ها فرصتی است که این حقوق و مطالبات را پیگیری کنیم؛ چرا نباید بودجه مناسبی برای دانشگاه تخصیص یابد تا توسعه در دانشگاه حاصل شود. خوزستان و دانشگاه شهید چمران این حق را دارند و باید این عقب‌ماندگی جبران شود تا دانشگاه بتواند به توسعه استان کمک کند.

به دنبال ایفای نقش خود در برنامه توسعه ششم هستیم

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به این‌که یکی از محورهای چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور دستیابی به جایگاه نخست علمی در منطقه است، اظهار کرد: دانشگاه به دنبال ایفای نقش خود در برنامه‌های توسعه کشور و استان است و در این خصوص برنامه‌های خود را تنظیم کرده است. در برنامه ششم توسعه دانشگاه برنامه‌هایی مورد توجه قرار گرفته است تا بتواند به جایگاه اصلی خود که همانا قرار گرفتن میان پنج دانشگاه برتر کشور است، بازگردد.

خواجه با اشاره به توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه شهید چمران گفت: دانشگاه در توسعه تحصیلات تکمیلی در مقایسه با ۱۰ سال گذشته ارتقاء بسیاری کرده است. اکنون ۱۲۳ رشته در مقطع کارشناسی ارشد، و ۷۰ رشته در مقطع دکتری در دانشگاه وجود دارد و در این خصوص دانشگاه پیشرفت‌های بسیاری داشته است.

رییس دانشگاه شهید چمران تصریح کرد: این‌که اصحاب رسانه و جراید مورد بی‌حرمتی قرار بگیرند موجب تأسف است. معتقدیم مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند و اعلام می‌کنم که درهای دانشگاه به روی اهالی رسانه باز است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها دقیق نیست

خواجه در خصوص جایگاه دانشگاه در کشور، نیز گفت: معتقدیم که معیارهای ارزیابی دقیق نیستند و در خصوص تعیین جایگاه‌های دانشگاه بسیاری از پارامترها مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرند. دانشگاه شهید چمران اکنون در میان ۱۰ دانشگاه برتر کشور قرار ندارد.

رییس دانشگاه شهید چمران با اشاره به عدم واگذاری پروژه‌های نفتی به دانشگاه شهید چمران، اظهار کرد: این دانشگاه می‌توانست رشته‌های نفت و پتروشیمی را نیز ارائه کند اما در گذشته دیدگاهی وجود داشت که با وجود دانشکده نفت اهواز وجود دارد لزومی برای موازی‌کاری و ایجاد رشته‌های نفت در دانشگاه شهید چمران وجود ندارد.

گلایه همیشگی دانشگاه شهید چمران از وزارت نفت

خواجه افزود: اکنون آنچه در قراردادهای نفتی با دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گرفته است، ارائه رشته های مرتبط در این دانشگاه‌ها است و استدلال آن‌ها این است اگر دانشگاهی این رشته ها را نداشته باشد، نمی‌تواند در پروژه‌های نفتی شرکت داشته باشد. این در حالی است که دانشگاه شهید چمران در دانشکده علوم زمین از پتانسیل قوی گروه زمین‌شناسی نفت برخوردار است؛همچنین دانشگاه با وجود داشتن رشته‌های مکانیک و برق می‌تواند در این پروژه‌ها مشارکت کند، مرکز تحقیقات حفاری نیز در دانشگاه تأسیس شده و در حال فعالیت است. انتقاد ما به عدم مشارکت دانشگاه شهید چمران در پروژه‌های وزارت نفت نیز به استناد این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها است.

وی ادامه داد: اکنون برنامه‌ریزی شده است که رشته مهندسی شیمی به‌عنوان یکی از رشته‌های حوزه نفت در دانشگاه راه‌اندازی شود تا این نقیصه و بهانه رفع شود؛ البته دانشگاه در اجرای پروژه‌های نفتی نیز مشارکت دارد و با وزارت نفت ارتباطاتی برقرار شده و تفاهم‌نامه‌ای با شرکت‌های تابعه وزارت نفت نیز منعقد شده است که وزارت اعتبارات مورد نیاز برای راه‌اندازی دانشکده نفت و مرکز تحقیقات نفت را در اختیار دانشگاه قرار دهد؛ کارهای نهایی آن نیز برای آغاز اجرای پروژه در حال انجام است. گلایه‌ای که از وزارت نفت وجود دارد این است که در پروژه‌های نفتی دانشگاه شهید چمران در میان دانشگاه‌های اصلی همکار وزارت، مطرح نبوده است.

رییس دانشگاه شهید چمران با اشاره به برنامه‌هایی برای ارتقای جایگاه دانشگاه عنوان کرد: توسعه برنامه‌های پژوهشی، تشویق و ترغیب اساتید به انجام فعالیت‌های تحقیقاتی، توسعه قطب‌های علمی در دانشگاه، حمایت از فعالیت‌های علمی و مجلات علمی، حمایت از ایجاد دوره‌های پسادکتری ، توسعه همکاری دانشگاه با مراکز صنعتی و گسترش تفاهم‌نامه‌ها، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، ایجاد زیرساخت‌های پژوهشی در دانشگاه و ایجاد پژوهشکده علوم و فنون نوین و انرژی‌های نو از برنامه‌های دانشگاه برای ارتقای آن است.

رشد ۱۵درصدی بودجه سال ۹۵

خواجه در خصوص بودجه سال آینده دانشگاه گفت: بودجه‌ها بر مبنا و معیار خاصی اختصاص داده می‌شود. بودجه سال ۹۵ نیز حدود ۱۵ تا ۱۸ درصد رشد داشته اما موضوع مورد تأکید این است که دانشگاه شهید چمران برای جبران عقب‌ماندگی خود تنها با اتکا به رشد معمول بودجه‌ها نمی‌تواند اقدام اساسی انجام دهد؛ گلایه ما در این خصوص است که برای جبران این عقب‌ماندگی باید پایه بودجه دانشگاه افزایش پیدا کند و رشد سالیانه بودجه‌ مانند دانشگاه های دیگر نمی‌تواند کارساز باشد.

وی با اشاره به فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه عنوان کرد: دعوت افراد برای سخنرانی تا زمانی که منع قانونی نداشته باشند و یا ممنوع‌السخنرانی‌بودن افراد از ارگان‌های ذی‌صلاح به دانشگاه اعلام نشود، منعی ندارد؛ ممکن است عده‌ای نسبت به حضور برخی افراد اعتراض داشته باشند، اعتراض آن‌ها برای ما محترم است اما به این معنا نیست که اعتراض آن‌ها درست است. در دانشگاه هیأت نظارت متشکل از رییس دانشگاه، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و نماینده وزیر علوم این درخواست‌ها را بررسی و درصورت نبود منع قانونی مجوز صادر می‌کند.

رییس دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که ۵۱ انجمن علمی در دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ نشریه دارای مجوز در دانشگاه وجود دارد و محدودیتی برای فعالیت‌های فرهنگی نیز وجود ندارد؛ تلاش ما این است که این فعالیت‌ها را توسعه دهیم.