موسسه موضوع شناسی احکام فقهی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مشاور عالی و مدیرکل حوزه ریاست و ارتباطات موسسه موضوع شناسی احکام فقهی گفت: کرسی‌های درس خارج موضوع‌شناسی برای نخستین بار در حوزه علمیه قم راه‌اندازی شد.

حجت‌الاسلام محمد کیانی در گفتگو با خبرنگار مهر، این کرسی‌ها روزهای پنج شنبه در مدرسه علمیه فیضیه و مسجد حضرت زینب(س) پردیسان برگزار می‌شود و در این دروس از اساتیدی همچون حضرات آیات و حجج اسلام مومن، گرامی، علیدوست، ظهیری، عابدی، فلاح‌زاده، جواهری و… بهره برده می‌شود.

به گفته وی، با عنایت حجت‌الاسلام والمسلمین فرخ فال مدیر حوزه علمیه استان قم، تقریرات این دروس برای مصاحبه درس خارج حوزه پذیرفته می‌شود.

حجت‌الاسلام کیانی با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای توجه به آموزش عملی احکام برای طلاب نظام جدید آموزشی حوزه، اظهار داشت: با حوزه علمیه استان قم توافق شده که در سطح یک نظام جدید حوزه که در ۳ مدرسه علمیه قم برگزار می‌شود، در کنار کتاب آموزش فقه، آموزش عملی احکام نیز برای طلاب برنامه ریزی شود.

وی گفت: برنامه‌ریزی شده طلاب در قالب دو واحد درسی، احکام دین را به صورت کارگاه آموزش عملی فرا بگیرند و ان شاء الله در صورت موفقیت طرح و موافقت شورای عالی حوزه، از سال تحصیلی آینده این طرح در کل کشور اجرا می‌شود.

حجت‌الاسلام کیانی با اشاره به ضرورت ورود علم موضوع شناسی به حوزه‌های علمیه گفت: این موسسه اقدامات اولیه را برای اخذ مجوز سطح ۳ حوزه در مبحث موضوع شناسی انجام داده که از سال تحصیلی آینده با عنایت شورای عالی حوزه و قول مساعد آیت‌الله مقتدایی، مرکز آموزش تخصصی موضوع شناسی فقهی راه‌اندازی خواهد شد.