سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از اختصاص ۴۰۰ میلیون دلار اعتبار تجهیز، نوسازی و مقاوم‎سازی آزمایشگاه ها به دانشگاه های کشور در سال آینده خبر داد.

دکتر محمد حسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت : برای نخستین‌بار در طول عمر راه‎اندازی دانشگاه در کشور، دولت برای سال ۱۳۹۵ سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی را از ۴۷ صدم درصد به یک و پنج‌صدم درصد افزایش داده است که اعتباری بالغ‌بر هفت هزار میلیارد تومان است. در سال آینده اعتباری ۴۰۰ میلیون دلاری برای تجهیز و نوسازی و مقاوم سازی آزمایشگاه ها به دانشگاه های کشور اختصاص پیدا می کند و برای طرح‎های شاخص و هدفمند است.
وی افزود : البته این اعتبارات در صورتی به دانشگاه ها تخصیص داده می شود که برای آن اعلام برنامه کرده باشند. از این رو باید دانشگاهیان اولویت ها و نیازهای پژوهشی را شناسایی و با پرداختن به آنها از فرصت موجود در سال آینده برای توسعه استفاده کنند.
امید با اشاره به دستاوردها در حوزه دانشگاه عنوان کرد: در مهرماه امسال تقریباً برای هر متقاضی رشته‎های مهندسی دو صندلی وجود داشت و این در حالی است که در سالیان گذشته به ازای هر ۲۰ متقاضی یک صندلی دانشگاهی داشتیم و این رشد بسیار قابل‌توجهی است. همچنین در زمان شروع به کار این دولت، در بخش وزارت علوم در دانشگاه‎ها، سه میلیون مترمربع پروژه نیمه‎کاره وجود داشت که از این میزان تا امروز بیش از یک‌میلیون مترمربع آن به بهره‎برداری رسید و در دهه فجر نیز شاهد بهره‎برداری ۲۴۸ هزار مترمربع از آن بوده‎ایم.
وی در پایان خاطر نشان کرد : در حال حاضر رتبه علمی کشور ما در دنیا در جایگاه شانزدهم است و ما این رتبه را نیز کافی نمی‎دانیم و باید در جایگاه اول در دنیا قرار بگیریم که به‌طور قطع راهی دشوار را در پیش داریم.