1431155570254_139208270946095501561293.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: واحد علوم تحقیقات تهران جایگاه نخست فهرست رتبه‌بندی سال ۹۳-۱۳۹۲ واحدهای دانشگاه آزاد را به خود اختصاص داد و دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در مرتبه دوم قرار گرفت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر محمدجواد دهقانی، گفت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور براساس شاخص‌ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق‌العاده وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی که توسط خبرگان علم رتبه‌بندی، تهیه و تدوین شده‌اند، مورد رتبه‌بندی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: تنها ۳۰۴ واحد از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ایران واجد شرایط لازم جهت حضور در رتبه بندی ISC شدند و بدین ترتیب، این رتبه‌بندی جامع‌ترین جامعه آماری در بین رتبه‌بندی‌های صورت گرفته در دانشگاه‌های آزاد اسلامی را پوشش داده است. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران که یکی از بزرگ‌ترین واحد دانشگاهی در بین دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشور است، در جایگاه نخست فهرست سال ۹۳-۱۳۹۲ قرار گرفته است و دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج نیز توانست با پیشی گرفتن از دانشگاه آزاد واحد مشهد، رتبه دو را کسب کند.

دهقانی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد که در رتبه‌بندی ISC سال ۹۱-۱۳۹۰ حائز رتبه دوم در بین دانشگاه‌های آزاد کشور شده بود، در سال ۹۳-۱۳۹۲ رتبه سوم جدول را به خود اختصاص داد، ادامه داد: همچنین واحدهای تبریز، خوراسگان اصفهان، اراک، تهران شمال، ساوه، شهرضا و تهران جنوب نیز به ترتیب در جایگاه‌های چهار تا ۱۰ جدول قرار گرفته‌اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در ادامه افزود: در این رتبه‌بندی علاوه بر انتشار امتیازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتیازات دانشگاه‌ها در معیارهای پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات و فعالیت‌های اجتماعی-اقتصادی نیز بر روی وبگاه رتبه‌بندی در اختیار واحدهای مربوطه قرار گرفته است و بدین ترتیب هر واحد می‌تواند به اطلاعاتی دقیق و همه‌جانبه از وضعیت علمی خویش دست پیدا کند.

دهقانی با بیان اینکه قسمتی از اطلاعات غیر پژوهشی مورد نیاز رتبه‌بندی ISC توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تهیه و در اختیار گروه رتبه‌بندی قرار گرفت، گفت: اطلاعات پژوهشی مورد نیاز رتبه‌بندی دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشور نیز توسط کارشناسان پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از پایگاه اطلاعاتی WOS تهیه شد.

دهقانی تصریح کرد: در معیار پژوهش نیز که جزو مهمترین ماموریت‌های دانشگاهی به حساب می‌آید، واحد علوم تحقیقات تهران با فاصله از دیگر واحدها، به عنوان پژوهشی‌ترین واحد از واحدهای دانشگاه آزاد کشور مشخص شد. معیار پژوهش در رتبه‌بندی ISC دارای وزن ۵۷ درصد است که مهم‌ترین معیار رتبه‌بندی به حساب می‌آید. این معیار توسط شاخص‌هایی چون تعداد مقالات، میزان استنادات نسبت به هر مقاله، میزان مقالات نسبت به اعضای هیئت علمی، نرخ رشد مقالات و استنادات و ثبت نامه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشور حدود ۱۶ درصد از تولیدات مقالات سال ۲۰۱۲-۲۰۰۷ کشور را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: در این بین واحد علوم تحقیقات تهران با داشتن بیشترین میزان مقاله در بین رقبای خود، مقام اول را در معیار پژوهش بین دانشگاه‌های آزاد کشور کسب کرده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بعد آموزش نیز دومین ماموریت مهم دانشگاهی به حساب می‌آید و در رتبه‌بندی ISC از طریق شاخص‌هایی چون اساتید پر استناد، اساتید دارای جایزه، نسبت اساتید به دانشجویان، نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان، دانشجویان دارای جایزه و برنده در المپیادهای بین المللی مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

به گفته دهقانی، پنج واحد شیراز، ساری، شهرکرد، مشهد و علوم تحقیقات تهران در معیار آموزش بالاتر از دیگر دانشگاه‌ها ظاهر شدند. از طرفی در بعد شهرت بین‌المللی که میزان و سطح بین‌المللی بودن دانشگاه‌ها را منعکس می‌کند نیز واحد مشهد، شهر مجلسی، خوراسگان اصفهان و تهران مرکزی به عنوان چهار واحد برتر شناخته شدند.

بنابر اعلام روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، وی ادامه داد: در معیار تسهیلات و امکانات که دو شاخص تعداد کتاب‌ها و تعداد مراکز تحقیقاتی آن را مورد تبیین قرار می‌دهد نیز واحد فریمان و کوهدشت در صدر دانشگاه‌های آزاد کشور قرار گرفتند. در معیار فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی نیز واحد خوراسگان اصفهان مقام اول را در کشور کسب کرد. همچنین ۲۳ شاخص رتبه‌بندی ISC که پنج معیار کلی پژوهش و آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات و فعالیت‌های اجتماعی-اقتصادی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، اطلاعات وسیع و متنوعی را در اختیار دانشگاه‌های کشور قرار می‌دهد که ضمن کمک به دانشگاه‌ها در شناسایی نقاط قوت و ضعف خویش، مهمترین منبع اطلاعاتی است که لحاظ کردن صحیح آنها در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دانشگاهی، ارتقا رتبه و عملکرد علمی دانشگاه‌ها در سطح ملی و فراملی را تضمین می‌کند.

گفتنی است که فهرست کامل نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های آزاد کشور بر روی وبگاه گروه رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به آدرسur.isc.gov.ir قرار دارد.