1454921427401_126840.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با اشاره به وضعیت فضای فیزیکی دانشگاه، گفت: در مسائل عمرانی دانشگاه عقب‌ماندگی‌های بسیاری وجود دارد؛ در کجای دنیا دانشگاهی با قدمت ۶۰ ساله فاقد دیوار و محوطه است. دیوارها و ساختمان‌های دانشگاه نیمه‌تمام رها‌ شده‌اند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر سیدعطاءالله سیادت در نشست خبری هیات رئیسه دانشگاه با تبریک دهه فجر و با ابراز امیدواری از اینکه جامعه دانشگاهی پاسدار انقلاب اسلامی باشد، اظهار کرد: سالروز پیروزی انقلاب اسلامی هم‌زمان با پیروزی ملت در عرصه بین‌المللی و فرجام برجام همراه شد و اجرای برجام شور و سرور در میان ملت ایجاد کرده است زیرا این تحریم‌ها ظالمانه بود و باید برطرف می‌شد.

وی با اشاره به این‌که اکنون که در دهه چهارم انقلاب قرار داریم، ادامه داد: در طول این دوران فراز و نشیب‌های بسیاری سپری شد؛ اکنون دانشگاه‌ها و دانشگاهیان خواستار این هستند که به نسل سوم دانشگاه‌ها و به عبارت دیگر دانشگاه‌های کارآفرین انتقال پیدا کنند و از آموزش‌محور بودن به پژوهش‌محور بودن تغییر مأموریت دهند؛ یکی از برنامه‌های دانشگاه رامین نیز حرکت به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین است.

معتقد به دانشگاه علمی هستیم، نه سیاسی

رییس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با بیان این‌که یکی از معضلات اصلی کشور این است که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی دچار سردرگمی می‌شوند و آمادگی ورود به بازار کار را ندارند، تصریح کرد: به دنبال ایجاد دانشگاه کارآفرین هستیم تا از این طریق بخشی از مشکلات دانشجویان در این خصوص حل شود. همچنین به دنبال تربیت دانشجویانی هستیم که از طریق پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های خود مشکلات جامعه را حل کنند. معتقد به دانشگاه علمی هستیم، نه سیاسی. دانشگاه باید اسلام‌محور و اخلاق‌محور باشد.

سیادت با تأکید بر این‌که دانشگاه محل بی‌اخلاقی نیست، گفت: وجود بی‌اخلاقی یکی از مشکلات اصلی جامعه است که در دهه گذشته به‌شدت بروز پیدا کرد و آثار آن تاکنون به‌جا مانده است؛ دانشگاه محل بداخلاقی نیست بلکه محل کسب علم و تربیت انسان است. به دنبال ایجاد دانشگاه بانشاط هستیم اما نشاط به معنای بداخلاقی نیست بلکه به معنای حل مشکلات مردم است.

وی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه برای توسعه تحصیلات تکمیلی، اظهار کرد: اکنون سه رشته در مقطع دکتری و دو رشته در مقطع کارشناسی‌ارشد و یک رشته مقطع کارشناسی در زمینه گیاهان دارویی به رشته‌های موجود دانشگاه افزوده شده است. دانشگاه برای توسعه تحصیلات تکمیلی در حد توان تلاش کرده است.

کجای دنیا دانشگاهی با قدمت ۶۰ ساله فاقد دیوار و محوطه است؟

رییس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با اشاره به وضعیت فضای فیزیکی دانشگاه، گفت: در مسائل عمرانی دانشگاه عقب‌ماندگی‌های بسیاری وجود دارد؛ در کجای دنیا دانشگاهی با قدمت ۶۰ ساله فاقد دیوار و محوطه است. دیوارها و ساختمان‌های دانشگاه نیمه‌تمام رها‌ شده‌اند. در دوره‌ای به‌دلیل مشغول‌شدن مسئولان دانشگاه به مسائل حاشیه‌ای بسیاری از پروژه‌ها نیمه‌تمام رها شد. اکنون در تلاش هستیم که ساختمان‌های رهاشده تکمیل شوند.

سیادت به بهره‌برداری از ساختمان دانشکده کشاورزی این دانشگاه در سال جاری اشاره کرد و افزود: ساختمان دانشکده مهندسی زراعی نیز تکمیل شده و تنها تجهیز آن باقی مانده است. در یک دوره تمام پیمانکاران ما در دادگاه بودند اما اکنون با پیگیری‌های قضایی پروژه‌ها دوباره از سر گرفته شدند.

وی در خصوص فعالیت‌های دانشگاه در حوزه تبادلات علمی و ارتباطات بین‌المللی اظهار کرد: در گذشته در دانشگاه بخش روابط بین‌المللی وجود نداشت که امسال مدیریت ارتباطات بین‌المللی در دانشگاه ایجاد شده است و توانستیم ارتباطاتی برقرار کنیم؛ اخیرأ یک هیأت عراقی از دانشگاه بازدید کرد و تفاهم‌نامه‌ای نیز منعقد شد که بر اساس آن دانشجویانی از کشور عراق پذیرفته و خدمات مشاوره‌ای در زمینه کشاورزی به این کشور ارائه شود.

نقش تنها دانشگاه کشاورزی خوزستان در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری؟

رییس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با اشاره به اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی در خوزستان و ایلام، گفت: دانشگاه می‌تواند در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری موسوم به مقام معظم رهبری پس از بهره‌برداری نقش فعالی داشته باشد و موجب افزایش بهره‌وری شود. دانشگاه می‌تواند به‌عنوان یک نهاد علمی و غیراجرایی نقش نظارتی در این طرح داشته باشد.

سیادت با بیان این‌که دانشگاه می‌تواند در حوزه آموزش و پژوهش برای برطرف‌کردن مشکلات کشاورزی در استان نقش فعالی ایفا کند و به‌صورت نظارتی فعالیت‌هایی انجام دهد، اظهار داشت: می‌توان گفت که ارتباط دانشگاه با صنعت خوشایند سیستم‌های اجرایی نیست. در خصوص ارتباط با صنعت جلساتی داشتیم و همیشه در این خصوص بحث‌هایی مطرح می‌شود اما این‌که دانشگاه هدایت‌کننده و نظاره‌گر فعالیت‌های اجرایی باشد، مورد استقبال دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی نیست. در این خصوص باید کارهای بیشتری انجام داد.

مسئولان بستر ماندگاری دانشجویان نخبه در استان را ایجاد کنند

وی عنوان کرد: در یک برهه فضای دانشگاه به‌گونه‌ای طراحی می‌شد که اعضای هیأت‌علمی برای مطرح‌کردن نظرات خود ورود نمی‌کردند. دانشگاهیان و اعضای هیأت‌علمی تجربیات بسیاری در حوزه پژوهشی دارند که می‌تواند راه‌گشای بسیاری از مشکلات باشد. اکنون در ابتدای کار هستیم و باید این فضا را توسعه دهیم.

رییس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان عنوان کرد: فارغ‌التحصیلان دانشگاه با رتبه‌های برتر و معدل بالا در دوره‌های تحصیلات تکمیلی پذیرفته می‌شوند که این موضوع نشان‌دهنده امکانات و توان علمی اساتید دانشگاه‌ است. باید در استان به‌صورتی برنامه‌ریزی شود که دانشجویان مستعد در استان و دانشگاه‌های استان ماندگار شوند. باید بستر لازم از نظر امکانات زیستی و رفاهی ایجاد شود تا دانشجو احساس آرامش کند و مسئولان باید این احساس را برای دانشجویان ایجاد کنند.

تعهداتی که هنوز عملی نشده‌اند!

سیادت با اشاره به مشکلات موجود در منطقه، گفت: دانشگاه در منطقه‌ای قرار دارد که مشکلات بسیاری در آن وجود دارد و مشکلات به‌حدی است که مسئولان محلی به جای آن‌که به دانشگاه کمک کنند، انتظار کمک از دانشگاه را دارند؛ مسئولان استان باید خدمات بسیاری به دانشگاه ارائه دهند تا دانشگاه بتواند تأثیرگذاری خود را در جامعه داشته باشد.

وی با اشاره به بازدید استاندار از دانشگاه، اظهار کرد: در بازدید استاندار برای برخی دستگاه‌های اجرایی تعهداتی نسبت به دانشگاه ایجاد شد که بخشی از آن‌ها انجام و بخش دیگر در حال پیگیری است؛ در آن بازدید تصویب شد که سازمان آب و برق یکی از آزمایشگاه‌های دانشگاه را تجهیز کند و معاونت استانداری نیز محوطه‌سازی دانشگاه را انجام دهد اما تاکنون از این تعهدات هیچ چیزی انجام نشده و تنها شرکت جهاد نصر به تعهدات خود عمل کرده است.

در آستانه انتخابات وظیفه دانشگاه گرم‌کردن تنور انتخابات است

دکتر احمد کوچک‌زاده معاون فرهنگی‌اجتماعی و دانشجویی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان، با بیان این‌که در بخش فرهنگی تمام هدف این است که فضای گفت‌و‌گو را در دانشگاه ایجاد کنیم، گفت: باید یک فضای باز برای بحث و گفت‌و‌گو در دانشگاه ایجاد شود؛ در این خصوص برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و تریبون‌های آزاد در دانشگاه برنامه‌ریزی شده است تا این فضا در دانشگاه توسعه یابد و نهادینه شود.

وی ادامه داد: در آستانه انتخابات وظیفه دانشگاه گرم‌کردن تنور انتخابات است. باید شور و هیجان انتخابات را حفظ و این رویداد مهم را تقویت و حمایت کنیم؛ البته در دانشگاه از هیچ گروه یا کاندید خاصی حمایت نخواهد شد و حمایت از اشخاص و احزاب در حیطه وظایف دانشگاه نیست.

تولید ۱۹۶ مقاله توسط اعضای هیأت‌علمی دانشگاه در سال جاری

دکتر بهمن خسروی‌پور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان، به رشد فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه و تولید مقالات علمی اشاره و اظهار کرد: اکنون میانگین تولید مقالات دانشگاه نسبتاً خوب است.

وی ادامه داد: ارتباط دانشگاه و جامعه از مقاله و استناد علمی فراتر است با این وجود تأکید بر این است که در دانشگاه تولید علم وجود داشته باشد. باید به سمت تدوین طرح‌های پژوهشی مشترک و ارتباط با صنعت حرکت کرد. البته گلایه‌ای که از سازمان‌های اجرایی وجود دارد این است که در این خصوص استقبالی نمی‌شود و باوری وجود ندارد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان عنوان کرد: باید فضا را به سمت کارآفرینی و خوداشتغالی هدایت کنیم؛ سیاست‌ها و برنامه‌های دانشگاه نیز در این راستا است.

۵۵ طرح پژوهشی در حال تصویب در دانشگاه رامین خوزستان

دکتر منصور غنیان مدیر پژوهشی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان، اظهار کرد: امسال تا کنون ۱۹۶ مقاله از اعضای هیأت‌علمی دانشگاه در مجلات علمی پژوهشی داخلی و خارجی منتشر شده است، این در حالی است که آمار تولید مقالات علمی دانشگاه در سال‌های ۹۳، ۹۲ و ۹۱ به‌ترتیب ۱۵۷، ۱۴۴ و ۱۰۴ عنوان مقاله بود.

وی ادامه داد: همچنین در حال حاضر ۵۵ طرح پژوهشی در حال تصویب است، در حالی که سال ۹۱ هیچ طرح پژوهشی در دانشگاه وجود نداشت، در سال ۹۲ دو طرح، سال ۹۳ یازده طرح و امسال نیز تاکنون ۳۷ طرح پژوهشی در دانشگاه انجام شده است.

مدیر پژوهشی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان عنوان کرد: امسال میانگین تولید مقالات علمی دانشگاه ۲٫۷ به ازای هر عضو هیأت‌علمی است؛ همچنین این نسبت در خصوص طرح‌های پژوهشی ۰٫۷ است. نسبت طرح‌های پژوهشی با سازمان‌های بیرونی دانشگاه به ازای هر عضو هیأت‌علمی نیز ۰٫۴ بوده است.

غنیان تصریح کرد: امسال چهار کتاب در دانشگاه تدوین شده که در حال چاپ است؛ همچنین چهار کتاب دیگر تألیف اعضای هیأت‌علمی دانشگاه در انتشارات بیرون دانشگاه به چاپ رسید. دو مجله علمی نیز در دانشگاه در آستانه چاپ است. همچنین در اسفند ماه در سال جاری همایش رهیافت‌های کشاورزی در پرتو قرآن و در اردیبهشت سال آینده همایش مکانیزم کشاورزی و پدافند غیرعامل در کشاورزی برگزار خواهد شد. برگزاری همایش ملی گاومیش و جشنواره شتر نیز از برنامه‌های دانشگاه در سال آینده است.

وی با اشاره به تجهیز آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه، گفت: تا پایان امسال آزمایشگاه مرکزی به بهره‌برداری خوادهد رسید و تاکنون یک میلیارد تومان برای آن تجهیزات خریداری شده است؛ امسال دو میلیارد تومان اعتبار به آزمایشگاه‌های دانشگاه اختصاص داده شد.