1411286591851_97-14.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس سازمان سما با اشاره به تعامل سازمان‌ها و نهادهای مستقر در تهران از جمله دانشگاه آزاد گفت: در جلسه شورای سیاستگذاری سما، مقرر شد فضاهای خالی واحدهای دانشگاه آزاد استان تهران با مجوز روسای این واحدها تبدیل به آموزشکده‌های سازمان سما شود و در این راستا از وزارت آموزش و پرورش نیز درخواست شده تا مجوز تاسیس این مدارس را صادر کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سیداحمد زرهانی با اعلام این مطلب اظهار داشت: مقرر شد لیستی از فضاهای خالی واحدهای دانشگاه مستقر در تهران در اختیار رییس دانشگاه آزاد قرار گیرد تا با دستور وی، واحدها فضاهای خالی خود را در اختیار مدارس سما قرار دهند.

وی با اشاره به مصوبات جلسه شورای سیاستگذاری سمای استان تهران گفت: در برنامه توسعه مدارس و آموزشکده‌های تهران مقرر شد در سال آینده در تعدادی از شهرها از جمله پاکدشت ورامین، پرند، دماوند (۲ واحد)، مراکز و آموزشکده سما ایجاد شود و از اول مهرماه ۹۵ با فراهم کردن امکانات پذیرای دانش‌آموزان باشند.

رییس سازمان سما در ادامه خاطرنشان کرد: این سازمان مجوز تاسیس آموزشکده و مدرسه را به واحدهای پرند، یادگار امام، تهران جنوب و تهران مرکز صادر کرده است و این واحدها اختیار دارند که مدارس و موسسات آموزش سما را ایجاد کنند.

زرهانی تاکید کرد: در جلسه هیات امنای دانشگاه، در تاریخ هفتم بهمن‌ماه اصلاح و بازنگری اساسنامه سازمان سما در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد که ریاست سازمان سما به عنوان معاون رییس دانشگاه آزاد باشد. همچنین اصلاح ساختار شورای سیاستگذاری نیز در این جلسه مصوب شد.

ایجاد شعب مدارس سما در دو کشور

وی افزود: در این جلسه مقرر شد برای ایجاد مدارس سما در خارج از کشور مجوزهای لازم صادر شود. این موضوع در دستور کار شورای معاونان سازمان قرار گرفت و کار مطالعاتی آن انجام شد. در این راستا تاکنون دو کشور نامزد راه‌اندازی مدارس سما شده‌اند که در صورت تایید مکاتبات، جزییات بیشتری از آنها ارائه می‌شود.

رییس سازمان سما یادآور شد: در جلسه شورای استان تهران ایجاد کمیسیون دائمی تصمیم‌گیری مصوب و مقرر شد تصمیمات این کمیته یا به صورت مقدماتی باشد یا اینکه با تایید رییس سازمان، حق تصمیم‌گیری نهایی داشته باشند. همچنین مقرر شد ۲۰ درصد اعضای هیات علمی سما در صورت پذیرش در دوره دکتری بورسیه شوند.

زرهانی با اشاره به تصویب کلیات بودجه پنج ساله و همچنین بودجه سال ۹۵ سازمان سما تاکید کرد: بودجه این سازمان هر ساله بین ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد دارد و در این راستا بودجه سازمان سما برای سال آینده ۱۴ میلیارد تومان تایید شده که این بودجه شامل پرداخت‌ها، اعتبارات پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و حمایتی است، اما در سطح ملی مدارس و آموزشکده‌ها بودجه جداگانه دارند که این بودجه حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است.

به گفته وی، تلاش بر این است که شهریه مدارس سما افزایش اندکی داشته باشند. با وجود این، شهریه این مدارس توسط آموزش و پرورش تعیین می‌شود و به هر میزان که شهریه مدارس غیرانتفاعی باشد، سازمان سما نیز تابع همین مقررات است.

واگذاری دوره‌های کاردانی به مدارس سما

رییس سازمان سما با اشاره به دوره‌های کاردانی به مدارس سما، گفت: براساس سیاست مشترک دانشگاه آزاد و سازمان سما مقرر شد با تصویب هیات امنای دانشگاه هر استان، دوره‌های کاردانی به مدارس سما واگذار شود. در این راستا این واگذاری در برخی استان‌ها انجام شده و برای سال جاری اختیاری است، اما اجرایی شدن آن در سال‌های آینده منوط به تصمیم رییس دانشگاه آزاد است.