isna-10-454.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  ‌جمعی از دانشگاهیان استان قم روز یکشنبه و به مناسبت دهه مبارک فجر طی حرکتی خیرخواهانه و خداپسندانه برای حمایت از مردم یمن و مدافعان حرم خون اهدا کردند .

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، به شکرانه سی و هفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی جمعی از دانشگاهیان استان قم روز یکشنبه با حضور در پایگاه حضرت روح الله انتقال خون این شهر، به منظور حمایت از از مردم مظلوم یمن و مجروحین مدافع حرم خون خود را اهداء کردند.

همچنین در این مراسم رئیس و اعضای جهاددانشگاهی واحد استان و رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم حضور داشتند .

مدیرکل انتقال خون استان قم در حاشیه این مراسم ضمن تقدیر از حضور دانشگاهیان استان در این اقدام ارزشمند، گفت: این مایع گرانقدر که به طور مصنوعی قابل تولید نیست در گام اول در سه بخش اصلی پلاسما، سلول های خونی و پلاکت فرآوری می شود.

دکتر مرتضی نوریان ادامه داد: در گام بعدی پلاسما طی مراحل پیچیده فرآوری تخصصی شده و فاکتورهای خونی بسیار ارزشمندی همچون IVIG ، فاکتورهای انعقادی برای بیماران هموفیلی و فرآورده های ارشمند دیگر از آن استخراج می شود.

وی با بیان اینکه یافتن گروه خونی دُردانه و ارزشمند یعنی خون های بسیار کمیاب از مزایای اهدای خون است، اضافه کرد: انتقال خون استان قم به دلیل دارا بودن استانداردهای بهداشتی لازم، جایگاه خوبی در این زمینه دارد و خون های اهدایی در این سازمان، ارزش جداسازی پلاسما را در پروتکل جهانی دارند.

مدیرکل انتقال خون استان قم، گفت: به دلیل وجود روح ایثار و همنوع دوستی مردم شریف و با ایمان شهر مقدس قم جایگاه اهداء خون این استان در سطح کشور بسیار خوب و افتخار آمیز است.