1432021128087_111161.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، گفت: مساحت خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی ۱۷۰۰متر مربع است که از این میزان حدود ۳۰۰هزار متر مربع فرسوده و ۴۰۰هزار متر مربع استاندارد نیست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، دکتر فراهانی در جمع خبرنگاران در بجنورد با اشاره به اینکه درگذشته وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی مطلوب نبوده و بحث‌های فرهنگی مرتبط با معیشت دانشجو نیز مغفول باقی مانده بود، افزود: بعد از شش دهه توانستیم سند استاندارد خوابگاه‌ها را تنظیم کنیم و مطابق این سند طراحی تیپ صورت گرفته است.

وی ادامه داد: هم اکنون ۱۲۰هزار نفر متقاضی خوابگاه هستند،اما توان در اختیار گذاشتن خوابگاه برای ۷۵هزار نفر وجود ندارد.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، با بیان اینکه ظرفیت اسمی خوابگاه‌ها ۴۵هزار نفر است، اظهار کرد: هم اکنون خوابگاه‌ها بیش از ظرفیت موجود دانشجو پذیرش می‌کنند.

فراهانی از ساخت ۲۰باب خوابگاه در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و تصریح کرد: با تکمیل این بناها، ۲۰۰هزار متر مربع به فضای خوابگاهی این دانشگاه‌ها افزوده می‌شود که این میزان ۲۴درصد ظرفیت اسمی وضعیت موجود است.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت درباره برنامه های طرح تحول سلامت برای دانشجویان گفت: این طرح در حوزه دانشجویی هنوز ورود پیدا نکرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۸۰هزار دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند، توضیح داد: سالانه سه هزار دانشجو در مقطع پزشکی پذیرش می‌شوند و دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها تربیت می‌شوند هنوز نتوانسته اند نیاز کشور را پاسخ دهند و هم اکنون با کمبود پزشک و پرستار مواجه هستیم.

وی درخصوص آسیب‌های اجتماعی موجود در دانشگاه‌ها بیان کرد: طی یکی دو ماه گذشته صحبت در خصوص آسیب‌های اجتماعی و افزایش آن فراوان بوده هر چند که این آسیب‌ها(مصرف مواد مخدر) در دانشگاه‌های علوم پزشکی در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها کمتر بوده اما آمار موجود نیز تاسف انگیز است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از دانشجوها تست‌های پایش سلامت روان گرفته می‌شود، تصریح کرد: اضطراب و افسردگی از جمله مسائلی بوده که طی مراجعات دانشجویان به مراکز مشاوره موجود در دانشگاه‌ها افزایش پیدا کرده است.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، در پاسخ به این سئوالی درخصوص فعالیت تشکل‌های سیاسی موجود در دانشگاه‌های علوم پزشکی، توضیح داد: فعالیت تشکل‌ها و احزاب ارتباط مستقیمی با آزادی دارد، هر چه فضا بازتر باشد مشارکت نیز بیشتر خواهد بود.

وی افزود: سعی دولت تدبیر و امید بر این بوده تا شور و نشاط را در دانشگاه‌ها ایجاد کند، نه به دنبال آرامش گورستانی بوده و نه به دنبال آن بوده که آرامش را نیز بر هم زند.