سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – یک نماینده مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توجه به وضعیت معیشتی دانشجویان دکتری تاکید کرد و گفت: اگر چه برخی دانشگاه‌ها به معیشت دانشجویان دکتری توجه می‌کنند اما با باید این موضوع در اولویت های سایر دانشگاه‌های کشور و مسئولان آموزش عالی نیز قرار بگیرد.

عارف

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا،‌ دکتر محمدرضا عارف در دیدار با دانشجویان دکتری عضو «کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم» مطالبات این دانشجویان را بسیار جدی و ریشه بسیاری از مشکلات آنها را نگاه مدیریتی به آموزش عالی دانست و اظهار کرد: اولین بار زمانیکه فرصت مطالعاتی یک ساله دانشجویان دکتری مطرح بود، آیین نامه­‌ای مبنی بر پرداخت تمامی هزینه های بورسیه این دانشجویان توسط خانواده‌ها، ابلاغ شد که البته این آیین نامه در حال حاضر به دلیل کمبود منابع و فشار بر روی ظرفیت پذیرش دانشجویان دکتری، تغییر کرده است.

وی در ادامه از شیوه پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه انتقاد کرد و تصریح کرد: در همه کشورهای دنیا استاد تعیین می کند که چند نفر دانشجوی دکتری نیاز دارد. اما در کشور ما به دلیل بیکاری دانشجویان بعد از لیسانس در کنکور فوق لیسانس و پس از آن در کنکور دکتری شرکت می­‌کند که این وضعیت بر ظرفیت پذیرش دانشجویان در دوره دکتری فشار وارد می‌کند ضمن اینکه برگزاری کنکور برای دکتری، امکان انتخاب دانشجویان دکتری توسط اساتید را کمتر می کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در مورد ارتباط دانشگاه و صنعت خیلی مواقع شعار دادیم ولی اتفاقی که در کشورهای اروپایی و امریکایی در این زمینه افتاده به دلیل همزمان نشدن تعامل صنعت و دانشگاه در ایران روی نداده است. در واقع در ایران صنعت به دانشگاه و دانشگاه به صنعت احساس نیاز نکرده است. 

دکتر عارف با تاکید بر اینکه نگاه درستی به آموزش نداریم گفت: در حال حاضر درآمد اقتصادی برخی دانشگاه‌ها نظیر تهران، شریف و امیرکبیر تا دو یا سه برابر بودجه دانشگاه افزایش یافته و شاهد روند رشد قابل قبولی هستیم اما چون نگاه ما به آموزش نگاه درستی نیست، سهم بودجه پژوهشی در دانشگاه‌ها قرار بوده در برنامه چهارم به سه درصد برسد محقق نشد در نتیجه تا دستیابی به اهداف فاصله داریم.

وی بر ضرورت توجه به وضعیت معیشتی دانشجویان دکتری تاکید کرد و گفت: بر اساس شرایط کشور و منابع مورد نیاز لازم است روی معیشت دانشجویان دکتری و بازپرداخت وام توجه داشته باشیم اگر چه برخی دانشگاه‌ها این مشکل را رفع کردند. اما باید بیشتر پیگیر مسائل معیشتی دانشجویان دکتری شد.

به گزاری ایسنا، برخی اعضای “مطالبات دکتری وزارت علوم” در دیدار با دکتر محمدرضا عارف نماینده مجلس شورای اسلامی مطالبات خود را در حوزه‌های رفاهی، صنفی و آموزشی مطرح کردند که ظرفیت بالای پذیرش دانشجوی دکتری، وشعیت رشته‌های مشترک وزارت علوم و بهداشت، کیفیت آموزش، ارتباط صنعت و دانشگاه، تسهیلات و انواع وام های دانشجویی، معاش دانشجویان دکتری و دغیره از جمله این دغدغه‌ها بود.

برچسب ها : ,