دانشجو. دانشگاه سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – در هفته جاری آموزش عالی شاهد رویدادهایی از آخرین وضعیت بررسی سرپرستان دانشگاه ها، اقدام اعتراضی دانشجویان دانشگاه آزاد و تعیین تکلیف حواشی مراسم دانشگاه الزهرا بود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، مهم ترین رویداد این هفته آموزش عالی اظهار نظر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تعیین تکلیف سرپرستان دانشگاه ها به خصوص دانشگاه خوارزمی بود که اعلام کرد: وزارت علوم هنوز در خصوص سرپرستان یکی دو دانشگاه باقی مانده، تصمیمی نگرفته است.

وی افزود: این وزارتخانه باید پیشنهاد خود را درخصوص سرپرستان دانشگاه ها ارائه دهد تا در این خصوص تصمیم گیری شود.

اعتراض دانشجویان به آیین نامه جدید دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد به اجرای آیین نامه جدید اخذ دروس جبرانی برای دوره دکتری اعتراض کردند و تعدادی از آنها به نشانه اعتراض اقدام به ثبت نام در ترم تحصیلی بهمن ماه نکردند.

در آیین نامه جدید دانشگاه آزاد آمده است که دانشجویان دوره دکتری باید ۴ تا ۱۰ واحد درسی را به عنوان دروس جبرانی بگذرانند که بخشی از این دروس شامل روش تحقیق، مقاله نویسی و رساله نویسی و زبان تخصصی است. گذراندن این واحدهای درسی برای تمامی دانشجویان دکتری اجباری است.

دانشجویان دوره دکتری دانشگاه آزاد اعلام کردند اجرای این آیین نامه برای آنها بار مالی و زمانی به همراه دارد، چراکه برای اخذ این واحدهای جبرانی باید شهریه ثابت یک ترم را پرداخت کنند و با ارائه این دروس زمان تحصیل آنها افزایش می یابد.

برنامه های پسابرجامی وزارت علوم

بازار داغ پسابرجام به وزارت علوم نیز رسید و در هفته جاری اولین جلسه کمیته پسا برجام در حوزه علم و فناوری در این وزارتخانه برگزار شد.

محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در این راستا از راه اندازی رشته دیپلماسی علم و فناوری نیز در این راستا خبر داد و گفت: این رشته با همکاری وزارت امور خارجه در حال راه اندازی است و امیدواریم بتوانیم در ترم آینده سال تحصیلی ۹۶-۹۵ در این رشته پذیرش دانشجو داشته باشیم.

دانشگاه الزهرا «فشن شو» نداشته است

از دیگر رویدادهای این هفته آموزش عالی بررسی حواشی دانشگاه الزهرا مربوط به ژوژمان درسی دانشجویان رشته طراحی لباس بود که طبق اعلام حجت الاسلام محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها این مراسم «فشن شو» نبوده است.

وی گفت: برخلاف مطالب منتشر شده، دانشجویان و مسئولان دانشگاه الزهرا(س) هیچگونه مرزشکنی نداشتند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود: این دانشجویان صرفا کار عملی درس شان را انجام داده اند و این از نظر ما یک حاشیه سازی منفی است و دانشگاه الزهرا(س) باید توجه بیشتری داشته باشد تا فضای درسی شان به بحث های حاشیه ای و سیاسی آلوده نشود.

وی اظهار داشت: دانشگاه باید طبق ضوابط با عوامل منتشر کننده عکس های این برنامه درسی در فضای مجازی برخورد کند.

شرایط انتخاب دانشجویان نمونه دانشگاه آزاد تعیین شد

ابلاغ آیین نامه انتخاب دانشجوی نمونه دانشگاه آزاد از دیگر رویدادهای این هفته آموزش عالی بود و براساس اعلام طه هاشمی معاون دانشجویی این دانشگاه براساس این آیین نامه دانشجویان در سه سطح دانشجویان نمونه واحدها، دانشجویان نمونه استان و دانشجوی نمونه کشوری انتخاب خواهند شد.

وی عنوان کرد: دانشجویانی که حداقل نیمی از واحدهای درسی خود را بر اساس سرفصل مصوب رشته مقطع تحصیلی با کسب میانگین کل مشروحه زیر گذرانده باشند، می توانند در این رقابت شرکت کنند. مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته با میانگین کل ۱۸، کارشناسی ارشد با میانگین کل ۱۷، دکترای حرفه ای با میانگین کل ۱۶ و دکترای تخصصی با میانگین کل ۱۷ است.

پردیس های دانشگاهی پابرجا می مانند

در هفته جاری مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد: طرح ساماندهی پردیس های دانشگاهی در وزارت علوم در دست تدوین است اما تعطیلی پردیس ها مدنظر نیست.

وی افزود: براساس این طرح وضعیت ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی به دانشجویانی که در پردیس های دانشگاهی تحصیل می کنند مشخص خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: کمبود امکانات در پردیس های دانشگاهی بر کیفیت آموزشی تاثیر خواهد داشت بنابراین هدف وزارت علوم ساماندهی فعالیت این مراکز است.