ابوالقاسم علیدوست سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه و استاد سطح خارج معتقد است که فعالیت‌های علمی حوزه‌های علمیه متناسب با سرعت تحولات جامعه نیست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست اظهار داشت: برخی بر این عقیده هستند که حوزه علمیه در زمینه موضوعات میان‌رشته‌ای اعم از فقه‌های مضاف و اسلامی‌سازی علوم انسانی بسیار خوب عمل کرده است و لیست بلندبالا هم ارایه می‌دهند.

وی ادامه داد: در مقابل این گروه برخی دیگر نیز هستند که نمره صفر می‌دهند و زحمات کشیده شده در این زمینه را نادیده می‌گیرند و یا قابل توجه و احصاء نمی‌دانند.

دبیر همایش ملی فقه هنر تصریح کرد: من برخلاف این دو گروه نظر میانه‌ای دارم و چون در متن حوزه هستم و از طرفی در بخش فقهی نیز مسئولیتی در کرسی‌های نظریه‌پردازی دارم نمره ۲۰ و عالی به حوزه نمی‌دهم اما نمره صفر و دو را هم قبول ندارم.

آیت‌الله علیدوست بیان کرد: تلاش‌های صورت گرفته به اندازه نیاز جامعه نبوده است اما نباید کارهای انجام شده را هم نادیده بگیریم زیرا دائما سؤالات و نیازهای جدید تولید و خلق می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: اگر ما در بحث پاسخ به سؤالات روز، رفع نیازمندی‌های علمی جامعه در زمینه دینی و ورود به عرصه‌هایی مانند فقه هنر و… هر قدر هم سریع حرکت کنیم، ساحت‌های جدیدی پیش روی ما گشوده می‌شود.

وی اظهار کرد: خلق نیازهای جدید و گشایش ساحت‌های نو را نباید به حساب کم‌کاری حوزه علمیه گذاشت، زیرا در بسیاری از رشته‌ها اعم از فقه و تفسیر و کلام و… نشست‌های نقد و نظر و بعضا کرسی‌های نظریه‌پردازی و کرسی‌های آزاداندیشی داریم، اما سرعت تحولات دنیای معاصر به گونه‌ای است که ما از آن عقب می‌مانیم.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه افزود: تولید و خلق یک نیاز جدید و حتی طرح شبهات نو شاید سرعت زیادی را نطلبد و به وفور و با سرعت تولید می‌شود، اما برای پاسخ به یک شبهه یا مطلب علمی ممکن است فرصت زیادی نیاز باشد.

آیت‌الله علیدوست تاکید کرد: در بحث اسلامی‌سازی علوم انسانی نیز این مسئله کاملا مشهود و موضوعی زمان‌بر است، به همین دلیل کارهای صورت گرفته ممکن است در دید برخی افراد کمتر مورد توجه باشد و یا نادیده انگاشته شود، ولی من نمره خوبی را به حوزه می‌دهم.