خوابگاه سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت از رتبه‌بندی خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: این خوابگاه‌ها در ۷۷ شاخص اعتبار‌سنجی می‌شوند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر جلال‌ نژادجواد با اعلام این خبر افزود: این خوابگاه‌ها از نظر اصول شهرسازی، استقامت در برابر زلزله، مدیریت درمانی،‌ فضاهای فرهنگی، ‌آموزشی و ورزشی، مشاوره، سلامت روانی و سایر موارد اعتبار‌سنجی می‌شوند.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه رفاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: هدف ما در حوزه رفاهی ارتقای سطح معیشت دانشجویان و کیفی‌سازی آن است.

وی افزود: در گام اول سند خوابگاه استاندارد تدوین شد. با ارائه طرح به وزیر بهداشت، نقشه و سند خوابگاه استاندارد برای اجرا در فاز یک مورد تأیید قرار گرفت و در حال حاضر فاز دوم این طرح جهت ساخت ۲۰ خوابگاه دانشجویی استاندارد در ۲۰ دانشگاه، در حال انجام و پیگیری است.

نژادجواد با ارائه آمار در خصوص سرانه استاندارد خوابگاهی و سرانه موجود، بیان داشت: سرانه فیزیکی خوابگاه استاندارد پنج و نیم متر مربع مفید است که در حال حاضر ما سرانه چهار مترمربع با مشاعات را در اختیار داریم، در حالی‌که سرانه استاندارد خوابگاه با مشاعات ۱۷ مترمربع است.

وی رقم کل فضای فیزیکی موجود خوابگاه در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را ۷۰۰ هزار مترمربع اعلام کرد و گفت: ۲۵ درصد فضای خوابگاهی، اجاره‌ای و ۲۵ درصد دیگر نیز بناهای فرسوده محسوب می‌شوند،‌ در عمل ۵۰ درصد از فضای فیزیکی موجود خوابگاه‌ها قابل استفاده است، از این رو اگر تعداد دانشجویان را برای سال‌های آینده ثابت بدانیم با ۳۵۰ هزار مترمربع کمبود فضای فیزیکی خوابگاهی روبه رو هستیم.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد با اجرای طرح فعلی ساخت خوابگاه‌های دانشجویی تا سه سال دیگر، ۱۶۰ هزار متر مربع از کمبود فضای خوابگاهی آنهم با کیفیت استاندارد و مطلوب جبران می‌شود و مصمم هستیم میزان ساخت خوابگاه را افزایش دهیم، تا کسری فضای خوابگاهی جبران شود.

وی اعتبار سنجی خوابگاه‌ها را از دیگر برنامه‌های در دست اقدام اعلام کرد و گفت: دانشگاه‌ها باید شاخصه‌هایی را در ساخت خوابگاه‌ها رعایت کنند، که در این زمینه ۷۷ مورد شاخصه کیفی‌سازی خوابگاه‌را از نظر اصول شهرسازی، استقامت در برابر زلزله، مدیریت درمانی،‌ فضاهای فرهنگی، ‌آموزشی و ورزشی، مشاوره، سلامت روانی و سایر موارد اعتبار سنجی می‌شوند.

نژادجواد افزود: تاکنون ۷۰ تا ۸۰ درصد کار آیین‌نامه آن انجام شده  و به زودی تدوین و ابلاغ می‌شود.

وی از تشکیل تیم‌های ارزیابی در وزارت بهداشت، برای نظارت و اعتبار سنجی امور رفاهی و خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و اظهار داشت: تیم‌های ارزیابی در دانشگاه‌های مختلف حضور می یابند و کار ارزیابی را بر اساس کیفیت کار و رعایت شاخصه‌های استاندارد، انجام می‌دهند.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: این تیم ها در واقع نمره می دهند، سپس دانشگاه‌ها بر مبنای نمره‌های کسب کرده، رتبه‌بندی می‌شوند، تا رتبه هر دانشگاه در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر مشخص شود؛ در این صورت دانشگاه‌های دارای رتبه پایین‌تر باید تلاش کنند تا وضعیت خود را ارتقا دهند و با رعایت شاخص‌های استاندارد و اصول فنی به رتبه‌های بالاتر نائل آیند.

وی در تشریح شرایط استاندارد و کیفیت خوابگاه‌های در حال ساخت گفت: این خوابگاه‌ها به صورت سوئیت با دو اتاق به همراه سرویس بهداشتی و امکانات رفاهی ساخته می‌شوند و در هر اتاق، سه نفر دانشجو اسکان می‌یابند و تمام امکانات مورد نیاز برای آشیزی، مطالعه‏، تعویض لباس‏‌، کمد،‌ جا لباسی و موارد ضروری رفاهی را دارند.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص وضعیت فعلی ساخت خوابگاه بیان داشت: کار ساخت در برخی دانشگاه‌ها آغاز شد؛ به عنوان مثال: در دانشگاه مازندران کار ساخت خوابگاه حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است،‌که امیدوار هستیم زودتر از موعد مقرر به بهره برداری برسد.

وی افزود: چند دانشگاه برای شروع ساخت خوابگاه اعلام آمادگی کرده‌اند که امیدواریم در ایام دهه فجر امسال کار ساخت چند خوابگاه‌‌ دیگر نیز آغاز شود.