حجت الاسلام واعظی
سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) – قم – رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: هرگز بومی‌سازی علوم انسانی جای اسلامی سازی را نمی‌گیرد و مقدمه‌ای است برای حرکت به سمت علوم انسانی اسلامی.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام  احمد واعظی ظهر جمعه در آیین اختتامیه سومین دوره طرح ملی گفتمان نخبگان علوم انسانی که در سالن همایش غدیر برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری این دوره آموزشی در چنین سطحی و با حضور اساتید برجسته کار بزرگی بود که به یاری خدا و تلاش دوستان به خوبی برگزار شد، لذا کمال تشکر را از دست اندرکاران این مراسم داریم.

وی گفتمان‌سازی را از اهداف این طرح دانست و گفت: ایده علوم انسانی ایده نوظهوری است که در سطح نخبگانی هم ابعاد آن به خوبی شناخته شده نیست و این طرح فضایی را فراهم می‌کند که دانشجویان نخبه با ابعاد آن بیشتر آشنا شوند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تمرکز روی موضوع، بهره‌گیری از دیدگاه‌های مختلف حتی نظرات مخالف ایده علوم انسانی اسلامی و برگزاری دوره‌های تکمیلی را از دیگر برکات و ویژگی‌های این دوره برشمرد.

وی با بیان اینکه تربیت نیرو از اهداف اصلی طرح نخبگان علوم انسانی اسلامی است، افزود: تلاش می‌کنیم در سطح دانشگاه افراد نخبه علوم انسانی بتوانند اقدام به تولید علم کنند و اعتقاد داریم این اقدام کمک خوبی به انتخاب تزهای فوق لیسانس این افراد می‌کند.

حجت الاسلام واعظی با اشاره به اینکه در صورت موفقیت این طرح معتقدیم در آینده در رشته‌های مختلف علوم انسانی با مجموعه وسیعی مواجه هستیم که علاوه بر اعتقاد به علوم انسانی اسلامی به حرکت این چرخه کمک می‌کنند، عنوان کرد: ایده علوم انسانی اسلامی با واکنش‌های منفی هم روبه رو است و در فضای علمی کشور مخالفینی وجود دارد که این مخالفت‌ها برخی به غبار آلود بودن فضای تفهیم و تفاهم نسبت به این موضوع بر می‌گردد و برخی مخالفت‌های فردی به سبب برخی دفاع‌های بدی است که می‌شود.

وی در پاسخ به واکنش رویکرد غرب ستیزانه با علوم انسانی اسلامی، گفت: چنین نیست که چون غرب ستیز هستیم با علوم انسانی موجود مخالفت داریم بلکه عکس این موضوع است و چون علوم انسانی موجود را از بنیان‌ها و ارکان تکوین مدنیت معاصر غربی می‌دانیم و محتوای بسیاری نظریه‌ها را مشکل ساز می‌دانیم با کلیت مدنیت غربی مخالفت می‌کنیم.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تصریح کرد: دعوت به بومی‌سازی صحیح و دعوت عالمان به اینکه مسائل جامعه خود را بومی کنند نیز صحیح است اما مترادف با علوم انسانی اسلامی نیست و باید مسائل جامعه خود را مبتنی بر مبانی اسلامی و بنیان‌های هستی شناسی، معرفت شناسی حل کرد و هرگز بومی سازی جای اسلامی سازی را نمی‌گیرد و مقدمه‌ای است برای حرکت به سمت علوم انسانی اسلامی.