سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: همنشینی هلال ماه و سیاره زهره در صبحگاه روز شنبه ۲۸ مرداد با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.

رصد همنشینی هلال ماه و سیاره زهره در صبحگاه شنبه

مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛  درباره همنشینی هلال ماه و سیاره زهره(ناهید) در صبحگاه روز شنبه ۲۸ مرداد اظهار کرد: ساعت ۰۹:۱۵ صبح روز شنبه سیاره زهره در ۲٫۲درجه‌ای شمال ماه قرار دارد و از آنجا که در این موقعیت وضعیت روز در صبحگاه است سیاره ناهید در کمترین فاصله با ماه دیده می‌شود.

وی بیان کرد: هلال ماه هلال کاهنده است و قطر و میزان روشنایی ماه در حال کاهش است. سیاره ناهید حدود ساعت ۰۳:۴۰ دقیقه بامداد در صبح ها طلوع می‌کند و بسیار درخشان است،  قدر این سیاره(۳٫۳۹-) محاسبه شده و  بنابراین با توجه به میزان قدر سیاره ناهید این سیاره بسیار پرنور و به ملکه آسمان معروف است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: سیاره زهره برخی اوقات در صبح ها و گاهی در شامگاه دیده می‌شود و اگر از درون تلسکوپ به این سیاره نگاه کنیم دارای آبله است و همچون ماه با فاز‌های مختلف هلال ، بدر و کو‌ژ دیده می‌شود.

عتیقی عنوان کرد: سیاره ناهید از درون تلسکوپ به شکل قابله گون‌ دیده می‌شود زیرا در مقایسه با زمین به خورشید نزدیک تر است و از نظر فاصله نسبت به خورشید دومین سیاره است.

وی تاکید کرد: ساعت ۱۷:۴۴ عصر روز جمعه ۲۷ مرداد ماه به کمترین فاصله با زمین می‌رسد به طوریکه فاصله آن با زمین حدود ۳۶۰ هزار کیلومتر است. ماه نزدیکترین جرم آسمانی به زمین و دومین جرمی که پس از ماه به زمین نزدیک است سیاره ناهید است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به نزدیک بودن سیاره ناهید نسبت به سیاره مریخ به زمین گفت: کمترین فاصله سیاره ناهید با زمین ۴۲ میلیون کیلومتر است که البته در صبح روز شنبه ناهید در این فاصله با زمین قرار ندارد بنابراین وقتی می‌بینیم که سیاره ناهید و ماه در نزدیکی هم قرار دارند به این معنا نیست که فاصله کمی از هم داشته بلکه این امر ناشی از این است که این ۲ جرم آسمانی در راستای دید ناظر زمینی قرار گرفته‌اند.

عتیقی تصریح کرد:در شرایطی که ماه سه ۳هزار و ۴۷۶ کیلومتر قطر دارد و سیاره ناهید (خواهر زمین) قطری شبیه قطر زمین داشته و قطر آن ۱۲ هزار و ۱۰۴ کیلومتر است سیاره ناهید در برابر ماه به صورت جرم ستاره و نقطه‌ای مانند مشاهده می‌شود که این ناشی از فاصله چند ده کیلومتری این سیاره در صبحگاه  این روزها با سیاره زمین است.

وی افزود: همنشینی ماه و ناهید معمولا بر روی پرچم برخی از کشورها یا علامت گذاری‌هایی که از گذشته بوده، دیده می‌شود و برای عکاسان نجومی سوژه جذابی به شمار می‌آید.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سیاره ناهید حدود ۱۰ ماه از سال صبح‌ها دیده می‌شود و حدود یک ماه در آسمان نیست زیرا در شعاع نور خورشید قرار دارد و مجدد در ۱۰ ماه دیگر در افق صبحگاهی واقع می‌شود. سیاره ناهید جو متر‌اکمی درون خود دارد به نحوی که از درون تلسکوپ ابرهای اطراف این سیاره قابل مشاهده است. نسبت بازتاب سیاره ناهید بالاترین نسبت بازتاب در بین سیاره‌ها بوده و ۷۶ درصد است.

عتیقی یادآور شد: با توجه به شدت نور سیاره ناهید و بزرگ هلال صبحگاهی ماه این امکان برای منجمان آماتور وجود دارد که در شهرها و روستاهایی که آلودگی هوا ندارند این اجرام را در نور روز رصد کنند که اصطلاحا در بین رصد گران به رصد در روز مشهور است بنابراین در شهرهایی که آلودگی هوا ندارند در صبح روز شنبه ۲۸ مرداد همنشینی این دو جرم آسمانی با چشم غیر مسلح قابل رویت است.

تماشای زیبای همنشینی هلال ماه و سیاره زهره در روز شنبه

برچسب ها : , ,