1431249216688_abdolvahed mirzazadeh-557.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ششمین نشست هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ،مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی ، ضمن تبریک به مناسبت دهه مبارک فجرانقلاب اسلامی گفت: باید برنامه ریزی بسیاری از کارها و اقدامات دانشگاهی در زمینه دیپلماسی علمی صورت گیرد و در این راستا راهکارهای متناسب و سیاست‌گذاری‌های لازم اندیشیده شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از گروه دریافت خبر ایسنا،‌ فرهادی با اعلام این مطلب که در امر ارتباطات علمی بین‌المللی بسیار جدی هستیم، اظهار داشت: به تازگی در رتبه‌بندی تایمز هشت دانشگاه ما در بین هشتصد دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: اگر دانشگاه ها قصد دارند در حوزه بین الملل وارد شوند باید زیرساخت های لازم را برای ورود به این حوزه فراهم کنند و تغییراتی در روند فعالیت خود داشته باشند.

وی در خصوص تفاهم نامه های مشترکی که میان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی با مراکز آموزش عالی دیگر کشورها منعقد می شود، گفت: باید این تفاهم نامه ها بررسی و در راستای اجرایی شدن آنها تلاش کنیم.

فرهادی با اشاره به اینکه پذیرش دانشجوی خارجی یکی از شاخص های بین المللی شدن دانشگاه ها است، گفت: باید شاخص هایی چون استادان، پروژه ها و مقالات مشترک نیز در حوزه بین المللی شدن دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ایران باید در پروژه های بزرگ بین المللی حضورپیدا کند که روز گذشته طبق نشستی که با رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور داشتیم مقررکردیم تا ایران در پروژه شتاب دهنده ها عضو شود.

وزیر علوم با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: در برنامه‌ ششم توسعه احکام خوب و متناسبی با حوزه فعالیت های آموزش عالی پیش‌بینی شده است که به چالش‌ها توجه می‌کند و سعی در بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و ارتقای سطح علمی آنها دارد.

فرهادی خاطرنشان کرد: مجموعه‌ برنامه ششم توسعه یک برنامه حجیم است که نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است و در این راستا باید دانشگاه‌ها در این زمینه تغییراتی داشته باشند تا بتوانند برنامه‌های خود را در عرصه‌های بین‌المللی راحت‌تر دنبال کنند و پاسخگوی نیازهای استادان و دانشجویان باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه آئین نامه جدید ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از اسفندماه سال جاری اجرائی می شود، گفت: دانشگاه ها تا آن زمان می توانند نظرات خود را در خصوص این آئین نامه به وزارت علوم اعلام کنند.

فرهادی افزود: کار ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز انجام شده و نتایج آن به زودی اعلام می شود که بر اساس این ارزیابی دانشگاه ها در چند گونه تقسیم بندی خواهند شد.