1436854483478_download (1).jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس منطقه ۵ دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اشاره به شرایط استخدام اعضای هیئت‌علمی در این دانشگاه گفت: برنامه تطبیق وضعیت کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با وزارت علوم در فروردین‌ماه سال ۹۵ اجرا خواهد شد.

سید بهزاد علوی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد اعضای کادر موظف در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای خوزستان بسیار کم است؛ ۲۵۰ نفر نیروی مدرس غیرموظف با مدرک فوق‌لیسانس و دکتری در حال فعالیت هستند که برای تدریس بین ۲ تا ۱۲ ساعت از دانشگاه‌ها یا مراکز دیگر دعوت می‌شوند.

وی بابیان این‌که دانشگاه فنی و حرفه‌ای تا چند سال گذشته زیرمجموعه وزارت آموزش‌وپرورش قرار داشت و هیئت‌علمی برای آن تعریف نشده بود، تصریح کرد: طی دو سال گذشته در جهت اجرای برنامه‌ی تطبیق وضعیت کادر آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای با وزارت علوم بررسی مدارک و معادل‌سازی آن برای افراد واجد شرایط در دستور پیگیری قرار گرفته است و بر اساس آن اعضای هیئت‌علمی برای این دانشگاه تعریف خواهد شد.

رییس منطقه ۵ دانشگاه فنی و حرفه‌ای عنوان کرد: اعضای هیئت‌علمی نباید بیش از ۵۰ سال سن داشته باشند و در استخدام اعضای هیئت‌علمی تأکید بیشتر بر داشتن مدارک فنی حداقل در مقطع فوق‌لیسانس است؛ همچنین اولویت بیشتر با نیروهای بومی و افرادی است که درزمینهٔ مهارتی تخصص داشته باشند.

علوی با اشاره به این‌که این برنامه هنوز ابلاغ نشده است، خاطرنشان کرد: وقتی مدرسین، اعضای هیئت‌علمی شوند مطابق قانون پس از سی سال سابقه بازنشسته خواهند شد به همین دلیل این برنامه کمی به تعویق افتاده است تا آموزشکده‌ها نیروی کافی داشته باشند؛ این برنامه قرار بود مهرماه اجرا شود اما مطابق با آخرین صحبت‌های انجام‌شده تا فروردین‌ماه سال ۹۵ به تعویق افتاد.

وی گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای سهمیه جذبی دارد که این سهمیه‌ها محفوظ‌ هستند و هر استان حدود پنج یا ۶ نفر را می‌تواند به‌عنوان هیئت‌علمی جذب کند. مرحله بعدی این جذب نیز در سال آینده است که از نیروهای دارای حق‌التدریس یا همکاری چندساله با آموزشکده‌ها بار دیگر بر اساس مدرک تحصیلی و تخصص و توانمندی جذب صورت می‌گیرد.

رییس منطقه ۵ دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه داد: در حال حاضر با توجه به این‌که آیین‌نامه جذب و استخدام و به‌کارگیری نیروی انسانی متوقف‌شده است، لذا دانشگاه فنی و حرفه‌ای برنامه جذب ندارد.