سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه گفت: مذاکرات هسته‌ای مولفه‌ی علمی و دیپلماسی قدرت را به صورت بارز شکوفا کرده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عراقچی معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه صبح امروز در ششمین نشست هم‌اندیشی معاونت و مدیران بین‌المللی دانشگاه‌ها‌، مراکز آموزش عالی، موسسات تحقیقاتی و پارک‌های علم و فناوری برگزار شد، گفت: علی‌رغم همه تحریم‌های سنگینی که بر ایران گذاشته شد اما این تحریم ها نتوانست درجات بالای علمی ما را مهار کند. همچنین ما از لحاظ اقتصادی توانستیم در این تحریم‌ها مقاومت کنیم و کشور از لحاظ سیاسی نیز از ثبات برخوردار گردد.
آنچه که در روابط بین الملل به عنوان پایه‌های قدرت کشور شناخته می‌شود شامل پایه‌های ثابت (مثل منابع زیر زمینی و تاریخ و فرهنگ) داده‌های متغیر( داده‌های متغیر را ملت برای خودش کسب می‌کند مانند توانمندی علمی و توانمندی نظامی) و همچنین برخورداری از یک گفتمان است.
وی در خصوص پایه‌های قدرت کشور بیان کرد: اگر از لحاظ علمی کشورمان وابسته باشد، نمی‌توانیم ابراز و ادعای قدرت کنیم. توانمندی دیپلماتیک یکی از ابعاد کم شناخته شده قدرت در کشور است اما واقعیت این است که اگر کشوری از دیپلماسی قوی برخوردار نباشد نمی‌تواند قدرتش را در منافع کشور استفاده کند. دانشگاه‌های ما نیز از پایه علمی قوی‌ برخوردار هستند اما از آنجا که ارتباطات بین‌المللی آنها در حد یک یا حتی صفر درصد است نمی‌توانند تولید ثروت کنند. پس باید در این زمینه از دیپلماسی کمک گرفته شود. چرا که دیپلماسی بدون قدرت و قدرت بدون دیپلماسی ناتوان است.
این خبر در حال تکمیل است.