untitled.bmp سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور گفت: ۹۰ درصد استادان حوزه‌های علمیه خواهران را مردان تشکیل می‌دادند، ولی اکنون بیش از ۹۰ درصد وظیفه تدریس را در حوزه خواهران، بانوان برعهده دارند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام محمودرضا جمشیدی در دیدار با آیت‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به تأسیس شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران در دو سال پیش، هدف از راه‌اندازی حوزه علمیه خواهران را فراهم آوردن محیطی امن و راحت برای بانوان، به منظور آشنایی با معارف اسلامی دانست.

وی تصریح کرد: در این سال‌ها کوشیده‌ایم مدیریت و تدریس حوزه‌های علمیه خواهران برعهده بانوان باشد؛ در ابتدای مسیر، ۹۰ درصد استادان حوزه‌های علمیه خواهران را مردان تشکیل می‌دادند، ولی امروزه، بیش از ۹۰ درصد از وظیفه تدریس را در حوزه‌های علمیه خواهران، بانوان برعهده دارند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور ادامه داد: نزدیک به ۱۲ هزار معلم زن در آموزش و پرورش مشغول تدریس‌ دروس اسلامی هستند. همچنین نزدیک به ۳۰ ‌هزار نفر از دانش‌آموختگان ما در مدارس دخترانه، به برپایی نماز جماعت اهتمام دارند.

وی آمار مدارس علمیه خواهران را در سراسر کشور، ۴۸۰ باب برشمرد و اظهار داشت: نزدیک به ۱۰ سال است که کوشیده‌ایم دیگر مدارس خوابگاهی نداشته باشیم و بانوان طلبه در کنار خانواده‌هایشان به دانش‌اندوزی مشغول باشند.

حجت‌الاسلام جمشیدی افزود: ۶۸ مدرسه علمیه ما در مناطقی هستند که پیروان فرقه‌ها و مذاهب اسلامی دیگر حضور دارند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور از راه‌اندازی ۶ مدرسه جدید در استان سیستان و بلوچستان که جمعیت زیادی از اهل تسنن در آن جا سکونت دارند، سخن به میان آورد و در ادامه افزود: به این نتیجه رسیده‌ایم که با توجه به شرایط بانوان، مناسب است که زمینه اشتغال آنان در امور پژوهشی فراهم شود. بدین ترتیب، ۳۵۰ هسته پژوهشی، ۱۷۰ کانون و ۵۱ انجمن علمی با حضور بانوان تشکیل شده است. در این عرصه‌ها، بانوان به تولید مقاله و کتاب و نیز پاسخ به شبهات در زمینه قرآنی و معارف اهل‌بیت(ع) مشغول‌اند.

حجت‌الاسلام جمشیدی، مدارس علمیه بانوان را در شهر‌های مختلف، قطب علمی دانست و بر توجه به نظام تربیتی حوزه تأکید ورزید.

ظرفیت حوزه‌های علمیه خواهران

در ادامه، حجت‌الاسلام رضا اسکندری، ‌ معاون فرهنگی – تبلیغی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، از ظرفیت‌های خوب و بی‌بدیل حوزه‌های علمیه خواهران سخن گفت و تصریح کرد: به تازگی، برنامه‌ای طراحی کرده‌ایم که در نظر دارد از این ظرفیت برای حل آسیب‌هایی که بانوان را تهدید می‌کند، بهره ببرد.

وی ادامه داد: تحکیم بنیان خانواده و ترویج فرهنگ حجاب، از اولویت‌های ما در این معاونت است.

حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد، رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده وابسته به مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران نیز گفت: ممکن است برخی از مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم، به جامعه روحانیت بازگردد و برای رفع این کمبود، در پی آن هستیم که اتصال اجتماعی آن را با قشرهای دیگر تقویت کنیم.

وی اظهار داشت: بدین منظور، طرحی را با محوریت حوزه علمیه پی می‌گیریم و کارشناسان حوزوی را گرد هم می‌آوریم تا دغدغه‌های مردم را در هر شهر و منطقه دریابیم. در این زمینه، از استان فارس آغاز کرده‌ایم و ۱۵ تن از کارشناسان حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و… را جمع کرده‌ایم تا دغدغه‌های موجود در زمینه خانواده را سامان دهند و برای کاهش آسیب‌های خانوادگی طرح بدهند.