محمدرضا فراهانی معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، با تاکید بر حمایت از کانون‌های دانشجویی اخلاق حرفه‌ای گفت: فرصت و زمینه را برای شما دانشجویان در کانون‌های اخلاق حرفه‌ای فراهم می‌کنیم.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، محمد رضا داود آبادی فراهانی با تاکید بر حمایت از کانون‌های دانشجویی اخلاق حرفه‌ای خاطر نشان کرد: فرصت و زمینه را برای شما دانشجویان در کانون‌های اخلاق حرفه‌ای فراهم می‌کنیم که بتوانید سوژه‌های خود را بر اساس کدهای حرفه‌ای پیدا کرده و با زبان هنر اشاعه دهید؛ ما امکانات و منابع مالی را برای سوژه‌ها و طرح‌های شما فراهم می‌کنیم، تا گام‌هایی در راستای اجرای اقدامات بزرگ در آینده برداشته شود.

 وی استخراج کدهای اخلاقی و استفاده از زبان هنر برای اشاعه اخلاق پزشکی را یک اصل مهم برای فعالیت‌های کانون‌های اخلاق حرفه‌ای برشمرد و تصریح کرد:‌ باید از زبان هنر استفاده کنیم، چراکه هم  بسیار مؤثر است و هم قابلیت نفوذ در کمترین زمان را دارد. در دنیایی که همه‌ چیز به سرعت در حال تغییر و دگرگونی است، زمان عنصر بسیار مهمی برای انجام کارهای اساسی به شمار می‌رود.

نهال اخلاق حرفه‌ای را در دانشگاه‌های علوم پزشکی به درختی تناور تبدیل کنید

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، دانشجویان را بهترین و مناسب‌ترین افرادی دانست که می‌توانند برای اشاعه فرهنگ اخلاق حرفه‌ای و پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورتحول ایجاد کنند .

وی افزود: در بحث اخلاق پزشکی وقتی از حوزه اخلاق صحبت می‌کنیم، سه حوزه را در بر می‌گیرد؛ حوزه معرفتی و اطلاعاتی که باید در این حوزه داشته باشیم؛ حوزه باورهای ما، یعنی اعتقاد به بایدها و نبایدها و حوزه سوم برای اینکه بایدها و نبایدها در رفتار ما تجلی یابد، ایجاد زهد و جهد بزرگی لازم است تا در حوزه اخلاق پزشکی یک فرد خلاقی باشیم؛ البته من هنوز نمی‌دانم در این سه حوزه ما در کدام بخش مشکل داریم.

 در طرح تحول نظام سلامت ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم، تا ۷۰۰۰ میلیارد تومان زیرمیزی از جیب مردم هزینه نشود

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت افزود: در ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت، برخی‌ها به افزایش تعرفه‌های پزشکی از سوی وزارت بهداشت انتقاد کرده و معتقد بودند که افزایش درآمد پزشکان موجب بیشتر شدن شکاف طبقاتی بین پزشکان و سایر اقشار جامعه می‌شود، اما اینگونه نبود، ارزیابی‌های اولیه ما نشان می‌داد که پزشکان سالانه هفت هزار تا ۱۰ هزار میلیارد تومان زیر میزی می‌گرفتند، این عدد بسیار بالا و تکان دهنده‌ای بود.

وی ادامه داد: در حالیکه گردش مالی صنعت پزشکی ما در کشور سالانه، حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان است، رقم هفت هزارمیلیارد تومانی زیر میزی به این معنی است که ۱۰ درصد گردش مالی این بخش از راه‌های غیرقانونی حاصل می‌شود.

فراهانی تاکید کرد: ما در طرح تحول نظام سلامت با اصلاح و افزایش تعرفه پزشکی هزار میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم، با این هدف که هفت هزار میلیارد تومان هزینه پزشکی از جیب مردم به صورت زیرمیزی و غیر قانونی هزینه نشود.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت اظهار داشت: با افولی که در دو سه دهه گذشته در حوزه اخلاق پزشکی مواجع شده‌ایم، این دغدغه و علاقه‌مندی دانشجویان قابل ستایش است .

وضع مناسبی در رعایت اخلاق پزشکی نداریم

فراهانی با مطرح کردن این پرسش‌ها که ما در حوزه اخلاق پزشکی و حرفه‌ای در چه وضعیتی قرار داریم؟ در مقایسه با سایر کشورها وضعیت ما چگونه است؟ آیا ما می‌توانیم وضعیت خود را به دقت توصیف کنیم؟ و اینکه آیا تاکنون پژوهش‌های قابل استنادی در این حوزه انجام شده است، تصریح کرد: اگر یک نگاه اجمالی به وضعیت خودمان در حوزه پزشکی داشته باشیم و نوع نگاهی که مردم جامعه به پزشکان دارند، توجه کنیم، شاید به این نتیجه برسیم که وضع مناسبی در رعایت اخلاق پزشکی نداریم.

فراهانی خاطر نشان کرد: چکیده اخلاق پزشکی این است که ما، شخصیت، کرامت و حقوق بیماران خود را که به نوعی تمام وجودشان را در مسأله درمان در اختیار ما قرار می‌دهند، رعایت و به آنها خدمت کنیم. زمانی ما می‌توانیم، بگوییم که در اخلاق پزشکی موفق شده‌ایم که مردم از پزشکان راضی باشند؛ من فکر نمی‌کنم که در حال حاضر ما پزشکانی زیادی مانند دکتر شیخ داشته‌ باشیم.