سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – دبیر ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور سهم حوزه دریا را در حال حاضر ۱٫۶ درصد اعلام کرد و از افزایش آن تا ۷ درصد در افق ۱۴۰۴ خبر داد.

 

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کبکانیان دبیر ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور گفت: در جلسه امروز  موفق شدیم تا ماده‌ ۴ از سند دریایی را با توجه به پیشنهاداتی که از ریاست جمهور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع شده بود و پیشنهاداتی که مستقیماً توسط ستاد نقشه جامع علمی کشور دریافت شده بود پیش ببریم. تلفیق کلیه اسناد موجود به ۹ ماده منجر شد وزن و تعداد بندهای هر ماده متفاوت است از این ۹ ماده ۳ ماده را همراه با مقدمه و تعاریف تصویب کردیم.
 کبکانیان تصریح کرد: با توجه به این که مطالب مربوط به سند گسترده و جامع دریایی کشور بود، در این جلسه از دستگاه‌ها، وزارتخانه‌های متنوع و حوزه‌های دفاعی حضور داشتند سند دریایی مباحث مفصلی از جمله آبزیان، شیلات، اقتصاد و دانش‌بنیان را در بر می‌گیرد.
وی در خصوص نگرانی‌های موجود در این حوزه توضیح داد: از این حوزه باید استفاده پایدار صورت بگیرد. بخش‌ها صنایع دریایی اعم از کشتی‌سازی، سواحل، بنادر،‌ اسکله‌ها و سازه‌های دریایی در این مجموعه از اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی افزود: این سند به کمک کلیه‌ی دستگاه‌ها نظیر سازمان محیط زیست، وزارت صنایع، وزارت راه و ریاست جمهوری و نیروهای دفاعی برنامه‌ریزی شد ماده‌ی دو این سند تحت عنوان ارزش‌های بنیادین با ۷ بند و اصلاحاتی و ماده ۳ به عنوان چشم‌انداز و با طرح کلی و نگارشی جدید به تصویب رسید. 
کبکانیان در خصوص اجرایی شدن این سند اظهار داشت: پس از راهبردها و اقدامات، اهداف کمی و کیفی مطرح می‌شود و سپس یک ساختار اجرایی و ستادی برای مجموعه‌ی مورد نظر طراحی می‌شود. این ستاد فرابخشی وظیفه نظارت و گزارش‌دهی سالانه را برعهده دارد که فعالیت خود را براساس شاخص‌های طراحی شده تعریف می‌کند. از جمله این ستادها، ستاد نانو، گیاهان دارویی، فن‌آوری زیستی و غیره می‌باشند که گزارش‌هایی به روز تحویل می‌دهند که توسط کارشناسان ارزیابی شود پس از صحت سنجی و نهایی شدن گزارش‌ها در حضور رؤسای سه قوه در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌شوند.
وی در پایان بیان کرد: در حال حاضر سهم حوزه دریا از تولید ناخالص ملی ۱٫۶ درصد است که برنامه داریم در افق ۱۴۰۴ این سهم را به ۷ درصد برسانیم. بنابراین هر سال رشدی را به صورت خطی رصد خواهیم کرد. طراحی این سند از وظایف ستاد مربوطه و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد که در این ستاد وزیر راه، وزیر صنایع، وزیر دفاع و نماینده کل نیروهای مسلح حضور دارند.