وحید احمدیسایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – یزدـ معاون پژوهشی وزیر علوم، ‌ تحقیقات و فناوری بر لزوم تقویت نیروی انسانی، آزمایشگاه‌ها و زیرساخت‌های آزمایشگاهی در رشته اپتک و فوتونیک تاکید کرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، وحید احمدی، پیش از ظهر امروز در بیست و دومین کنفرانس ملی اپتیک و فوتونیک به میزبانی دانشگاه یزد با بیان اینکه علم اپتیک و فوتونیک با آنچه که ابن هیثم در گذشته‌های دور در کشور ما پیگیری می‌کرد و به علم آن دست یافته بود، بی‌ارتباط نیست بنابراین این علم در کشور ما از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه جایگاه کشور ما در سطح دنیا نیز در این رشته خوب است اما خلأهایی وجود دارد که باید برطرف شود، عنوان کرد: تقویت افراد توانمند در این رشته از جمله اقداماتی است که باید برای پیشبرد بیشتر این رشته و دستیابی به علم روز جهان انجام شود ضمن اینکه زیرساخت‌های آزمایشگاهی نیز باید تقویت شود.

احمدی خاطرنشان کرد: البته وزارت علوم امسال برای تجهیز آزمایشگاه‌ها بودجه جداگانه و قابل توجهی در نظر گرفته ضمن اینکه توجه ویژه‌ای نیز در امر تخصیص بودجه به انجمن های علمی و قطب های علمی کشور دارد.

وی با بیان اینکه اپتیک و فوتونیک توانسته جای خود را به خوبی در صنایع باز کند، افزود: این علم علاوه بر صنعت در حوزه های مختلف پزشکی، کشاورزی، نظامی و دفاعی نیز نقش موثری ایفا کرده و به طور قطع آینده در دست علم اپتیک و فوتونیک است.

کنفرانس‌های علمی باید درآمدزا شوند

دبیر علمی بیست و دومین کنفرانس علمی اپتیک و فوتونیک نیز در این همایش ضمن قدردانی از میزبانی شایسته دانشگاه یزد به رقم مضیقه مالی بسیاری که این دانشگاه داشت، عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما کنفرانس‌ها هزینه‌بر هستند در حالی که در کشورهای پیشرفته، کنفرانس‌های علمی برای دانشگاه درآمدزا شده اند.

رضا فرجی دانا تصریح کرد: این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد و مسئله آن باید به سرعت حل شود و برگزارکنندگان همایش‌ها باید به سمت درآمدزایی این برنامه ها بروند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ارائه آماری از مقالات رسیده و مقایسه آن با دوره های گذشته، از کاهش قابل توجه مقالات در بیست و دومین دوره برگزاری این کنفرانس خبر داد و گفت: این امر به خاطر تغییر رویکرد هیئت مدیره انجمن علمی اپتیک و فوتونیک اتفاق افتاده اما کمک قابل توجهی به کیفی شدن مقالات داشته است.

وصول ۳۷۷ مقاله به دبیرخانه کنفرانس و پذیرش ۲۷۲ مقاله

فرجی دانا، تعداد مقالات رسیده به این همایش را ۳۷۷ مورد اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۲۷۲ مقاله توسط هیئت داوران پذیرفته شد که در روزهای برگزاری این کنفرانس ارائه خواهد شد.

وزیر سابق علوم خاطرنشان کرد: در پذیرش مقالات، اصالت آنها، به روز و  علمی بودن آنها و کاربردی بودن مقالات مورد توجه قرار گرفته است.

فرجی دانا یادآور شد: این همایش که با هشتمین همایش مهندسی و فناوری فوتونیک ایران به طور همزمان در دانشگاه یزد برگزار شده، تا هشتم بهمن‌ماه ادامه خواهد یافت.