1447484964406_2015-11-14_thumbabaspour090.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در چهارمین همایش بین المللی دین معاصر ، واحد علوم و تحقیقات را ساخته سرمایه های معنوی و مادی ملت ایران دانست و گفت: این واحد دانشگاهی به دنبال ایجاد اسباب و شرایط پژوهش و رشد معنوی و ارتقا سطح فرهنگ و اندیشه دینی و فلسفی جامعه دانشگاهی کشور و جهان است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در آیین گشایش این همایش دو روزه، دکتر علی عباسپور، رئیس واحد علوم و تحقیقات به نقد تفکر بر زندگی انسان معاصر در یک قرن اخیر اشاره کرد و ادامه داد: در مقام مقایسه انسان مدرن، نسبت به انسان سنتی ، به موفقیت های روزافزونی دست یافته است.

وی با تاکید بر ناتوانی انسان در حل معضلات درونی، علی رغم سیطره بشر بر طبیعت و غلبه بر بحران های طبیعی، اظهار داشت : نگاه مدرنیته نگاهی انتزاعی، فرضی و محدود به کتابخانه ها نیست و با بسط علمی در زندگی انسان غربی متبلور شده است.

رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد بررسی فلسفه زندگی انسان از دو منظر نظری و معرفت شناختی و نیز عملی و علمی را ضروری دانست و اظهار داشت: تجلی این نقد معرفتی و محصول علمی این نگاه ، در زندگی غربی و نیل به ایجادآرمان شهر بشر متجلی است.

وی ریشه های بحران های امروز بشری را نگاه تک ساحتی اندیشه مدرن به انسان، معرفت و هستی ارزیابی کرد و افزود: منحصر کردن هستی به جهان پدیداری تجربی، انسان را با مشکلات عمده مواجه کرده است.

دکتر عباسپور، با اشاره به ظهور شبکه های اجتماعی در جهان امروز، گفت: بشر در ارتباط با خود، طبیعت و ماورا دچار مشکل شده و در سیل عظیم اطلاعات سردر گم است.

رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد مشکل انسان عصر حاضر را در درون دانست و تصریح کرد : بشر در دهکده جهانی به بی هویتی و رنج تنهایی دچار شده است و راه ادامه و مواجهه با مرگ را نمی داند و تنها راه برون رفت از این بحران ، تغییر نگرش به نگاه شرقی است که راه تعالی بی نهایت را برای انسان در نظر دارد.

وی با اشاره به تعبیر رابرت نوزیک که معنا را در تعالی می پنداشت، تنها راه معنادار شدن زندگی انسان را حرکت به سمت سرچشمه معنا، هنر، ادبیات، عرفان و در یک کلام خدا ارزیابی کرد و گفت : معنویت بدون توجه به اندیشه دینی اصیل و تنها بنیاد استوار و خلل ناپذیر هستی یعنی خداوند متعال، سطحی و گذرا است زیرا که بنا به فرمایش قرآن کریم، خداوند معنا بخش به زندگی همه موجودات است.

دکتر حمیدرضا آیت اللهی رئیس انجمن علمی فلسفه دین ایران نیز در افتتاحیه این همایش ، ابراز امیدواری کرد : این همایش زمینه گفتگو های چندگانه در حوزه فلسفه دین را پدید آورد.

وی از استقبال چشمگیر از این دوره همایش ابراز خرسندی کرد و افزود: نسل جدید با دقت، تکاپو و نوآوری توفیق حضور در تعاملات بین المللی در حوزه فلسفه دین را دارد.

دبیر این همایش نیز در این مراسم با اشاره به برگزاری ۵ پنل موازی برای ارائه مقالات، تصریح کرد :ارائه دهندگان مقالات در دو پنل به زبان انگلیسی و ۳ پنل به زبان فارسی به سخنرانی می پردازند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر محسن جوادی، از دریافت ۴۰۰ مقاله به زبان فارسی و ۱۰۰ مقاله به زبان انگلیسی توسط دبیرخانه همایش خبر داد و افزود: از این میان ۱۱۰ مقاله فارسی و ۳۰ مقاله انگلیسی برگزیده شده اند که در پنل های همایش ارائه خواهند شد.