غلامعلی منتظر سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم شناسایی نخبگان و مستعدان‌برتر عرصه‌های هنری از تصویب آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی برگزیدگان هنری در هیات‌امنای بنیاد ملی نخبگان خبر داد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، غلامعلی منتظر با اشاره به تعاریف مندرج در سند راهبردی کشور، ضمن بیان تعریف و ویژگی‌های شخص «نخبه» و «مستعدبرتر»، اثرگذاری بارز در چارچوب گفتمان نظام اسلامی را از مهم‌ترین خصوصیات نخبگان دانست.

وی افزود: نخبه شناسی، نخبه گزینی، نخبه پروری و نخبه گماری مهم‌ترین ماموریت بنیاد ملی نخبگان است که در پرتو این ماموریت می‌توان به چشم‌انداز متعالی کشور که همان سپردن مدیریت تحولات کشور به دست نخبگان حوزوی و دانشگاهی است، دست یافت. در واقع باید گفت بنیاد ملی نخبگان در پی شایسته‌سالاری در همه عرصه‌های ملی است.

معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه سند راهبردی کشور در امور نخبگان در واقع قانون اساسی بنیاد ملی نخبگان است، تصریح کرد: ایجاد سازوکار لازم برای توسعه فعالیت‌های نخبگانی (چه فردی و چه گروهی) در زمینه‌های مختلف علمی، فناوری، حوزوی، ادبی، هنری، فرهنگی و اجتماعی از وظایف تعیین‌شده بنیاد ملی نخبگان است.

منتظر اضافه کرد: پس از بررسی‌های انجام شده درباره تعریف هنر، در نهایت بنیاد ملی نخبگان هنر را در هشت حوزه نمایشی، تجسمی، سینمایی، موسیقی، سنتی، صنایع دستی، معماری و شهرسازی و هنرهای چندرسانه‌ای تقسیم‌بندی کرد که بر اساس آیین‌نامه‌ شناسایی و پشیبانی از برگزیدگان هنری، افراد در دو گروه «سرآمد هنری» و «مستعدبرترهنری» قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: مستعدبرتر هنری فردی است با استعداد‌ ویژه که فعالیت‌های هنری وی نشان‌ از آتیه درخشان هنری داشته باشد، اما لازم است این استعداد به مدد لطف الهی، تلاش فردی و پشتیبانی مراجع ذی‌ربط، هرچه بیشتر از قوه به فعل درآید تا به «سرآمد هنری» تبدیل شود.

معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان شرط سنی ۱۵ تا ۴۰ سال را یکی از شاخص‌های مستعدبرتر هنری ذکر کرد و اظهار داشت: برخورداری از نشانه‌های خلاقانه، نوآورانه و واجد ارزش‌های بدیع هنری و متفاوت‌بودن با کار عموم، همچنین اخلاق‌مدار و متعهد بودن آثار هنری خلق در مسیر تعالی انقلاب و آداب اسلامی ـ ایرانی از جمله شاخص‌های اصلی در شناسایی مستعدبرتر هنری است.

منتظر به نقش مهم پیشینه و فعالیت‌های هنری مستعدبرتر این حوزه اشاره کرد و گفت: می‌توان با استفاده از ملاک‌هایی مانند سوابق علمی و تحصیلی، فعالیت‌های برجسته هنری، دارا بودن مدارک تخصصی، برگزیده ‌شدن در رویدادهای معتبر هنری و همچنین همکاری، نمایش و انتشار آثار هنری، پیشینه و فعالیت‌های فرد در عرصه‌های هنری را مورد بررسی قرار داد.

وی با بیان اینکه «سرآمد هنری» فردی است‌که بر اساس ذوق، خلاقیت سرشار و تلاش خود به جایگاهی ممتاز و کم بدیل در میان همگنان دست یافته باشد، شرط سنی بالای ۴۰ سال را یکی از شاخص‌های شناسایی افراد عنوان کرد و افزود: طبق آیین‌نامه، سرآمد هنری به فردی اطلاق می‌شود که صاحب سبک و شیوه‌ای نوآورانه درآفرینش‌آثار هنری باشد و سال‌های متمادی از عمر خود را در آن حوزه هنری به صورت فعال و پیشرو سپری‌کرده باشد.

معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: ابداع سبک و یا شیوه نو، خلاقیت و نوآوری در خلق آثار، بکارگیری آموزه‌ها و مؤلفه‌های فرهنگی بومی در خلق آثار، بهره‌گیری از مفاهیم و آموزه‌های دینی و اخلاقی، بکارگیری نهادها و سبک‌های اصیل و نشان‌های فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی و همچنین بهره‌مندی از فناوری‌ها و ابزار نوین در خلق آثار از مصداق‌های آثار بدیع هنری است.

منتظر گفت: مواردی چون نمایش و انتشار آثار هنری در سطح ملی و بین‌المللی، انتشار آثار هنری در مراکز معتبر، برگزیده‌شدن در رویدادهای معتبر و همچنین عضویت در مجامع هنری، ملی و بین‌المللی از شاخص‌هایی است که می‌توان با آنها به اشتهار هنری افراد پی برد.

وی اظهار داشت: تلاش برای گسترش و ارتقای هنر، تلاش برای احیا و نگهداری تاریخ و فرهنگ و میراث هنری و تمدن اسلامی-ایرانی و همچنین بسط ارزش‌های اسلامی و آموزه‌های اخلاقی و معنوی ازجمله شاخص‌های دیگری است که سرآمد هنری باید دارای آنها باشد.

راه اندازی شورای شناسایی برگزیدگان هنری در بنیاد ملی نخبگان

معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ایجاد شورای شناسایی برگزیدگان هنری در ذیل بنیاد ملی نخبگان گفت: این شورا به منظور تدوین معیارها و ارزیابی سرآمدان و مستعدان برتر هنری ایجاد شده است.

منتظر عنوان کرد: بر اساس ساختار، معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان به عنوان رئیس این شورا فعالیت می‌کند و معاون پژوهشی فرهنگستان هنر، یکی از معاونان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با انتخاب رئیس نهاد، یکی از معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتخاب وزیر ذی‌ربط، یکی از معاونان وزارت علوم با انتخاب وزیر ذی‌ربط، یکی از معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری با انتخاب رئیس سازمان، یکی از معاونان سازمان تبلیغات اسلامی با انتخاب رئیس سازمان و همچنین پنج تن از صاحب‌نظران هنری از دیگر اعضای این شورا هستند.

وی خاطرنشان کرد: فردی که طبق این آیین‌نامه برگزیده می‌شود می‌تواند از تسهیلات اعطایی بنیاد ملی نخبگان برخوردار شود. این تسهیلات و اعتبارات عموما برای ارتقای فعالیت‌های هنری (ویژه سرآمدان) و توانمندسازی (مستعدان‌برتر) در نظر گرفته شده است تا فرد مسیر حرکتی خود را برای مناسب و با تسهیل بیشتری بپیماید.

معاون برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان گفت: البته بنیاد در تلاش است از سرآمدانی که قصد ورود به عرصه کارآفرینی هنری و توسعه اقتصاد هنر را دارند به طور ویژه پشتیبانی کند.