سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت: اقتصاد دانش بنیان راهکاری برای حل بحران انرژی جهان در آینده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم در نشست خبری نخستین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور و جهان که به سرعت به سوی بحران انرژی در حال حرکت است و با توجه به کاهش قیمت نفت و مشکلات بهره‌برداری عمده نفت دچار چالش‌های جدی هستیم و آن را لمس می‌کنیم باید به فکر راهکارهایی اساسی و بنیادی باشیم.
وی در ادامه افزود: اقتصاد مقاومتی به عنوان یک راهکار ویژه و رو به جلو در حال انجام است و محوریت اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش‌بنیان است . ما باید نگاهی رو به جلو و نو داشته باشیم و از منابع قدیم و نامشهود یعنی نفت ومعادن به دانش و سرمایه انسانی روی بیاوریم خوشبختانه ایران ظرفیت‌ بالایی دارد و ما از این نظر در جهان در جایگاه خوب و مناسبی هستیم .
از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ ۱۵٫۶ درصد افزایش فرآورده‌های زیست فناوری داشته‌ایم و افزایش سرمایه گذاری و اشتغال زایی در این زمینه نیز ۱۸٫۷ درصد بوده است. کشورهای دیگر نیز مثل کره جنوبی،‌ بودجه‌ای معادل یک میلیارد دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرده‌اند که این اهمیت بالای این موضوع را نشان می‌دهد، ما در این حوزه در وضعیت خوب و مناسبی هستیم و ظرفیت نیروی انسانی بالایی داریم و باید تمرکز خود را در به دست آوردن سهم بیشتری در GLP معطوف کنیم.
احمدی در ادامه گفت: در حوزه تامین انرژی و ذخایر نیز باید از همین نگاه استفاده کنیم زیرا می‌تواند کمک بسیار زیادی به ما کند و حتی در آینده باعث بهبود کسب و کار افزایش رفاه و سلامت جامعه نیز شود، باید توجه داشت تامین امنیت و ایمنی غذایی محورهای اصلی اقتصاد زیستی است و ما باید سیاستی منظم برای آن تعریف کنیم.
وی در ادامه با اشاره به پیشرفت این حوزه در کشورهای دیگر گفت: کشوری مانند انگلستان سهم گردش مالی در حدود ۴٫۵ درصد بودجه خود را در سال ۲۰۱۲ داشته است و کشورهایی مانند کانادا، مالزی و کره جنوبی نیز تمرکز زیادی روی این موضوع کرده اند.
این خبر در حال تکمیل است.