سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزش،‌ پژوهش و فناوری وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: در ایران منابع و تجهیزات کافی وجود دارد اما از آنها استفاده بهینه نمی‌شود بنابراین مهندسی صنایع در ایران چندان مشهود نیست.

 

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ توفیق معاون آموزش پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در دوازدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع که در سالن همایش کتابخانه ملی برگزار شد؛‌ با بیان اینکه مهندسی صنایع فضایی برای استفاده بهینه در تمام حوزه‌ها است،‌ گفت: مهندسی صنایع زمینه را برای تصمیم گرفتن منطقی و کارآمد فراهم می‌کند.
وی افزود: در کشور منابع و تجهیزات خوبی وجود دارد اما استفاده از آنها نادرست است. ارزیابی کار و زمان در ایران اهمیتی ندارد و متاسفانه تاثیر آن را در اقتصاد نمی‌بینیم و می‌توان گفتمهندسی صنایع در ایران چندان مشهود نیست. 
توفیق در خصوص برنامه‌هایی که برای افزایش اطلاعات اساتید دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است، گفت: فرصت‌های مطالعاتی داخلی بسیار اهمیت دارد و اساتید دانشگاه‌ها باید با هم تبادل ایده داشته باشند. بدین منظور ما پیشنهاد دادیم که به مدت یک ماه در خارج از کشور کسب تجربه کنند و پس از آن وارد کار صنعت شوند و در این زمان همان حقوق و مزایایی که در دانشگاه دریافت می‌کردند را به آنها می‌دهیم. 
وی با بیان اینکه در ایران دانشجویان فقط در کلاس درس و در سطح تئوری همه چیز را یاد می‌گیرند و در دنیای واقعی ورود ندارند، گفت: باید زمینه‌ای برای مشارکت بیشتر صنعت و دانشگاه فراهم شود. ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت توانسته حدود ۳۳ درصد از درآمد ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص دهد. 
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه منطقی و علمی بودن جانمایی‌ افراد بسیار حائز اهمیت است، گفت: جانمایی منطقی و علمی افراد می‌تواند تاثیر بسزایی در رشد کشور داشته باشد و فردی که می‌تواند این مدل را ارائه دهد مهندس صنایع است. البته مدل‌های ایرانی در حوزه مهندسی صنایع نواقصی دارد که باید بر طرف گردد. مهندسی صنایع می‌تواند در جهت بهبود بخشیدن به اوضاع تمامی حوزه‌ها ایفای نقش کند. 
ارتباط بیشتر صنعت با دانشگاه‌ها
سبحان‌اللهی دبیر دوازدهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع در خصوص دستاوردهای دانشگاه خوارزمی به ویژه در رشته مهندسی صنایع گفت: دانشگاه خوارزمی نخستین مجمع آموزش عالی کشور با عنوان دارالمعلمین از سال ۱۲۹۷ آغاز به کار کرد و چهره‌های ماندگار و اساتید علمی زیادی را پرورش داده است . این دانشگاه شعبه‌های زیادی داشته که در حال حاضر به صورت مستقل فعالیت می‌کند.
وی افزود: دانشگاه خوارزمی در توسعه علم و تقویت نیروی انسانی کارآمد و چهره‌های علمی کشور نقش اساسی را دارد. هم‌اکنون ۵۰۰ عضو هیئت علمی ۳۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی،‌ کارشناسی ارشد و دکترا،‌ در چهار موسسه تحقیقاتی و دو قطب علمی فعالیت می‌کنند و دانشکده‌های روان‌شناسی، ادبیات،‌ حقوق و علوم سیاسی،‌ تربیت بدنی‌، علوم جغرافیا،‌ فیزیک،‌ علوم زیستی، مدیریت و اقتصاد،‌ از دانشکده‌های دانشگاه خوارزمی هستند.
سبحان‌اللهی در خصوص برنامه‌های دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: بهبود کیفیت آزمایشی و فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه و همچنین بهبود روابط ملی و بین المللی از برنامه‌های دانشگاه خوارزمی است. 
علاوه بر این ارتباط دانشگاه با صنعت و بازار کار و حضور در عرصه تولید نقشه راه کلی این دانشگاه است که با اهداف همفکری در زمینه دانش و فناوری و بروز کردن بهره جستن از رشته‌های مختلف برای توسعه علوم در کشور اجرا می‌شود. 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: باید مرز بین دانشگاه و صنعت برداشته شود تا اعضای هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی به ویژه مهندسی صنایع بتواند از تجربه‌های درخشان برای پیشرفت روزافزون و ارتقا جایگاه دانش ایرانی گام بردارند. 
دبیر کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع در خصوص برنامه‌های عادی دانشگاه خوارزمی بیان کرد: دانشگاه خوارزمی با پیشینه ارزشمند علمی و فرهنگی با حضور اساتید هوشمند آمادگی خود را برای همکاری بیشتر با صنعت و بازار کار اعلام می‌کند و تلاش دارد که با برپایی پارک علم و فناوری پیشرفت‌های بیشتری را به دست آورد.