علیرضا زالی سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور از ارائه پیشنهاد مشترک این سازمان و وزارت بهداشت برای تشکیل کمیته اخلاق بیمارستانی خبر داد و گفت: این کمیته ها می تواند به اخلاق پزشکی کمک کند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، دکتر علیرضا زالی امروز در نشست خبری چهارمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران و چهارمین پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این پیشنهاد گفت: این کمیته ها اخلاق پزشکی در حوزه مراکز بالینی را مورد توجه قرار می دهد.

وی با اشاره به این موضوع که وجود رابطه مالی میان پزشک و بیمار یکی از چالش های اخلاق پزشکی است، گفت: مطلوب این است که رابطه مالی پزشک و بیمار قطع شود چرا که در این صورت پزشک بدون دغدغه خدمت ارائه می دهد و بیمار هم بیشترین بهره را می برد اما در این میان به بیمه به عنوان شخصیت حقوقی ثالث نیاز است.

زالی افزود: در حال حاضر بیمه ها نمی توانند با یک نظارت اقتصادی قوی و نقدینگی موثر  و تادیه مناسب و با سرعت مطالبات گروه پزشکی را پاسخ دهند و همین باعث ضعف بیمه در کشور ما می شود. یک بیمه فعال و پویا و دارای منابع مالی مستمر و قوی می تواند که این رابطه را تصحیح کند.

وی در پاسخ به کوتاه بودن زمان ویزیت پزشکان و چالش اخلاقی آن گفت: تعریف ما از ویزیت تعریف سنتی است اما اکنون در دنیا ویزیت ۹ بخش دارد. استاندارد لازم و متدشناسی ویزیت هنوز بر اساس روش سنتی است که ما پیشنهاداتی در نظام پزشکی برای تغییر آن ارائه کرده ایم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: ویزیت از چند دقیقه ای تا چند وجهی تیمی متفاوت است که البته پیشنهاد ما برای الگوبرداری از بخش های مختلف ویزیت بار مالی دارد و زیر ساخت اش هم باید مشخص باشد. در واقع به این ترتیب ویزیت ساده تا جامع متفاوت است و باید با مدل سازی به صورت پایلوت در بخشی اجرا شود تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود.