1424248294246_635589922992842338.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه آزاد تاکید کرد: مهمترین هدف ما، کاهش وابستگی به شهریه و افزایش اثربخشی دانشگاه آزاد اسلامی در حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در دویست و هشتادمین جلسه هیأت امنای استانی دانشگاه آزاد اسلامی در استان آذربایجان شرقی، اظهار داشت: روح و هدف اصلی برگزاری جلسات هیأت امنای استانی، تمرکززدایی و تفویض اختیار به استان هاست که خوشبختانه این هدف محقق شده است.

میرزاده با بیان اینکه امسال برنامه پنجم توسعه دانشگاه به اتمام می رسد، افزود: خوشبختانه در پایان برنامه پنجم، به اکثر اهداف خود دست یافته ایم و برای برنامه ششم در نظر داریم تمرکز را بر توسعه تحصیلات تکمیلی همراه با توسعه کیفی خروجی های دانشگاه قرار دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در برنامه پنجم؛ اقدامات زیادی درخصوص شرکت های دانش بنیان و فعالیت های اقتصادی صورت نگرفته بود، اظهار داشت: تمامی برنامه ها در دانشگاه آزاد اسلامی به جای خود بااهمیت هستند، اما یکی از اولویت های اصلی ما در برنامه ششم، کاهش وابستگی به شهریه از طریق انجام امور اقتصادی و دانش بنیان است.

وی افزود: مهمترین هدف ما، کاهش وابستگی به شهریه و افزایش اثربخشی دانشگاه است.

وی افزود دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با اساتید برجسته و فضاهای آموزشی و تجهیزات فراوان یکی از استان های شاخص است که در سال آتی نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان در آموزش عالی هزینه خواهد کرد.

گزارش عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی

دکتر سید جواد انگجی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با تبریک به سرانجام رسیدن برجام و پایان تحریم های غیرمنصفانه علیه میهن اسلامی، گفت: در ابتدا لازم می دانم از راهبری عالمانه دکتر میرزاده قدردانی کنم که با سیاست های بجا و درست، دانشگاه آزاد اسلامی را از چالش خارج و به سمت توسعه کیفی در آموزش عالی سوق می دهد.

وی به ارائه گزارشی از عملکرد و تشریح وضعیت واحدهای این استان پرداخت و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با دارا بودن ۳۵ واحد دانشگاهی، یکی از بزرگترین مجموعه ها در سراسر کشور است. دانشگاه آزاد اسلامی در این استان ۸۸هزار و ۷۵۵ دانشجو دارد که ۴۲درصد از کل دانشجویان استان را تشکیل می دهد.

دکتر انگجی با بیان اینکه تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در استان ۵هزار و ۵۷۵ نفر است، اظهار داشت: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه های دولتی و وابسته در استان اعم از دولتی، فنی و حرفه ای، پیام نور و علمی کاربردی، ۵۲ است در حالی که این نسبت در دانشگاه آزاد اسلامی استان، یک به ۳۰ است.

وی در ادامه به تشریح پیشرفت طرح ساها پرداخت و گفت: اطلاعات مورد نیاز در پرتال ساها ثبت و تکمیل شده و کتابچه معرفی خدمات آزمایشگاهی واحدهای پرمخاطب استان منتشر شده است. همچنین لینک پرتال ساها در صفحه اول سایت تمامی واحدهای استان ایجاد شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی درخصوص طرح شفا گفت: با مسئولان صنایع استان مذاکرات مقدماتی درخصوص خرید زمین مناسب در شهرک صنعتی تبریز انجام شده و محل استقرار شرکت های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز طبق نقشه مشخص شده است.

انگجی در ادامه به محصولات دانش بنیان و مرکز رشد این استان اشاره کرد و اظهار داشت: راه اندازی سامانه آموزش از راه دور دانشگاه (ساردا) جهت برگزاری آموزش کوتاه مدت به صورت مجازی در استان و کل کشور، راه اندازی نرم افزار ویدئو کنفرانس جهت کاهش هزینه برگزاری جلسات در واحدهای استان و راه اندازی صنایع و ماشینهای کشاورزی سبک تولید و فراوری در باغبانی ازجمله این فعالیتهاست.

مصوبات جلسه هیأت امنای آذربایجان شرقی

در پایان هشتمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، بودجه این استان در زمینه درآمد و هزینه ۳۹۸ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف ۵۰۹ میلیارد تومان به تصویب اعضارسید.

همچنین سند توسعه واحدهای دانشگاهی استان مبتنی بر آمایش سرزمینی و برنامه ششم دانشگاه آزاد اسلامی، با اعمال اصلاحاتی تصویب و مقرر شد اصلاحاتی که مدنظر جلسه بوده، در کمیسیون دائمی هیات امنای استان مطرح شود و تایید کمیسیون دائمی هیات امنا به منزله مصوبه هیات امنا باشد و درنهایت به استحضار اعضای هیات امنا برسد.

همچنین در این جلسه، تفویض اختیار درخصوص میزان افزایش شهریه در مورد رشته های غیرپزشکی استان، به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی تفویض شد تا واحدها بتوانند با هدف رقابت با دیگر دانشگاههای استان و جذب دانشجو؛ شهریه را با افزایش زیر ۱۵ درصد و یا حتی بدون افزایش، در نظر گیرند.

شایان توجه است در این خصوص، تأکید شد شهریه پایه برای دانشجویان فعلی دانشگاه آزاد اسلامی، همچنان بدون تغییر باقی ماند.

در ادامه، واگذاری اختیار تصویب طرح های دانش بنیان در شورای اقتصاد دانش بنیان استان و همچنین اختصاص قسمتی از شهرک شفا به احداث واحدهای مسکونی برای کارکنان و اعضای هیات علمی شاغل در دانشگاه آزاد اسلامی استان، از دیگر مصوبات این جلسه بود که به اتفاق آراء به تصویب رسید.

دانشگاه آزاد اسلامی در مسیری مطلوب است

آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی، نماینده مجلس خبرگان رهبری و عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در حاشیه هشتمین جلسه هیأت امنای استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: برگزاری جلسات هیأت امنای استانی در دانشگاه آزاد اسلامی به هیچ عنوان فرمایشی نیست.

وی افزود: این جلسات با تفویض اختیارات به روسای دانشگاه استان، باعث تمرکززدایی از سازمان مرکزی شده و توسعه کمی و کیفی دانشگاه آزاد اسلامی را به همراه خواهد داشت.

آیت الله هاشم زاده هریسی تأکید کرد: برگزاری جلسات هیأت امنا در استان ها و سالی یک بار در سازمان مرکزی، علاوه بر اینکه با اطلاع از مسائل و مشکلات استانها، به رفع و رجوع بهتر آنها می انجامد، در مدیریت و اداره هرچه بهتر واحدهای دانشگاهی تأثیر بسزایی دارد.

وی در پایان تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در مسیری مطلوب قرار گرفته است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در جلسه هیأت امنای استان آذربایجان شرقی، علیرضا منادی سپیدان عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر، حجت الاسلام خدیوی نماینده رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و نمایندگانی از وزارت علوم و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز حضور داشتند.