سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: باید از پتانسیل زیاد ۴ میلیون نفر در حوزه کارشناسی برای امر پژوهش به کار گرفته شود.

 

دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ارتباط با صنعت یکی از راه‌هایی است که می‌تواند در کاربردی کردن پژوهش‌ها بسیار اثر گذار باشد، اکنون آموزش و پژوهش در دانشگاه‌های  کشور در مرحله گذار هستند تا به صورت جدی وارد چرخه علم، فناوری و تولید ثروت شوند و این کار بسیار بزرگی است که با ابلاغ سیاست‌های کلان مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری آغاز شد.
وی ادامه داد: با این تغییر شاهد ورود دانشگاه‌ها به تصمیم سازی‌های بزرگ مملکت و نظام توسعه خواهیم بود، امروزه دیگر ماموریت دانشگاه‌ها انتقال علوم از استاد به دانشجو نیست بلکه محوریت در  حوزه پژوهش، فناوری و به خصوص ارتباط با صنعت است که دانشگاه‌های مهم دنیا به این سمت می‌روند و این رویه امید به اشتغال بیشتری در دانشجویان ایجاد کرده و دانش آموختگان این دانشگاه‌ها راحت تر جذب بازار کار می‌شوند.
احمدی بیان کرد: در این بین نباید از ارتباط با مراکز رشد و استفاده از ظرفیت آنها نیز غافل شویم و موضوع مهم دیگری که به پژوهش در حوزه کارشناسی است، زیرا از جمعیت ۸٫۴ میلیون نفری دانشجویان کشور حدود ۴ میلیون نفر در حوزه کارشناسی هستند که پتانسیل زیادی در حوزه پژوهش و نوآوری دارند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: ایران در تولید علم در منطقه خاورمیانه رتبه اول و در دنیا رتبه ۱۶ را دارد و اکنون سهم محققان ایرانی از تولید علم در دنیا ۵۶٫۱ درصد است، از آنجا که چاپ مقالات فراوان استادان ایرانی در مجلات نشانگر  هوش و نبوغ بالای آنان است، باید برای حضور استادان ایرانی در مجامع بین المللی برنامه‌ریزی مناسبی صورت گیرد.