1411286591851_97-14.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حفاظت و صیانت از حقوق شهروندی از الزامات نظام مردم سالار دینی است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، حجت الاسلام دکتر طه هاشمی در اولین همایش ملی حقوق شهروندی و فقه مدنی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه برگزار شد، افزود: البته مفاهیمی که در درون این واژه گنجانده شده، سیر تاریخی مختلفی داشته است.

وی با بیان اینکه عقلانیتی که در حکومت اسلامی حاکم است با عقلانیت سایر حکومت‌ها متفاوت است، اظهار کرد: در سایر نظام‌ها عقلانیت لیبرالیستی حکومت دارد، در حالی که در نظام اسلامی عقلانیت ظرف جمهوری اسلامی است و در کشور حاکم است. شهروندان هم حقوقی بر دولت دارند و هم مکلف بر ادای برخی حقوق هستند.

به گفته وی، از منظر فقه مدنی هم اسلام به عنوان دین خاتم بر خلاف مکاتب مادی و مکاتبی که خدا را حذف کرده‌اند، به گونه‌ای تبیین شده که همواره پاسخگوی نیاز بشر باشد.

وی با تاکید بر اینکه اتکای دین مبین اسلام در پاسخ به نیازهای بشری، قرآن کریم است، اظهار کرد: براساس مفاهیم ما علم ۲۷ حرف دارد و تا زمان ظهور حضرت حجت تنها دو حرف آن مکشوف می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، برگزاری چنین همایش‌های علمی در محیط‌های دانشجویی را منجر به ارائه تصویر زیبایی از دین دانست که مهم‌ترین تاثیر آن گرفتن زنگار از روی آموزه‌های دینی است.

وی با تاکید بر اینکه دین عالی‌ترین منشور حقوق بشر است، افزود: در دین به رعایت حقوق شهروندی توصیه زیادی شده است و این همایش‌ها گامی جهت معرفی بهتر دین است.

هاشمی با بیان اینکه جامعه دانشگاهی به دنبال زدودن زنگار از تعالیم اسلامی است، اظهار کرد: تعالیم اسلامی است که جامعه را اداره می‌کند و سبک زندگی کارآمد را به مردم نشان می‌دهد.

هاشمی با اشاره به تحرکات جریانات تکفیری و داعش در معرفی نادرست دین مبین اسلام، تاکید کرد: امروزه باید با ترسیم تصویری زیبا از دین اسلام به عنوان برترین ادیان، سبک زندگی معنوی و مدرن که نیاز بشریت امروزی است را معرفی کرد. دانشگاه آزاد اسلامی از مهرماه سال ۱۳۹۲ با مدیریت جدید ضمن برگزاری همایش‌های متعدد دانشگاهی به تبیین مولفه‌های بزرگ زندگی پرداخته است.

به گفته وی بالغ بر ۲۰ همایش با الهام از زندگی اهل بیت (ع) در موضوعات مختلف دینی و مطابق با نیاز جامعه برگزار شده تا بتوان مردم را به اجتهاد اجتماعی رساند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، مجید گندمکار، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه نیز با اشاره به لزوم نهادینه کردن رعایت حقوق شهروندی و استحکام بخشیدن به زوایا و اضلاع این موضوع افزود: از آنجا که تدوین و مراحل قانونی شدن آن در حال طی شدن است و با نظر به تاکید دین مبین اسلام و تبلور آن در سیره نبوی و علوی بر رعایت حداکثری حقوق شهروندی و شفافیت قانون اساسی، لذا اهتمام به تحقق حقوق شهروندی از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه بالندگی نظام در پرتو اعتماد عمومی به تحقق حقوق شهروندان است، اظهار کرد: از این رو دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه اقدام به برگزاری اولین همایش ملی حقوق شهروندی و فقه مدنی کرد. امیدواریم این همایش و کنفرانس علمی زمینه ساز همایش‌ها و تحقیقات بیشتری در آینده بوده و هر چه بیشتر بستر رعایت حقوق شهروندی و اهتمام به جوانب آن که قطعا رفاه و امنیت و توسعه پایدار در گرو آن است، محقق شود.

وی با بیان اینکه رشته حقوق در واحد ساوه سه سال قدمت دارد و طی دو سال اخیر نیز در حوزه تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد، افزود: با تلاش‌هایی که صورت گرفته، رشته حقوق تبدیل به یک برند مناسب و پرافتخار شده است.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، اعظم یوسفی، مسئول برگزاری این همایش نیز گفت: مبانی حقوق شهروندی ۱۴۰۰ سال پیش از سوی دین مبین اسلام مطرح شده و اینکار در زمانی انجام شده است که هیچ کس به چنین حقی واقف نبود.

یوسفی با بیان اینکه در قرآن کریم بالغ بر ۸۰۰ بار از واژه آرامش و امنیت سخن به میان آمده است، اظهار کرد: گفتمان حاکم آموزه‌های دینی در این حوزه ما را بر آن داشت تا اقدام به برگزاری چنین همایش ملی کنیم.

وی پرداختن قانون اساسی در اصول ۱۹، ۱۵ و ۴۷ بر مبانی حقوق شهروندی را از دیگر موضوعات قابل تاملی دانست که نیازمند توجه همگانی است و افزود: حقوق شهروندی همگانی است و تمام امور اجتماعی و روزمرگی انسان را در برمی‌گیرد.

رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد ساوه در ادامه با اشاره به فراخوان این همایش ملی اظهار کرد: پس از ارسال فراخوان حدود ۸۰ درصد مقالات از سوی دانشجویان و اساتید مرتبط با رشته حقوق و مابقی از بین جامعه دانشگاهی غیرمرتبط با حقوق به دبیرخانه ارسال شد که نشان از فراگیر بودن حقوق شهروندی به لحاظ ارسال مقالات از سوی اساتید و دانشجویان غیر مرتبط با رشته حقوق داشت.