IMG_0266_JPG.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: ۲۱ هزار دانشجوی غیرایرانی در ایران مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه لرستان، دکتر مجتبی صدیقی در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت دانشجویان متقاضی بورس در دانشگاه لرستان اظهار کرد: دانشجویانی که در دانشگاه لرستان حکم بورس دارند و در حال تحصیل هستند، جایابی شده‎اند. اگر مورد خاصی وجود داشته که با رعایت همه شرایط مطلوب جایابی صورت نگرفته، پیگیری کار انجام می‎شود.

وی افزود: در بحث استخدام هیات علمی، تسهیلاتی که از سوی سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی داده می‎شود، پاسخگوی همه تعهدات نیست. بر این اساس با اولویت،‎ افرادی که جایابی شدند به شکل پیمانی مشروط مشغول به کار هستند و البته هنوز نیاز به ردیف‎های استخدامی دارند. در باب استخدام‎ها مشکلاتی جدید وجود دارد که در سال ۹۵ پیگیری می‎شود.

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه ۲۱ هزار نفر دانشجوی غیرایرانی در داخل کشور مشغول به تحصیل هستند، افزود: این دانشجویان عمدتا از کشورهای همسایه هستند که یا به شکل آزاد یا در چارچوب تفاهم‎نامه ایران به شکل بورس پذیرفته شده‎اند.

وی با اشاره به اینکه از این ۲۱ هزار دانشجوی غیربومی در کشور ۱۶ هزار نفر از طریق شرکت در کنکور سراسری سازمان سنجش پذیرش شدند، یادآور شد: بیشتر این دانشجویان اتباع افغانی یا از کشورهای همسایه هستند. در مجموع از ۱۰۰ کشور جهان در ایران دانشجوی خارجی داریم.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در ادامه با اشاره به اینکه توافق‎های ناشی از برجام می‎تواند باعث تحرک بیشتر ما در حوزه علم و فناوری در دنیا باشد، افزود: این ارتباطات می‎تواند در دوره‎های مشترک و تبادل دانشجو، فرصت‎های مطالعاتی اساتید و جذب دوطرفه دانشجو باشد تا با پتانسیل‎های خوب کشور و با باز شدن افق سیاسی، دانشجویان خارجی را جذب و ظرفیت‎های خالی دانشگاه‏‌ها را پر کنیم. نیاز است در این باره از کشورهای همسایه که با فرهنگ ما همسو هستند، دانشجو پذیرش شود.

صدیقی یادآور شد: هیات‎های مختلف خارجی برای همکاری‎های مشترک بین وزارتخانه‎ و دانشگاه‎ها به ایران سفر می‎کنند و خوشبختانه این امکانی که فراهم شده در تبادل علمی و فرهنگی به نفع کشور است. این فرصت پسابرجام امکان خوبی برای دانشجویان دکتری ایجاد کرده که به راحتی نسبت به گرفتن ویزای خود اقدام کنند.