محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – اهواز – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی یکی از اهداف دولت را ایجاد دانشگاه های کارآفرینانه و هدفگرا کردن پژوهش و فناوری دانست.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار مهر، محمد فرهادی پیش از ظهر امروز چهارشنبه در پیامی به نوزدهمین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت عنوان کرده است: در سند ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری بر عزم ملی و درک اجتماعی نسبت به اهمیت توسعه علم و فناوری و نیز توجه به اقتصاد دانش‌بنیان تأکید فراوان شده است که تحقق آن جز با تعامل و ارتباط مؤثر و سازنده بین بخش‌های مختلف دولت دانشگاه و صنعت امکان‌پذیر نیست. در این مورد هنوز کاستی‌هایی وجود دارد که از چالش‌های اساسی پیشرفت صنعت و فناوری کشور محسوب می‌شود.

در این پیام عنوان شده است: بدون شک حیات تکاملی دانشگاه و صنعت بدون هم امکان پذیر نیست زیرا دانشگاه به عنوان نهاد تربیت کننده نیروی انسانی دانا و متخصص و نیز تولید بخش فنی تأمین اتاق فکر صنعت و ارائه خدمات مشاوره‌ای از یک طرف و نیز صنعت به عنوان محلی برای تربیت برای نیروی ماهر و کارورزیده، انتقال‌دهنده تجربیات فنی و کاربردی و نیز انجام حمایت‌های مادی می‌توانند ضمن برآورده کردن نیازهای یکدیگر زمینه نیازهای لازم را برای توسعه رشد و فناوری صنعت کشور فراهم سازند. در شرایط حاضر یکی از نیازهای اصلی دیگر انتقال فناوری و بومی کردن آن در کشور است که جز با همکاری و مشارکت سه نهاد دولت دانشگاه و صنعت میسر نیست.

در پیام فرهادی تاکید شده است: از سیاست‌های اصلی و برنامه دولت ایجاد دانشگاه‌های کارآفرینانه و نیز مأموریت‌گرا کردن پژوهش و فناوری است که در این راستا نقش صنعت به عنوان مهارت و تجربیات کاربردی و دانشگاه و شناسایی نیازهای جامعه نقش کلیدی است. خوشبختانه با تلاش‌های بسیار و هماهنگی‌های انجام شده فعالیت تعامل و مشارکت صنعت و دانشگاه شکل گرفته است. اجرایی شدن دوره‌های فرصت مطالعاتی صنعتی داخل دوره‌های پس از دکتری صنعتی قراردادهای همکاری دانشگاه و نفت، در سطوح بالادست و پایین دست همکاری‌های گسترده در حوزه‌های نیرو، دفاعی، محیط زیست و سایر حوزه‌ها از دستاوردهای مهم این همکاری‌ها بوده است و امید است دانشگاه‌ها نیز با تربیت نیروهای ماهر ایجاد نیروهای کارگاه و خلاق بخش صنعت را تأمین نمایند.  

وزیر علوم تصریح کرده است: برگزاری نوزدهمین کنگره همکاری های دولت دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی در اهواز با توجه به استعدادها و ظرفیت عظیم سرمایه‌های انسانی و فکری و بنگاه بزرگ صنعتی و اقتصادی در کشور فرصت مهمی را برای تعامل موثر دولت دانشگاه و صنعت فراهم می‌سازد. با وجود مشارکت افراد کارآفرین صاحبان صنایع دولتی در بخش خصوصی رؤسا و اساتید دانشگاه‌ها و صنعت گران امید است طرح‌های پژوهشی و توسعه فناوری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی به حل مشکلات پیش رو و بحث برطرف کردن نیازهای بنگاه های اقتصادی و صنعتی کمک کند و قدمی را برای اعتماد متقابل دولت صنعت و دانشگاه بردارد.

وی در این پیام عنوان کرده است: نظر به این‌که در شرایط بعد از تحریم بسیاری از محدودیت‌ها و محرومیت‌های گذشته برطرف شده و کارآفرینان و صاحبان صنایع راحت‌تر از قبل می‌تواند طی مسیرهای قانونی نقل و انتقالات مالی و فعالیت‌های تجاری خود را انجام دهند. این همکاری سه‌جانبه می‌تواند با سرعت بیشتری مسیر توسعه همه جانبه اقتصادی علمی و صنعتی را طی کرده و ارتقا اقتصاد دانش بنیان و مقاومتی را موجب شود.

وزیر علوم تصریح کرده است: در پایان برخود لازم می‌دانم از همه برگزارکنندگان و دست‌اندرکاران اساتید دانشجویان شرکت کنندگان و حامیان این کنگره به ویژه استانداری محترم خوزستان و مدیران و مجموعه استانداری و نیز رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزشی پژوهشی و فناوری استان خوزستان و دانشگاه فنی و حرفه‌ای قدردانی و تشکر کنم.