dsc0221.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  تفاهم‌نامه همکاری بین موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی و سازمان نهضت سوادآموزی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تلاش در جهت تثبیت آموخته‌های نوسوادان ظهر امروز در سازمان مرکزی نهضت سوادآموزی به امضای طرفین رسید.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی باقرزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی و سازمان نهضت سوادآموزی با تاکید بر اینکه مردمی‌کردن اقتصاد و علم جزو رویکردهای جدید دولت در برنامه ششم توسعه و در راستای اقتصاد مقاومتی است، افزود: اقتصاد دانش‌بنیان جزو ارکان رونق اقتصادی و خروج از رکود بوده که عضو حیاتی آن توانمندسازی جامعه هدف است.

وی با بیان اینکه جامعه هدف ما دارای دو ویژگی هستند، توضیح داد: یک ویژگی آنها این است که به دلیل اینکه در جریان آموزش قرار نمی‌گیرند، اعتماد به نفس خود را از دست داده و احساس بی‌قدرتی می‌کنند به همین توانمندسازی آنها می‌تواند به ارتقای اعتماد به‌ نفس در آنها کمک کند. ویژگی دوم وجود احساس درماندگی آموخته شده نسبت به خودشان است. افراد کم‌سواد و بی‌سواد در مورد نقاط قوت و ضعف خود به خود تلقین می‌کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه با بیان اینکه دو عنصر اصلی در اثربخشی برنامه‌های توانمندسازی مداخله می‌کنند، افزود: عنصر اول محتوای آموزشی و عنصر دوم نیروی انسانی است.

دکتر باقرزاده با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان نهضت سوادآموزی و موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی اظهار کرد: این تفاهم‌نامه می‌تواند سرآغاز فصل جدیدی از همکاری برای تولید محتوای آموزشی و توانمندسازی نیروی انسانی باشد. البته امضای تفاهم‌نامه انتهای کار نیست بلکه ابتدای کار است.

بهره مندی بیش از ۸ میلیون نفر از خدمات آموزشی نهضت سوادآموزی

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه در مورد آمار افراد کم سواد و بی‌سواد اظهار کرد: ۳ میلیون و ۴۶۰ هزار فاقد سواد بوده و نزدیک به یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر کم سواد هستند. حدود ۷ میلیون نفر نیز در حد دوره ابتدایی تحصیل کرده‌اند و به طور کلی ۸٫۵ میلیون نفر از سازمان نهضت سوادآموزی خدمات آموزشی سازمان یافته دریافت می‌کنند.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، در ادامه مراسم، دکتر وحیده نگین مشاور ورزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بزرگترین وزارتخانه اجتماعی کشور است، افزود: این وزارتخانه جامعه هدف متعددی دارد که در بین این جامعه زنان و مردان کارگری وجود دارند که از سطح سواد پایینی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه بین سطح سواد افراد و دچار شدن به آسیب‌های اجتماعی ارتباط مستقیمی وجود دارد، اظهار کرد: طبق آماری که سال گذشته اعلام شد، تعداد کثیری از افرادی که در تصادفات جاده‌ای دچار معلولیت شده‌اند، از افراد کم سواد جامعه بوده‌اند. به عبارت دیگر یکی از علل بروز تصادفات جاده‌ای کم‌سوادی و آمزش پایین افراد بوده است.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه بین این موسسه و سازمان نهضت سوادآموزی گفت: براساس این تفاهم‌نامه محتوای آموزشی ساده‌نویسی شده و در حوزه آسیب‌های اجتماعی به کار گرفته می‌شود. امیدوارم طبق این تفاهم‌نامه بتوانیم اقدامات بزرگی برای کم‌سوادان انجام دهیم.

دکتر نگین در مورد حوزه‌های آموزشی موردنظر در این تفاهم نامه توضیح داد: از آنجایی که حوزه فعالیت وزارت کار و موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی خدمات اجتماعی بوده، تاکید توانمندسازی بیشتر روی حوزه‌های اجتماعی است. از طرفی دیگر با توجه به اینکه بسیاری از افراد کم سواد جامعه می‌توانند دچار معضلات اجتماعی شوند، این آموزش‌ها با هدف پیشگیری در حوزه‌های بهزیستی، رفاه و تامین اجتماعی و بنا بر نیازهای موجود ارائه می‌شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از ایسنا، موضوع تفاهم‌نامه مذکور بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی در دستیابی به اهداف و برنامه‌های سوادآموزی و با اهدافی از قبیل ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تلاش در جهت تثبیت آموخته‌های نوسوادان، ترویج و ساماندهی مهارتی مورد نیاز جامعه هدف، انجام پژوهش‌های کاربردی، توسعه‌ای ویژه کم‌سوادان و نوسوادان در قالب طرح‌های آموزشی براساس محورهای همکاری مشترک است.

همکاری در نیازسنجی و تولید محتوای آموزشی ساده و کاربردی برای کم‌سوادان، تهیه و تولید راهنمای ارائه مهارت‌های تدریس ویژه مراکز یادگیری محلی، همکاری در تولید محتوای نشریه ویژه کم سوادان، همکاری در تحویل محتوای آموزشی مورد نیاز سازمان و… از تعهدات موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی و تعیین و ارائه اولویت‌های پژوهشی، اعلام نیاز برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت ویژه آموزش‌دهندگان، تامین اعتبارات مورد نیاز همکاری‌های پژوهشی، تالیفی و آموزشی و… از تعهدات سازمان نهضت سوادآموزی است.

این تفاهم‌نامه در تاریخ ۲۹ دی‌ماه ۹۴ به امضای طرفین رسیده و مدت زمان از تاریخ امضا به مدت دو سال خواهد بود.