سایت آزمون دکتری ‌( www.PhdAzmoon.Net ) –  تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: براساس دستورالعمل جدیدی که اخیراً از سوی وزارت علوم ابلاغ شد استادان ممتاز دانشگاههای کشور می توانند دانشجوی خارجی در مقطع دکتری جذب کنند.

پی اچ دی آزمون : به گزارش از وزارت علوم، محمد فرهادی روز سه شنبه در جمع رئیسان دانشگاههای عضو کارگروه ملی همکاری های علمی بین المللی گفت: برگزاری دوره‌های تحصیلی مشترک، پژوهش‌های مشترک و پذیرش دانشجوی خارجی در رتبه‌بندی دانشگاهها در سطح بین الملل تاثیر زیادی دارد و برای رشد علمی کشور نیز ضروری است.
وی اظهار داشت: تشکیل کارگروه‌های ملی همکاری‌های علمی بین المللی و انتخاب تعدادی از دانشگاه‌های بزرگ کشور به عنوان نقطه تماس و مرکز هماهنگی با دانشگاه‌های خارجی اقدام مثبتی است و به تسهیل دیپلماسی علمی کشور کمک می کند.
به گفته فرهادی، به زودی سند همکاری‌های علمی و فناوری ایران با کشورهای دیگر در شورای عالی انقلاب فرهنگی با رویکرد حمایتی مطرح می شود و با تصویب و ابلاغ آن، چارچوب‌های مجاز دیپلماسی علمی کشور روشن خواهد شد.
وی بر ضرورت نوسازی تجهیزات پژوهشی دانشگاه‌های کشور به عنوان زیرساخت علمی همکاری‌های علمی بین المللی تاکید کرد و گفت: در بودجه امسال، اعتبارات ریالی و ارزی خوبی در بخش پژوهشی پیش‌بینی شده است که امیداوریم با تحقق آن، هم تجهیزات پژوهشی در کل کشور نوسازی شود و هم بتوانیم ۱۰ آزمایشگاه علمی مرجع تاسیس کنیم.
وزیرعلوم افزایش تعداد و پشتیبانی مناسب از رایزنان علمی جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورهای دنیا را از برنامه های وزارت علوم اعلام کرد و گفت: ایجاد دفاتر کنسولی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور نیز به توسعه همکاری‌های علمی بین المللی کمک می کند.
وی با اشاره به رشد استقبال دانشگاه‌های خارجی برای همکاری با ایران به‌ویژه پس از برجام گفت: رساندن تفاهم نامه‌ها به قرارداد نکته مهمی است و اجرایی شدن تفاهم نامه‌های گذشته بر انعقاد تفاهم نامه جدید اولویت دارد.
فرهادی خاطرنشان کرد: علاوه بر دانشگاه‌های معتبر اروپایی و آسیایی، نباید از دانشگاه‌های مستقر در کشورهای همسایه و کشورهای کوچک غافل شویم چرا که در برخی از این کشورها، موسسات علمی و پژوهشی ممتازی وجود دارد.
وی با اشاره به افتتاح نسل سوم شبکه علمی کشور در هفته گذشته، بر استفاده همه دانشگاه‌های کشور از امکانات این شبکه و مشارکت در تولید محتوا برای آن تاکید کرد.
فراهنگ**۱۰۵۵**۱۸۲۳
دریافت: زینب کارگر**انتشار: طاهره نبی اللهی