T80443627-3523307.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی علمی – کاربردی هلال ایران با تاکید بر لزوم کنترل تولید انبوه کتاب و کیفی‌تر شدن تولیدات علمی اظهار کرد: معاونت پژوهش مؤسسه، با ایجاد معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر، تمام توان خود را بر مدیریت و ارائه خدمات پژوهشی عالی یا آکادمیک متمرکز خواهد کرد.

دکترحمیدرضا اسکاش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این که پژوهش‌ هنوز هم در پایین‌ترین سطر لیست اولویت‌های مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف کشور از نظر تخصیص بودجه قرار دارد، گفت: با تغییر الگوهای ذهنی، رویه‌های دست و پاگیر و مهیا کردن پیش شرط‌های ضروری، می‌توان بخشی از وابستگی حوزه پژوهش را از بودجه دولتی‌ کاهش داد.

بازنگری برخی فرایندهای اصلی در حوزه پژوهش

سرپرست معاونت پژوهش مؤسسه آموزش عالی علمی علمی کاربردی هلال ایران با بیان این که در حال حاضر حوزه پژوهش بر چهار فعالیت اصلی ترجمه و تألیف کتب، مدیریت طرح‌های پژوهشی، تهیه و چاپ فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات و همچنین نشست‌های علمی متمرکز است، گفت: کنترل کمیت تولیدات علمی در کنار ارتقای کیفیت، بازنگری و ارتقای کیفیت مقالات و اعتبار فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات، درآمدزایی از طریق انجام پروژه‌های پژوهشی جمعیتی و خارج جمعیتی با استفاده از توان کادر علمی، کارشناسان و حتی دانشجویان مراکز ۳۴ گانه و همچنین کاربردی‌سازی نشست‌های علمی در قالب پنل‌های تخصصی و جلسات هم اندیشی، برنامه‌هایی است که در حال تهیه و اجرای آن هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه کنترل کمیت تولیدات علمی و ارتقای کیفیت، ترجمه و تالیف متوقف نمی‌شود. بلکه سعی داریم تا عناوین مورد نیاز، مترجمان یا مؤلفان و همچنین داوران با دقت و تأمل بیشتری انتخاب شده و دقت بیشتری از سوی آنها اعمال شود.

اسکاش با تاکید بر لزوم بازنگری فرایند انتخاب مؤلفین و مترجمین کتب، تصریح کرد: برای اولین بار صلاحیت علمی و برخی ویژگی‌های مترجمان، مؤلفان و نویسندگان، علاوه بر ساز و کارهای لازم، از طریق ‌مصاحبه نیز ارزیابی شده و همچنین برای تشویق و ایجاد انگیزه در مترجم یا مؤلف برای عرضه محصولات علمی، درصد معقولی از محل فروش کتاب به وی پرداخت می‌شود.

وی افزود: برای کاهش هزینه‌های چاپ نیز در حال بررسی هستیم که به شرط عدم افت کیفی، از این پس چاپ دیجیتال جایگزین چاپ معمول شود.

اسکاش اظهار کرد: در حوزه تغییر رویکرد در مورد طرح های پژوهشی نیز در نظر داریم نیازهای پژوهشی جمعیت را با استفاده از توان داخلی مؤسسه آموزش عالی شامل کارشناسان،‌ اعضای هئیت علمی و مدرسان و حتی دانشجویان به انجام رسانیم. به عنوان مثال، در طرح نوروزی آتی، این معاونت در حال طراحی یک پژوهش کاربردی بر روی فراوانی، علل و پراکندگی سوانح جاده‌ای البته با استفاده از توان داخلی است. شاید در صورت فراهم آمدن ساز و کارهای مالی معاملاتی مناسب، پذیرش سفارش‌های پژوهشی در قالب پروژه از سایر سازمان‌ها و دستگاه‌ها، دور از انتظار نباشد.

معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران در مورد کاربردی‌سازی نشست‌های علمی نیز گفت: تغییر روش برگزاری نشست‌های علمی از قالب سخنرانی به قالب پنل یا گفت‌وگو و هم اندیشی متخصصان با هدف «شناسایی چالش‌ها و ارائه راهکارهایی به منظور افزایش تاب‌آوری و کاهش خطر پذیری و مدافعه گری از جوامع» و استفاده از آن به عنوان‌ منبعی برای کمک به تصمیم‌گیری مسئولان و مدیران ارشد در سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف و خصوصا جمعیت هلال احمر از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده است.

اسکاش در پایان از تمام همکاران و کسانی که با سیاست‌های مذکور موافق هستند، خواست تا وی را در به انجام رساندن آن که از منویات ریاست و همچنین معاون آموزش و پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر نیز است، یاری کنند.