حمید علوی آزیز سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) – معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه خراسان، استادپروری و استفاده از طلاب موفق برای تدریس سطوح پائین‌تر را از ویژگی‌های مدارس علمیه برشمرد.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سیدحمید علوی آزیز، در نشست ماهانه مدیران مدارس علمیه مشهد که در مدرسه علمیه موسوی نژاد برگزار شد، با اشاره به آمار اساتید حوزه علمیه خراسان در سطح یک و اینکه برای هر ۶ طلبه یک استاد وجود دارد، گفت: بخشی از اساتید سطح یک اساتید ضمن تحصیل هستند، یعنی طلاب موفق سطح یک که در کنار تحصیلشان در این سطح، به امر تدریس هم مشغول شده‌اند.

وی افزود: یکی از نقاط قوت مدارس علمیه، استادپروری و استفاده از طلاب موفق برای تدریس سطوح پایین‌تر است، اما در این زمینه نباید از حضور و استفاده از اساتید با سابقه نیز غفلت کرد.

حجت‌الاسلام علوی آزیز در بخش دیگری از سخنان خود، یادآور شد: یکی از مصوبات اجلاسیه سراسری مدیران، پایین‌آوردن سطح اتکا به درآمدهای ناپایدار دولتی بوده که در اجلاسیه سال آینده گزارش عملکرد هر مدرسه در این زمینه بررسی خواهد شد.

همچنین از مسائل طرح‌شده در این جلسه می‌توان به این موارد اشاره کرد: لزوم برنامه‌ریزی بهتر برای پذیرش طلاب از طریق ارتباط با مساجد اطراف مدرسه، نظارت بیشتر مدیران بر عملکرد اساتید و کادر آموزشی مدرسه و حضور فعال در مدرسه، لزوم برگزاری چند جلسه در سال با والدین طلاب و ارائه گزارش تحصیلی طلبه و معرفی اساتید مدرسه به آن‌ها، برنامه‌ریزی بیشتر و دقیق‌تر در مدارس علمیه خوابگاهی، برنامه ریزی برای شرکت فعال طلاب و اساتید مدارس سطح یک در برنامه‌های عمومی حوزه علمیه، رسیدگی به وضعیت طلاب غیررسمی، تبیین وظایف مسئول پژوهش مانند برگزاری دیدارهای علمی، برگزاری مهارت‌های پژوهشی و رسیدگی به وضعیت کتابخانه، صرف زمان بیشتر برای پذیرش طلبه و عدم اکتفا به آزمون حوزه، بازنگری در برنامه آموزشی و پیش بینی برخی متون و سرفصل‌های جدید.

موضوعات مطرح شده در این جلسات در بخش‌های مختلف اجرایی مثل پذیرش طلبه، امور اساتید، انتقال طلاب و… در کمیسیون‌های مربوطه پیگیری می‌شود.