1440921635650_635747440280466858_B.jpg

سایت آزمون دکتری ( www.PhdAzmoon.Net ) –  رییس دانشگاه آزاد در جلسه هیات امنای استان قزوین با تاکید بر ضرورت جدب اساتید تمام وقت، گفت: تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، ایجاد الگوی مناسب برای دانشجویان، توسعه کیفی و … تنها با حضور اساتید تمام وقت محقق می شود.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در شانزدهمین روز از برگزاری اجلاس هیات های امنای استانی و درنشست بررسی بودجه و برنامه ششم توسعه استان قزوین با اشاره به اهمیت توسعه شرکت های دانش بنیان توسط مسئولان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: با مشارکت معاونت پژوهشی و فرهنگی، شرکت های دانش بنیان فرهنگی در این دانشگاه تاسیس شده اند که برخی از آنها نیز موفق به تولید محصول شده اند.

وی با تاکید بر اهمیت به کارگیری اعضای هیات علمی تمام وقت در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، ایجاد الگوی مناسب برای دانشجویان، توسعه کیفی و … تنها با حضور اساتید تمام وقت محقق می شود. به همین خاطر ضروری است تا مسئولان دانشگاه نسبت به جذب اعضای هیات علمی اهتمام ویژه ای داشته باشند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه بودجه دانشگاه مبتنی بر برنامه تدوین می شود، خاطر نشان کرد: توجه به مشاهیر، توسعه مجلات علمی-پژوهشی، افزایش تولید مقالات علمی، توسعه شرکت های دانش بنیان، ایجاد شهرک شفا و توسعه زیربناهای آموزشی از مواردی است که در تدوین برنامه استان ها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین از اجرای برنامه مالی دانشگاه از ابتدای فرودین سال آینده خبر داد و گفت: سعی ما براین است که تا بهمن ماه بودجه دانشگاه را برای تصویب به هیات امنای مرکزی تقدیم کرده تا بتوانیم برنامه های مالی را از ابتدای سال آتی اجرایی کنیم.

دکتر میرزاده واحدهای استان قزوین را از پیشروترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در کسب درآمدهای غیرشهریه ای دانست و افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال ۹۹ وابستگی دانشگاه به شهریه ۶۰ درصد خواهد بود و معنای آن این است که واحدها باید ۴۰ درصد از درآمدهای خود را از طریق ارتباط با صنعت و خدمات تامین کنند تا فشار مالی بر خانواده ها کاهش یابد.

وی در ادامه پیشنهاد داد شهریه ثابت دانشجویان موجود ( غیر پزشکی) در استان قزوین نسبت به سال ۹۴ هیچ گونه افزایشی نداشته باشد که این پیشنهاد با اتفاق آرا به تصویب رسید.

دکتر میرزاده با بیان اینکه امسال سیاست های دانشگاه در جهت کاهش شهریه است، افزود: برای شهریه سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ شهریه متغیر حداکثر ۱۵ افزایش می یابد. به این ترتیب در رشته های کم تقاضا افزایش شهریه ممکن است کمتر از ۱۵ درصد اعمال شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی توجه به اقتصاد دانش بنیان را یکی از مهمترین موارد برنامه توسعه دانشگاه برشمرد و گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری نیز فرموده اند علم باید تبدیل به ثروت شود، معنای این جمله آن است که علم باید نافع باشد، به همین سبب لازم است تا زیربناهای اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه توسعه یابند.

دکتر میرزاده افزود: پیش از سال ۹۲ تنها یک مجله ISI در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت که طی مدت اخیر تعداد آن ها به ۹ مجله افزایش یافته است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص بخشی از شهرک های شفا به مسکن اعضای هیات علمی و کارکنان را یکی از اقدامات مهم و برجسته برشمرد و گفت: در نظر داریم با اخذ مجوزهای لازم از وزارت مسکن و مطابق استانداردهای شهرسازی بخشی از شهرک های شفا را به مسکن کارکنان دانشگاه اختصاص دهیم.

وی تاکید کرد: درآمدهای حاصل از این اقدام صرف هزینه های جاری نشده و به امور زیربنایی دانشگاه اختصاص خواهد یافت. خوشبختانه در تمامی استان های دانشگاه آزاد اسلامی، مقدمات ایجاد این شهرک ها فراهم شده است.

گزارش عملکرد استان قزوین

در ابتدای این جلسه نیز دکتر موسی خانی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین به ارائه گزارشی درباره وضعیت واحدهای استان از لحاظ تعداد دانشجو، نسبت استاد به دانشجو و … پرداخت.

وی گفت: در حال حاضر تعداد دانشجویان این استان ۳۹ هزار و ۳۲۲ نفر است که از این تعداد ۱۲ هزار و ۷۵ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۸۰۴ نفر در مقطع دکترا تحصیل می کنند.

دکتر موسی خانی درباره نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو در این استان نیز گفت: تعداد اعضای هیات علمی با مرتبه دکترا ۳۳۸ نفر است که نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به هیات علمی با مرتبه استادیار و بالاتر ۳۸ می باشد.

وی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح شفا در این استان گفت: پس از تصویب طرح شهرک فن آوری آزاد (شفا) در کمیسیون دایمی هیات امنای استان، زمینی به مساحت ۴۸ هکتار تامین شد که پس از انتخاب پیمانکار جهت دیوار کشی و عقد قرارداد، دیوار کشی آن با پیشرفت ۲۵ درصد صورت گرفته است.

رییس واحد قزوین گفت: این استان دارای ۵۶کارگاه، ۱۱۵ آزمایشگاه است که در سامانه ساها تعداد تجهیزات آن ۲ هزار و ۴۱۹ و تعداد خدمات ارائه شده ۲۹ است.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از شاخص های اهداف کمی برنامه پنج ساله ششم در افق ۱۴۰۴ این استان پرداخت.

به گزارش پی اچ دی آزمون به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بودجه استان قزوین از نظر درآمد-هزینه ۱۷۶ میلیارد تومان و از حیث منابع-مصارف نیز ۲۱۹ میلیارد تومان به تصویب رسید. همچنین اختیار تصویب طرح های دانش بنیان واحدهای استان به شورای اقتصاد دانش بنیان استان واگذار شد.